Kalamita. Bouře Sabine potrhala dráty, bez proudu je 280 tisíc odběratelů

Počet odběratelů, kteří jsou kvůli silnému větru v Česku bez elektřiny, odpoledne stoupl. Po 15:00 jich bylo přes 280.000 proti 65.000 po poledni. Vyplývá to z vyjádření distribučních společností. Kalamitní stav vyhlásil ČEZ v Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém a Ústeckém kraji a E.ON v Jihočeském kraji.

Ilustrační foto
doporučujeme

V síti ČEZ bylo po 15:00 podle mluvčí skupiny Soni Holingerové 311 poruch na vedení vysokého napětí, kolem poledne to přitom byla necelá stovka. Na distribučním území firmy je podle ní bez elektřiny aktuálně 260.000 odběratelů, po 14:00 se počet vyšplhal až na 290.000. Dalších téměř 23.000 domácností bez proudu hlásí E.ON.

"Bohužel, druhá vlna vichřice způsobila další desítky poruch, a to i na stejných místech, kde jsme již celé dopoledne pracovali. Začínáme tedy v podstatě odznovu," uvedla odpoledne Holingerová. Nejhorší je podle ní situace na Plzeňsku a ve středních Čechách.

"Vzhledem k tomu, že vítr opět zesílil, vzrostl i počet poruch v síti. Aktuálně jich na vedení vysokého napětí evidujeme téměř 80. Nejvíce zasažené jsou jižní Čechy, ale poruchy začaly přibývat znova i na Vysočině a nově i v Jihomoravském kraji," potvrdila mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Nejvíce zasaženo je podle ní v tuto chvíli Českokrumlovsko, kde je bez elektřiny 8200 domácností, a to například v lokalitách Horní Planá, Frymburk nebo Chvalšiny. Bez elektřiny zůstávají také domácnosti na Jindřichohradecku, konkrétně třeba v obcích Kunžak nebo Český Rudolec.

ČEZ původně vyhlásil kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji. Spolu s tím, jak se vichřice přesunula ze západních Čech přes severní Čechy směrem na východ, přibyl odpoledne i Liberecký, Ústecký a Královéhradecký kraj. Holingerová uvedla, že pro hlášení poruch mají lidé využít bezplatnou linku 800 850 860 nebo www.bezstavy.cz.

Tisíce lidí byly po ránu bez proudu také v okrajových částech Prahy, nejhorší situace byla v Kolodějích. Dodávky proudu tam už ale byly plně obnoveny. ČTK to dopoledne řekl mluvčí PRE Petr Holubec. Spadl podle něj jeden z mála sloupů venkovního vedení, který firma má. Odpoledne podle Holubce firma zásadnější poruchy zatím nezaznamenala, většina elektrického vedení je v hlavním městě pod zemí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus je podle údajů MPSV ve třech desítkách domovů

22.09.2020 17:27 Ministerstvo práce eviduje nyní tři desítky domovů pro seniory a zařízení sociálních služeb, v…

Rittigův partner Kmeť má být propuštěn z vězení dřív, žalobce hned podal…

22.09.2020 14:01 Aktualizováno Soud vyhověl žádosti podnikatele Petera Kmetě o předčasné propuštění z vězení, kde si muž odpykává…

Restituční kauza Bečvářova statku zdaleka nekončí, všichni zúčastnění se…

22.09.2020 13:53 Proti rozsudku v případu restituce takzvaného Bečvářova statku se odvolal žalobce i všichni…

Soud musí znovu řešit kauzu letáků o smrti českých vojáků, původní verdikt…

22.09.2020 13:08 Půlroční podmíněný trest, který dostal Jiří Kopřiva za letáky oslavující smrt českých vojáků v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama