Ministerstvo financí zváží podporu OKD

Ministerstvo financí bude zvažovat možnosti podpory OKD kvůli nákaze covidem-19 v Dole Darkov v Karviné, nejdřív ale chce podklady a přesné informace. Jednou z možností může být podpora z programu COVID Plus, řekla na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Hygienici eviduji 239 nakažených v souvislosti s nákazou v dole.

Ministerstvo financí
doporučujeme

Za půjčky v programu COVID Plus ručí Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), na záruky jsou vyčleněny čtyři miliardy korun. Firmy s více než 250 zaměstnanci a minimálně pětinovým podílem vývozu na loňských tržbách, včetně výrobních dodávek pro jiného exportéra, mohou získat půjčky od pěti milionů do dvou miliard korun. Maximální výše úvěru odpovídá 25 procentům ročního obratu společnosti. EGAP garantuje 80 procent jistiny.

"Někdy před vypuknutím pandemie společnost avizovala, že nebude potřebovat žádné peníze. Byla ze strany ministerstva upozorněna, že pokud by se to vyvinulo jiným způsobem, tak aby to dostatečně dopředu avizovala. V dubnu jsme dostali avízo, že ta potřeba od společnosti Prisko, která je stoprocentně vlastněna ministerstvem financí, existuje," řekla Schillerová.

"Chceme podklady, informace, přesně podložit, v čem je problém. Případně budeme zvažovat všechny možnosti, které by se daly využít, a samozřejmě případně i třeba využití jednoho z programů COVID Plus, který přímo cílí na velké společnosti," doplnila. Zátěž na státní rozpočet by podle ní měla být co nejmenší.

Pozitivně testováno bylo dohromady 174 zaměstnanců dolů, včetně čtyř pracovníků mimo Darkov a šesti polských pendlerů. Nákaza byla prokázána také u 61 jejich příbuzných a čtyř pracovníků firem, které na šachtě například uklízejí nebo dělají servis. Všichni pozitivně testovaní zaměstnanci z jiných dolů měli vazby na pracovníky z Darkova, šlo o příbuzné nebo známé.

Dnes skončilo plošné odebírání vzorků zaměstnanců. Celkem hygienici ve spolupráci se zdravotníky a vojáky odebrali vzorky přibližně 2500 lidem. Všechny ještě nejsou vyhodnocené, dá se tak očekávat, že počet nakažených lidí v evidenci ještě poroste.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna v úvodním kole podpořila paušální daň, návrh se patrně bude ještě…

10.07.2020 14:03 Aktualizováno Živnostníci s ročním příjmem do 800.000 korun by mohli od 1. ledna příštího roku platit pouze jednu…

Inflace v červnu zrychlila na 3,3 procenta. Zdražovaly hlavně potraviny a…

10.07.2020 11:09 Aktualizováno Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražovaly…

"Dohodáři" zřejmě dostanou náhrady 350 korun za den, návrh prošel Sněmovnou

10.07.2020 10:40 Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti zřejmě dostanou v případě…

Inflace roste. ČNB nemá důvod k dalšímu uvolňování měnové politiky, soudí…

10.07.2020 10:35 Česká ekonomika nečelí riziku příliš nízké inflace či dokonce deflace, Česká národní banka (ČNB)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy