Pro 40 procent zaměstnanců je nyní změna místa nutností, ukázal průzkum

Pro dvě pětiny zaměstnanců je změna nebo získání nového pracovního místa kvůli dopadům šíření koronaviru nutností. Dalších 55 procent zaměstnanců se změně místa nebrání, pokud jim bude nabídnuta zajímavá příležitost.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z červencového průzkumu personálně poradenské společnosti Hays mezi 600 zaměstnanci v ČR, o kterém dnes firma informovala na tiskové konferenci.

"Ochota ke změně pracovního místa je stále vysoká. Je pochopitelné, že řada zaměstnanců hledá nové výzvy, ať už v důsledku propouštění, nebo protože nemohou svou práci vykonávat v obvyklém rozsahu či obvyklých podmínkách," uvedl generální ředitel Hays pro ČR Sándor Bodnár. Pět procent respondentů podle průzkumu změnu pracovního místa striktně odmítá, nejčastěji kvůli obavám, že během zkušební doby mohou o práci přijít.

Zároveň podle výsledků průzkumu není uzavřeným tématem práce z domova. Zhruba třetina lidí zatím neví, v jakém režimu bude pracovat po skončení prázdnin. Práci z místa pracoviště uvedlo 22 procent respondentů. Zhruba čtvrtina lidí bude pracovat z domova částečně a plně na dálku bude pracovat devět procent lidí.

Z průzkumu dále vyplývá, že pro 55 procent lidí nejsou dopady pandemie na pracovní trh důvodem k tomu, aby změnili své finanční očekávaní. Vyšší mzdové nároky má 34 procent respondentů. Zároveň se ve druhém čtvrtletí snížily mzdové požadavky u 11 procent zaměstnanců. "Vyšší mzdové nároky mají obvykle lidé, kteří zaměstnání mají, aktivní změnu nehledají a jsou osloveni s nabídkou. V rámci specializace je pak patrné vyšší mzdové očekávání u IT kandidátů kde krize nabídku až tak neovlivnila," uvedl Bodnár.

Vedle mzdy je podle průzkumu pro uchazeče o práci nejčastější prioritou zajímavá pracovní náplň, a to v 28 procentech případů. Dále je prioritou kariérní rozvoj (15 procent), rovnováha mezi pracovním a osobním životem (15 procent) a lokalita pracoviště (12 procent). Naopak nabídka benefitů je podstatná jen pro jedno procento zaměstnanců. "Důvodem nižšího zájmu o benefity je především to, že jejich nabídka je relativně stabilní," vysvětlil Bodnár.

Skupina Hays se zabývá vyhledáváním kandidátů na pracovní poměr i smluvními pozicemi. Loni k 30. červnu měla 11.500 zaměstnanců pracujících ve 265 kancelářích v 33 zemích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČR potřebuje obchodní cesty do Německa. Nejlépe bez covid testů, říkají…

22.09.2020 15:59 Česká republika potřebuje, aby obchodní cesty do Německa mohly nadále pokračovat bez větších…

Hospody zřejmě budou zavírat dřív. Kdy si objednáme poslední pivo? Svaz…

22.09.2020 15:39 Uzavření podniků ve 22:00 bude znamenat ztrátu až 30 procent denních tržeb. ČTK to dnes sdělila…

Ukrajinské aerolinky v říjnu obnoví lety z Prahy do Kyjeva

22.09.2020 14:40 Letecká společnost Ukraine International Airlines (UIA) obnoví od 2. října lety z Prahy do Kyjeva.…

Česká zbrojovka Group zahájila veřejnou nabídku akcií na burze

22.09.2020 13:57 Česká zbrojovka Group SE (CZG), jejíž akcie byly od 1. června zapsány na hlavním trhu Burzy cenných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama