Půjčovny lyží nadále fungují. Navzdory zavřeným areálům a obchodům

Ačkoliv jsou lyžařská střediska v Česku kvůli vládním protiepidemickým opatřením mimo provoz, některé půjčovny zimního vybavení nabízejí služby dál. Zápůjčku lyží nebo třeba skialpinistických setů je ale třeba předem rezervovat přes internet nebo po telefonu.

Lyžování
doporučujeme

Zájem mají lidé především o běžky, oblibě se těší i takzvané backcountry lyže. Vyplývá to ze zjištění krajských zpravodajů ČTK.

Pouze objednané přes internet obslouží ve Skiservisu Mára, který půjčuje běžky a provádí servis lyží v Bedřichově a na Jizerce v Jizerských horách. "Jedeme jen přes okénko," vysvětluje fungování Marek Pazderský ze skiservisu.

Před půjčovnou se tvoří fronty, Pazderský ale nedokáže odhadnout, zda je to větším zájmem o běžky než v předchozích letech. "Tím, jak je to jen přes okénko, tak to trvá všechno déle a nejsme schopni obsloužit tolik lidí," popisuje. Za normálního stavu, když mohou být zákazníci uvnitř, lze obsloužit třeba pět či šest lidí najednou, nyní musí brát jednoho po druhém. Doba potřebná k odbavení zákazníka je různá. "Záleží, co všechno děláme, je tam spousta proměnných. Jak třeba sedí zarezervované boty nebo zda je třeba ještě doladit běžky, které jsme předpřipravili," dodal.

Výdejní okénko půjčovny bude o víkendu otevřené také u dolní stanice kabinkové lanovky v krkonošských Jánských Lázních a v Peci pod Sněžkou na Javoru. Saně, skialpinistické sety či běžky si tam budou moci vyzvednout lidé, kteří si půjčení zaplatí předem on-line na webu skiresortcard.cz, uvedla mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová.

Zájem o běžkařskou výbavu by mohli mít o víkendu návštěvníci Šumavy v okolí Modravy nebo Železné Rudy, kde jsou upravené stopy. Půjčit si lyže ale většinou nemají kde. "Pokud vím, jsou v Železné Rudě půjčovny zavřené," řekla ČTK Barbora Kučeravá z místního infocentra.

Běžky, sáňky ani sněžnice si nepůjčí lidé ani v Půjčovně Modrava vedle infocentra. Jiné roky by byly zejména o víkendu desítky sad pro běžkaře rozebrané, teď stojí bez využití v zavřené půjčovně. "Modlíme se, abychom mohli otevřít aspoň po 22. lednu. Zájem lidí je obrovský, kdybychom mohli mít otevřeno, byla by to asi jedna z nejlepších sezon," řekl ČTK Jiří Vaněček z půjčovny.

Plné ruce práce má majitel obchodu a půjčovny se sportovními potřebami v Moravské Třebové na Svitavsku Jiří Ježek. "Tolik běžek jako letos jsme nepůjčili za pět let dohromady. Ani jich nemáme dost. Mohli bychom jich půjčit mnohem víc. Ale na to se nemohl nikdo připravit," povzdechl si.

Zatímco běžky se v Moravské Třebové těší velké popularitě, o skialpové lyže nebo sněžnice lidé zájem nemají. "Tady jsou hory daleko, lidé chtějí za barákem nasadit běžky a jít, prostě obyčejná turistika, žádný vrcholový sport," domnívá se Ježek.

Na Vysočině je pro běžkaře nejznámějším zimním centrem Nové Město na Moravě. Jedna z dalších novoměstských půjčoven lyží v pátek na webu uvedla, že její kapacita výpůjček na tento víkend je už vyčerpaná. E-mailem nebo telefonicky lze ale kontaktovat podnikovou prodejnu výrobce lyží Kästle CZ v Novém Městě, jejíž součástí je i půjčovna lyží. Jakmile začalo sněžit, vzrostla poptávka po běžkách nebo backcountry lyžích, což jsou běžky s kovovou hranou uzpůsobené pro pohyb ve volné přírodě, řekl ČTK Petr Kutal z podniku.

Půjčit si vybavení pro zimní sporty lze i na jižní Moravě. Po telefonické domluvě obslouží zájemce třeba půjčovna v lyžařském areálu v Olešnici na Blanensku. Oproti běžné sezoně je letos minimální zájem. "Během sezony o víkendu půjčíme klidně i 300 kompletního vybavení denně. Teď jsme jen na jednotkách denně," řekl správce areálu František Jílek.

Kvůli vládním opatřením proti šíření nového koronaviru nesmějí provozovatelé lyžařských středisek spustit vleky. Zavřené jsou ze stejného důvodu také restaurace a hotely.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kriminalisté smrt Jana Masaryka nikdy nevyjasnili

08.03.2021 16:19 Kriminalisté odložili případ smrti Jana Masaryka, okolnosti tragické události se jim ani po 73…

Zákaz farmářských trhů je diskriminace, tvrdí organizátoři a píší vládě

08.03.2021 15:51 Organizátoři farmářských trhů se domnívají, že jejich uzavření v situaci, kdy jiné prodejny…

Stažení obžaloby Dbalého mělo jen procesní důvod, stíhání trvá

08.03.2021 12:05 Obžalobu v tzv. třetí větvi kauzy bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého stáhl…

Soud kvůli stížnosti dělníka řeší povinné testování zaměstnanců

08.03.2021 10:33 Opatření, které podnikům uložilo povinnost testovat zaměstnance na koronavirus, přezkoumá Nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama