NS odmítl dovolání v kauze Dieselgate, spor bude řešit obvodní soud

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání společností Safe Diesel a Support Diesel, které zastupují majitele vozů z koncernu Volkswagen. Dotkla se jich aféra dieselgate. Naftové vozy koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. I po rozhodnutí NS platí, že by měl Obvodní soud pro Prahu 8 znovu rozhodovat o nároku na případnou náhradu škody od koncernových automobilek.

Volkswagen
doporučujeme

O zatím nepublikovaném rozhodnutí NS dnes informoval týdeník Euro, kterému výsledek potvrdil právní zástupce Volkswagenu Robert Němec. "NS odmítl dovolání, protože nebyly splněny podmínky pro vydání rozsudku pro uznání," uvedl Němec podle Eura. Mluvčí NS Petr Tomíček zatím s ohledem na doručování nemůže obsah rozhodnutí komentovat.

Společnosti Safe Diesel a Support Diesel podaly dovolání poté, co neuspěly u Městského soudu v Praze, který zrušil předchozí rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8. Ten původně dal oběma zprostředkujícím společnostem zapravdu a nárok spotřebitelů akceptoval.

Volkswagen prohrál spor s majiteli aut v první instanci proto, že se v požadované lhůtě nevyjádřil k jejich žalobě. Soud tedy vynesl takzvaný rozsudek pro uznání. Pražský městský soud ale později uznal námitku koncernu, že dostal výzvu k vyjádření pouze česky, nikoli německy. Ve verdiktu našel odvolací senát i další pochybení. Odvolací senát se zabýval pouze procedurálními otázkami, samotný obsah žaloby ale neřešil.

Nyní bude obvodní soud řešit nárok znovu. "Teď se teprve začne jednat o podstatě sporu, tedy o konkrétních nárocích spotřebitelů," řekl Euru František Honsa, advokát z kanceláře BBH zastupující společnost Safe Diesel.

Ke sporu s koncernem Volkswagen se připojily tisíce lidí, celkem podle dostupných informací žádají zhruba 1,5 miliardy korun. V Německu nebo Spojených státech už automobilisté odškodnění dostali, v ČR nikoliv.

Emisní skandál propukl před pěti lety, 18. září 2015, když americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) oznámila, že v automobilech koncernu Volkswagen objevila zařízení, které dokáže ovlivnit množství vypouštěných emisí. Software umí rozpoznat, že automobil prochází emisním testem, během něhož vypouštěné škodlivé látky automaticky sníží.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Stravenkové firmy vyslyšely výzvu a podpoří restaurace. Teď je na tahu stát

26.10.2020 15:22 Stravenkové firmy reagovaly na výzvu zástupců podnikatelů na podporu restaurací a dočasně jim…

Vývojáři slaví 28. říjen, nabídnou české a slovenské pc hry se slevou

26.10.2020 14:23 Zájemci si budou moci od dnešního večera kupovat české a slovenské počítačové hry na digitální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama