Kdo postaví nový jaderný blok v ČR? Brzy proběhne jednání se zájemci

Stát v únoru povede konzultace s uchazeči o stavbu nového jaderného bloku v Česku. Novinářům to dnes řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle informací ČTK má jednání vést vládní zmocněnec Jaroslav Míl a zástupci ČEZ. V březnu má podle Beneše následovat podepsání smluv mezi státem a ČEZ. A to jak rámcové, na výstavbu jaderné elektrárny, tak prováděcí na první etapu projektu, která by podle dřívějších informací měla skončit závěrem výběrového řízení a uzemním rozhodnutím.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

ČEZ, ilustrační foto
doporučujeme

Beneš dnes uvedl, že obě smlouvy jsou prakticky připraveny, ladí se už jen detaily. Dříve se hovořilo o tom, že by měly být podepsány do konce roku 2019. Podle ředitele byl podpis odložen kvůli přípravě celého procesu schválení projektu EU, takzvané notifikaci, a kvůli jednání se zájemci o dodavatelském modelu.

"Nechceme dělat finální rozhodnutí před konzultacemi se všemi uchazeči," řekl dnes Beneš. Jednání s uchazeči podle něj mají skončit 19. února. Potvrdil, že zájemců je zhruba pět.

Dříve oznámený harmonogram přípravy bloku se podle Beneše nemění. Premiér Andrej Babiš (ANO) po listopadovém jednání vládního výboru pro jadernou energetiku uvedl, že nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Podle něj jde o plán, který také počítá s tím, že územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021 a dodavatel bloku bude vybrán do konce roku 2022.

Dle říjnového vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) musí během pěti let začít také diskuse o rozšíření druhé české jaderné elektrárny v Temelíně.

Investorský model stavby nových jaderných bloků v Česku schválila vláda na začátku loňského července. Investory nových jaderných zdrojů podle ní budou dceřiné firmy ČEZ. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Z jaderných zdrojů se loni vyrobila asi třetina elektřiny v ČR.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá ruský Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse. Beneš dnes potvrdil, že výběrové řízení na dodavatele stavby by mohlo být zahájeno už letos.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli koronaviru v Itálii mají české firmy potíže

26.02.2020 19:31 Některé české firmy mají kvůli rozšíření nákazy novým koronavirem v Itálii problémy s dodávkami. V…

Češi kvůli koronaviru skupují potraviny, Praha zvažuje možné omezení…

26.02.2020 19:00 Tuzemské potravinářské řetězce i internetoví prodejci potravin zaznamenali zvýšený zájem zákazníků…

Průzkum CVVM: Přibývá Čechů, kteří si dle svého názoru mohou koupit méně…

26.02.2020 16:48 V Česku přibylo lidí s pocitem, že si za své příjmy mohou koupit meziročně méně věcí či služeb.…

Dlouhodobé vyhlídky veřejných financí ČR se zhoršují, upozornila Evropská…

26.02.2020 14:20 Dlouhodobé vyhlídky veřejných financí v České republice se v důsledku stárnutí populace zhoršují. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama