Češi si sáhnou hluboko do peněženek. Ceny potravin a bydlení prudce rostou

Bydlení, energie, ale i jídlo nebo alkohol. To vše od roku 2012 soustavně zdražuje a podle analytiků se neočekává, že by se tento trend měl v dohledné době otočit. Růst cen naopak bude pokračovat.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Nákupy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Česko se podle reportáže televize Nova potýká s nejvýraznějším zdražováním od roku 2012. Ceny za potraviny se někdy i více než zdvojnásobily a zvedly se také výdaje za bydlení. 

"Ceny zboží loni úhrnem vzrostly o 2,3 procenta, ceny služeb o 3,7 procenta. Na zvyšování cenového růstu měly nevětší vliv ceny za bydlení," uvedla vedoucí Oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu Pavla Šedivá.

Výrazněji pak stoupla cena například brambor, masa, uzenin nebo cukru. A to až na dvojnásobné hodnoty než jako Češi platili před téměř deseti lety.

"Prodejci využívají vyšších příjmů českých domácností ke zdražování. To doléhá zvláště na lidi, kterým se v posledních letech příjmy nezvýšily a mají pořád stejně peněz," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

V Česku sice ruku v ruce rostou i příjmy domácností, zároveň ale stoupají i ceny bydlení. A zdražování nebude konec ani letos. Podle televize ceny ke konci loňského roku stoupaly nejrychleji za poslední roky a letos bude tento trend pokračovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poprask kolem sítě 5G: Vláda rozvrací stát? Opozice tepe Havlíčka

27.01.2020 17:16 Aktualizováno Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) vstoupil do příprav aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě…

Novou šéfkou ČTÚ je Hana Továrková, vláda odvolala Nováka

27.01.2020 16:56 Aktualizováno Vláda dnes odvolala předsedu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka, a to k dnešnímu…

Rozbroje v Praze. Podezřelá zakázka pro metro? Šéf DPP odmítá nařčení

27.01.2020 16:15 Pražský dopravní podnik (DPP) podle ředitele Petra Witowského nemohl v případě zadání kritizované…

Proč padl předseda ČTÚ? Množí se spekulace, Novák oponuje Havlíčkovi

27.01.2020 14:56 Aukce kmitočtů pro sítě 5G byla podle končícího šéfa Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama