Koronavirová krize tvrdě dopadla na fitness centra v ČR. Jaké mají ztráty?

Ztráty fitness sektoru kvůli krizi činí téměř 400 milionů korun. Opatření související se šířením koronaviru stála každé tuzemské fitness centrum v průměru přes 330.000 korun. Krizi nepřežila desetina provozů, až 20 procent trenérů se po znovuotevření fitness nevrátilo do práce.

Fitness, ilustračni fotografie
doporučujeme

Začátkem června polovina provozovatelů hlásila příjmy mezi 70 a 100 procenty, druhá polovina jen mezi 20 a 50 procenty ve srovnání s loňskem. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu České komory fitness. Data komora představila v tiskové zprávě.

Největší zátěž pro provozovatele byly podle průzkumu fixní náklady, jako je nájemné. O snížení či odpuštění požádalo 76 procent respondentů, uspělo 44 procent z nich. Ministerstvo průmyslu by mělo podle informací ČTK příští týden spustit příjem žádostí do programu COVID nájemné, kdy stát na komerční nájem za duben, květen a červen přispěje podnikatelům zasaženým vládními opatřeními proti koronaviru 50 procent, pokud majitel nájemné sníží o 30 procent a pětinu doplatí nájemce.

O odklad splátek požádala téměř třetina provozovatelů fitness, uspěla polovina. V sektoru fitness byla nejvíce využita podpora pro živnostníky tzv. Pětadvacítka, o kterou požádalo 64 procent lidí z oboru. Program na podporu zaměstnanosti Antivirus využilo 30 procent provozovatelů fitness. O úvěry se státní zárukou COVID naopak vůbec nežádalo 90 procent respondentů.

Kvůli epidemii koronaviru vláda od 13. března uzavřela bazény, posilovny, fitness a wellness centra a další sportoviště. Fitness centra se mohla znovu otevřít s omezenou kapacitou a dalšími opatřeními 27. dubna. Možnost využilo 62 procent provozovatelů fitness, návštěvnost se pohybovala jen mezi deseti a 20 procenty. Po dalším uvolnění od 11. května, od kdy je možné cvičit bez roušek, se návštěvnost zvedla na 30 až 50 procent. Nejvíce fitness centrům podle České komory fitness pomohlo otevření šaten a sprch pro klienty od 25. května.

Průzkumu se účastnilo 103 provozovatelů fitness center, nejvíce z Prahy a Jihomoravského kraje. Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové v České republice funguje kolem 1200 fitness center.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama