V Praze je 48 případů nákazy koronavirem, jeden pacient ve vážném stavu

V Praze bylo do středy 48 případů nákazy koronavirem. Na Bulovce je šest hospitalizovaných, jeden na JIP. Kromě Itálie a USA přijeli také z Izraele. Vyplývá to z informací premiéra Andreje Babiše (ANO) na twiteru, nemocnice na twitteru a na webu pražské hygienické stanice. V Česku bylo k dnešnímu ránu 94 lidí s nemocí COVID-19 z více než 1800 ukončených testů.

Nemocnice Na Bulovce

V Nemocnici Na Bulovce se léčí šest pacientů. Mezi nimi dvě cizinky, které jsou bez příznaků a mohly by být v domácí karanténě. Tyto dvě dívky z USA a Ekvádoru patří mezi první v Česku prokázané případy, studují v Miláně a do Prahy přicestovaly před Vídeň, Budapešť a Brno.

Další čtyři jsou Češi. "Jeden pacient je ve vážném zdravotním stavu na JIP se zavedenou plicní ventilací. Jeho stav komplikuje přidružené chronické onemocnění," uvedla nemocnice. Zřejmě jde o muže, který pracoval v Praze jako řidič taxi a u nějž hygienici nedokázali odhalit, odkud se nakazil.

Klinika infekčních chorob na Bulovce, kde jsou pražští pacienti prozatím hospitalizováni, má 168 lůžek. Další infekční oddělení mají Thomayerova nemocnice v Krči, Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích a Fakultní nemocnice v Motole.

Z nových případů, které se v Praze prokázaly do středečních 17:00, je devět dospělých a dvě děti. Jedna z osob se vrátila z Itálie, dvě z Izraele. "Šest nových, laboratorně potvrzených případů se pohybovalo v těsné blízkosti již dříve diagnostikovaných nemocných. Tří nové diagnózy souvisí s nákazou v rámci rodiny," uvedla na webu ředitelka Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

Plzeňský kraj má druhý potvrzený případ koronaviru. Jedná se o muže ve středním věku kolem 50 let, který přijel z Itálie a byl v karanténě. ČTK o dnes řekl ředitel Krajské hygienické stanice Michal Bartoš. Muž podle něj leží v nemocnici na infekční klinice, jeho stav je stabilizovaný.

První případ nákazy v kraji potvrdili hygienici ve středu u ženy, která se vrátila z Itálie a ihned zůstala v karanténě. Nyní je v domácím ošetřování. Nový případ s prvním podle Bartoše nesouvisí. "Je to typická cestovatelská anamnéza z Itálie, bohužel. Pán byl v karanténě, vztahovalo se na něj už to opatření. Pak měl problémy, byl indikovaný výjezd a odběr vzorků," popsal Bartoš.

Testy na koronavirus dosud v kraji podle informací Krajské hygienické stanice podstoupilo 163 lidí, od středečního rána jich do dneška přibylo 40. Karanténu hygienici nařídili 170 lidem, ukončená je už u 105 lidí.

Přibývají preventivní opatření proti šíření koronaviru. Kromě povinně uzavřených základních, středních, vyšších odborných a vysokých škol Plzeň ode dneška navíc zavřela i všechny mateřské školy, které zřizuje. Je jich kolem 40 a chodí do nich na 5000 předškoláků. Magistrát také vyzval občany, aby pokud možno co nejvíce omezili osobní kontakt s úřady magistrátu a aby maximum věcí řešili telefonicky a elektronickou cestou.

V Královéhradeckém kraji byly ráno stále tři potvrzené případy nákazy koronavirem. V domácí izolaci nařízené hygieniky zůstávalo 54 lidí, o čtyři méně než ve středu odpoledne. Od začátku února nařídili hygienici v kraji domácí karanténu celkem 143 osobám, řekla dnes ČTK mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí.

Premiér Andrej Babiš ráno na twitteru uvedl, že jsou v Královéhradeckém kraji čtyři pozitivní případy.

"Krajská hygienická stanice v Hradci Králové i nadále eviduje tři potvrzené případy nákazy koronavirem. Trváme na třech, ještě jsme to ověřovali," potvrdila ČTK v 8:45 mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí.

V domácí izolaci v Královéhradeckém kraji jsou převážně lidé, kteří se vrátili z Itálie. Části z nich již izolace skončila s pominutím inkubační doby. Počet lidí v karanténě se stále mění. Domácí karanténu nařizují také lékaři.

V kraji bylo na koronavirus podle krajské hygienické stanice testováno k ránu 46 lidí, u nichž 41 bylo negativních výsledků, tři s pozitivním výsledkem. Počet lidí, u kterých bylo provedeno vyšetření s podezřením na možnou nákazu koronavirem a čeká se na výsledek, je osm, uvedla pro ČTK v 8:15 Krejčí.

Prvním potvrzeným nakaženým v kraji je Američan, který trvale žije v Praze, ale v domácí karanténě je v Královéhradeckém kraji. Nedávno se vrátil z konference v Bostonu. Další dvě ženy, které jsou v domácí izolaci na Hradecku, se nedávno vrátily z Itálie. Jde o matku s dcerou, ročník narození 1973 a 2000. Všichni mají mírný průběh onemocnění.

Ve Zlínském kraji se na nový typ koronaviru testovalo již 221 lidí, z toho 135 testů bylo zatím negativních, na výsledky dalších se čeká, řekla dnes ČTK ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Hošková. V kraji jsou zatím tři potvrzené případy nákazy koronavirem, ve středu přibyly dva. Kvůli podezření na nákazu koronavirem jsou nyní na infekčním oddělení Uherskohradišťské nemocnice dva muži, jedna žena a dvě děti, řekl ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Infekční oddělení má z krajských nemocnic jen ta uherskohradišťská.

Posledním případem, který byl zveřejněn ve středu večer, je devětatřicetiletá žena z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Podle Hoškové se žena vrátila z Itálie, je v domácí karanténě, cítí se dobře. Nyní se bude zjišťovat, s kým byla žena v kontaktu, do Itálie cestovala individuálně. Nemá žádnou vazbu na první případ nákazy koronavirem v kraji, který byl potvrzen v pondělí. Je jím dvaačtyřicetiletá žena z Rožnova, která také pobývala v Itálii a nyní je s rodinou v domácí karanténě. Testy u jejich rodinných příslušníků nákazu neprokázaly, podle Hoškové se však budou opakovat.

I u druhých dvou případů budou hygienici nejdříve testovat rodinné příslušníky, poté další kontakty. Druhým potvrzeným případem je sedmačtyřicetiletý muž z Uherského Hradiště, který také lyžoval v Itálii a je nyní v domácí karanténě. Stav všech tří lidí je dobrý.

V kraji byly minulý týden jarní prázdniny, poté přibylo lidí, kterým zdravotníci dělali test na nový typ koronaviru. Do neděle odpoledne hygienici evidovali 73 odebraných vzorků. Lidé také ve zvýšené míře kontaktují hygieniky s dotazy přes telefony a e-mailem.

Hygienici již v pátek vyzvali všechny lidi, kteří z Itálie přijíždějí domů, včetně těch bez zdravotních obtíží, aby se obrátili na telefonní linky stanice, případně vyplnili dotazník na jejích webových stránkách. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo, aby navrátilci z Itálie zůstali na dva týdny v karanténě. Počet lidí, kteří se obracejí na hygieniky, se podle Hoškové nesnižuje, telefonují i lidé, kteří nikam necestovali, mají však zdravotní potíže.

U lidí, kteří se nyní vracejí z rizikových oblastí ze zahraničí a mají respirační potíže, však nemusí podle Hoškové indikovat odběr vzorků pouze epidemiolog, mohou to udělat také praktičtí lékaři. Odpoledne mohou lidé telefonovat na pohotovost, v nočních hodinách může odběry indikovat epidemiolog hygieny prostřednictvím telefonního čísla 112. O odběry se postará sestra z nemocnice, přijede speciální odběrovou sanitkou. Systém domácích odběrů funguje v kraji od soboty, ve středu udělaly sestry čtyř krajských nemocnic 40 odběrů.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Stovky lidí v Brně demonstrovaly proti vládním opatřením

12.09.2021 18:30 V centru Brna dnes lidé protestovali proti vládním opatřením v boji proti šíření koronaviru,…

Horská služba v létě zasahovala u 1487 případů

12.09.2021 08:28 Horská služba ČR o letních prázdninách zasahovala u 1487 případů, což bylo o 84 méně než před rokem…

Důsledky útoku z 11. září pociťujeme dodnes, připomíná expert

11.09.2021 09:39 Teroristický útok na USA 11. září 2001 byl podle zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojensko…

Od pondělí se neočkovaným ztíží návrat z Chorvatska a Rakouska

10.09.2021 18:45 Aktualizováno Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska. Na…

Kellner dostal od Metnara vyznamenání za přínos v boji s pandemií

10.09.2021 17:05 Zesnulý majitel PPF Petr Kellner obdržel za přínos v boji proti covidu-19 resortní vyznamenání…

Byznys si už budeme tvrdě bránit. Umíme vymyslet lepší řešení než úředníci…

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboše Kastnera…

Policie uzavřela část Ostravy-Poruby, našla se tam nevybuchlá munice

09.09.2021 18:19 Aktualizováno Policie uzavřela část Ostravy-Poruby kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy. Evakuuje obyvatele domů…

Související:

Právě se děje

reklama