Češi si sáhnou hluboko do peněženek. Ceny potravin a bydlení prudce rostou

Bydlení, energie, ale i jídlo nebo alkohol. To vše od roku 2012 soustavně zdražuje a podle analytiků se neočekává, že by se tento trend měl v dohledné době otočit. Růst cen naopak bude pokračovat.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Nákupy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Česko se podle reportáže televize Nova potýká s nejvýraznějším zdražováním od roku 2012. Ceny za potraviny se někdy i více než zdvojnásobily a zvedly se také výdaje za bydlení. 

"Ceny zboží loni úhrnem vzrostly o 2,3 procenta, ceny služeb o 3,7 procenta. Na zvyšování cenového růstu měly nevětší vliv ceny za bydlení," uvedla vedoucí Oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu Pavla Šedivá.

Výrazněji pak stoupla cena například brambor, masa, uzenin nebo cukru. A to až na dvojnásobné hodnoty než jako Češi platili před téměř deseti lety.

"Prodejci využívají vyšších příjmů českých domácností ke zdražování. To doléhá zvláště na lidi, kterým se v posledních letech příjmy nezvýšily a mají pořád stejně peněz," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

V Česku sice ruku v ruce rostou i příjmy domácností, zároveň ale stoupají i ceny bydlení. A zdražování nebude konec ani letos. Podle televize ceny ke konci loňského roku stoupaly nejrychleji za poslední roky a letos bude tento trend pokračovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Digitální daň se Česku vymstí? Podnikatelé neskrývají obavy

20.01.2020 18:21 Aktualizováno Důsledkem zavedení takzvané digitální daně v ČR by mohla být ztráta trhů českých podnikatelů, nižší…

ZOO Praha od února zdraží vstupné. Ve srovnání s Evropou bylo příliš nízké

20.01.2020 14:45 Zoologická zahrada v pražské Troji od prvního února zdraží vstupné pro dospělé, děti od tří do 15…

E-shop za 400 milionů? Stát se pokusí zakázku zrušit či zúžit

20.01.2020 14:15 Stát se pokusí zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky zrušit,…

Pilsen Steel propouští stovky lidí, úřad práce zřídil ve firmě mobilní…

20.01.2020 12:57 Aktualizováno Většina z 475 propouštěných pracovníků Pilsen Steel dnes podepisovala dohodu o ukončení poměru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama