Analýza: Zájem o založení e-shopu prudce vzrostl. O které zboží je největší zájem?

Zájem o založení internetového obchodu je v poslední době o 60 procent vyšší než v měsících před pandemií koronaviru. Kromě prodeje koncovým zákazníků, začíná popularita on-line řešení růst i u obchodování firem navzájem. Společnosti tak nahrazují běžný styk přes obchodní zástupce.

Nakupujete na internetu?
doporučujeme

Z hlediska obratů se letos nejvíce dařilo potřebám pro domácnost a zahradu, velmi si polepšily i e-shopy s potraviny, drogerií a lékárenským zbožím. Vyplývá to z analýzy Shoptet, kterou dnes společnost zveřejnila v tiskové zprávě.

Českým internetovým obchodům od začátku roku do minulého týdne podle Shoptetu vzrostl meziročně obrat v průměru o 37 procent. E-shopům s potřebami pro domácnost a zahradu vzrostl o 62 procent. V případě potravin obrat stoupl o 48 procent, u drogerie a lékárenských výrobků byl meziroční růst o 39 procent. Pokles zaznamenaly obchody zaměřené na produkty spjaté s cestováním. Obrat se v jejich případě propadl o 48 procent, uvedl výkonný ředitel společnosti Shoptet Miroslav Uďan.

Počet zákazníků, kteří začali letos nakupovat na internetu od začátku roku podle odhadu Shoptetu vzrostl o 14 procent. Lidé navíc nyní častěji platí kartou on-line. Podíl těchto plateb aktuálně činí 36 procent, před pandemií se pohyboval kolem 25 procent.

ČR patří k zemím s největším počtem internetových obchodů. Funguje jich kolem 40.000. Počet e-shopů loni meziročně vzrostl o 3,5 procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Češi loni v internetových obchodech nakoupili zboží za rekordních 155 miliard korun, což bylo o 15 procent více než v roce 2018. Prodej e-shopů v ČR měl být podle původních odhadů i letos vyšší přibližně o 15 procent. Nyní APEK očekává, že růst dosáhne až 25 procent, tedy více než 190 miliard korun. Klíčové budou podle výkonného ředitele APEK Jana Vetyšky poslední tři měsíce roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidiči zatím koupili přes 10 tisíc elektronických známek

04.12.2020 19:33 Aktualizováno Řidiči od úterního spuštění prodeje koupili přes 10.000 elektronických dálničních známek. ČTK to…

V provozu jsou dvě třetiny gastropodniků, tržby stouply o třetinu

04.12.2020 19:19 V provozu je po čtvrtečním uvolnění opatření podle statistiky společnosti Dotykačka, jejíž pokladní…

Tři uhelné kraje čeká velká proměna, v příštích letech do nich půjde téměř…

04.12.2020 16:50 Aktualizováno Do Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje půjde v příštích letech téměř 100 miliard…

Novým šéfem ČD Cargo se stal Tomáš Tóth, společnost chce vrátit do černých…

04.12.2020 14:54 Novým předsedou představenstva nákladního dopravce ČD Cargo se stal Tomáš Tóth, dosavadní výkonný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama