Škoda za 2,5 miliardy. Obvinění 16 osob kvůli zkrácení DPH souvisí s kauzou Zadeh

Případ obvinění z krácení daně z přidané hodnoty (DPH) se škodou 2,5 miliardy korun, o kterém v úterý informovala policie, souvisí s vleklou daňovou kauzou, kde je hlavním obžalovaným podnikatel íránského původu Shahram Zadeh. O této souvislosti dnes ČTK informoval Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

policie
doporučujeme

Zadeha a dalších 13 lidí obžaloba viní z daňových úniků s celkovou škodou 2,5 miliardy korun. Jsou podezřelí, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka. Hrozí jim až 13 let vězení. Proces začal na jaře 2016 a stále neskončilo dokazování.

Mezi nově obviněnými jsou podle dostupných informací i lidé, kteří v daňové kauze vystupovali jako svědci. Trestní stíhání s nimi teprve začalo. Než skončí, je podle žalobce pravděpodobné, že by případ, který už je u soudu, mohl dospět k nepravomocnému rozsudku. Věci tak před soudem nelze spojit. Není ale vyloučeno předání důkazů ze "starší" kauzy do nového řízení.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej v úterý uvedl, že policie obvinila 16 lidí z krácení daně z přidané hodnoty se škodou zhruba 2,5 miliardy korun.

Obvinění působili podle detektivů jako organizovaná zločinecká skupina. V letech 2012 až 2013 podle kriminalistů vytvořili síť několika desítek jimi ovládaných společností a za pomoci propracovaného systému neodváděli z obchodů s pohonnými hmotami příslušnou DPH. Tři obvinění včetně hlavního organizátora jsou v současné době ve vězení za jinou trestnou činnost. Dalších 13 lidí stíhají policisté na svobodě. Případ dozoruje brněnská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie covid pokazí Vánoce. Velké trhy v Praze se letos konat nebudou

26.10.2020 16:47 Aktualizováno Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké…

H-System: Družstvo žádá o zrušení souhlasu s prodejem bytů, připravuje se…

26.10.2020 13:44 Bytové družstvo Svatopluk podalo k Městskému soudu v Praze žádost o prozatimní zrušení souhlasu s…

Podle bookmakerů bude novým ministrem zdravotnictví Blatný, vsadit lze i…

26.10.2020 13:02 Největším favoritem na ministra zdravotnictví je podle bookmakerů hematolog a náměstek Fakultní…

Advokát navedl soudce ke zneužití pravomoci. Trest platí, ÚS zamítl…

26.10.2020 11:16 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost právníka Martina Zvoníčka. Byl odsouzen k podmíněnému trestu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama