Restauratéři: Nemáme peníze na zapínání a vypínání, musí být nový systém kompenzací

Vláda musí přijít s novým systémem odškodnění restaurací, provozovny nemají peníze na zapínání a vypínání provozu bez kompenzace škod. ČTK to dnes v reakci na plánované zavření restaurací ve čtvrtém stupni protiepidemického systému sdělil garant projektu Moje restaurace Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a spolumajitel skupiny Hospodska.cz Luboš Kastner.

Bar, ilustrační foto

"Problém je ten, že se teď nedá predikovat v podstatě vůbec nic. Současný nedostatečný formát kompenzace, tedy programy Antivirus a COVID nájemné, platí pouze do konce prosince. Nemáme žádný jiný výhled pokrytí škod, které nám vláda svými rozhodnutími působí," napsal ČTK Kastner.

Vláda podle něj už v pondělí, když od středy zakázala provoz restaurací po 20:00, ukázala, že ke gastronomii přistupuje neférově a porušuje princip proporcionality opatření. "Budeme respektovat další omezení, ale v tuto chvíli musí vláda přijít s novým a podstatně jiným schématem odškodnění," uvedl.

Představa, že by restaurace ještě kolem Vánoc či Silvestra otevřely, je podle něj spíš nepravděpodobná. "Čtrnáct dní je podle mne nereálně krátká doba, ta čísla podstatně neklesnou, lidé se budou stýkat v undergroundu bytů a soukromých akcí," uvedl. Restauratéři pak podle něj už nebudou chtít jít do nejistoty, dokud nebude na stole návrh odškodnění jako například v Německu.

Ministr zdravotnictví Ivan Blatný (za ANO) v pondělí vládě navrhne přechod ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Současná opatření se tak zpřísní. Pravděpodobně to bude od druhé poloviny nebo konce příštího týdne. Rizikové skóre od víkendu ukazuje hodnotu 64, která odpovídá čtvrtému stupni rizika. Od středy navíc roste počet denně zachycených případů.

Vrátí se tak například noční zákaz vycházení, více se omezí setkávání osob, provoz škol, sportu a sportovišť nebo hotelů a restaurací. Blatný také uvedl, že vláda se bude bavit o kompenzacích pro provozovny, které se budou muset znovu zavřít, zejména právě pro restaurace.

Za otevírání a zavírání hospod platí pivovary desítky milionů

Za spuštění a následné zastavení provozu restaurací tratí pivovary desítky milionů Kč. Za každý týden zavření provozu na tržbách přijdou o zhruba 340 milionů Kč. Zodpovědné osoby ani po půl roce nemají jasné plány, jak efektivně zvládnout krizi, místo ochrany rizikových skupin skupin šikanují celou společnost, uvedla dnes výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

"Rozhodují se naprosto nepředvídatelně, chaoticky a nesystémově. Svými rozhodnutími opakovaně způsobují škody, nyní už se pohybujeme na hraně likvidace HORECA (hotely, restaurace, kavárny) sektoru. Gastronomové zatím nedostali žádné kompenzace," uvedla.

Pokud dojde k plošnému zavírání, je potřeba restauratérům pomoci, dodala. "Vláda by měla podporovat své občany v této těžké době, a ne je naopak stavět do pozice protivníků a nepřátel," řekla.

Jenom logistické náklady na nastartování restaurací jsou podle ní obrovské. "Rozvezlo se pivo, spustily výčepy, sanitace, revize, náklady na zaměstnance pivovarů. Když se to po týdnu zastaví, určitě to bude v řádu dalších desítek milionů korun," uzavřela.

Podnikatelé jsou na konci sil

Podnikatelé jsou podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václava Stárka na konci sil, přibude těch, kteří provozy už neotevřou. Stát musí pro odvětví, která opakovaně kvůli pandemii koronaviru zavírá, připravit adekvátní náhrady. Za současného stavu nemůže být odpovědí vládních představitelů, že nejsou peníze, řekl dnes ČTK Stárek.

Pokud vláda odsouhlasí změnu stupně pohotovosti, podle Stárka by se měla uskutečnit podle protiepidemického systému (PES), kabinet by se neměl soustředit jen na některé aktivity, řekl. Uvolňování či zpřístupňování opatření se řídí právě tabulkou PES. Vláda ale už několikrát upravila navzdory jejímu znění pravidla fungování podnikatelských činností. Například stravovací provozy by podle ní ve třetím stupni mohly fungovat do 22:00, kabinet ale rozhodl o zkrácení této doby do 20:00. Ve čtvrtém stupni by vyjma potravin či drogérií neměly být v provozy jiné obchody. Blatný ale dnes řekl, že prodejny bez rozdílu sortimentu budou moci fungovat.

Podnikatelé se podle Stárka už nyní nemají, na co připravit. Jsou na konci sil a vláda se podle něj nemůže divit, že vznikají bouře. Nedomnívá se ale, že by se po opětovném zákazu provozu více podniků rozhodlo nařízení ignorovat. "Spíše bude více podniků, které už neotevřou, více lidí se přihlásí na úřad práce," řekl.

AHR podle Stárka rozumí tomu, že je třeba s pandemií bojovat. Nelze podle něj ale uzavírat a otevírat provozy a nenabídnout odpovídající kompenzace. Česká republika by se v tomto podle něj měla inspirovat u okolních zemí. Program na podporu zaměstnanosti Antivirus je podle něj dobrý, ale peníze se stejně předávají zaměstnancům. Ti by jinak skončili na úřadech práce a stát by se o ně stejně musel postarat, řekl.

Stárek dále řekl, že na příští týden je naplánováno další jednání o pokračování programu COVID ubytování. Dříve uvedl, že ministerstvo pro místní rozvoj na něj přislíbilo 400 milionů korun, bude ale třeba více prostředků. Nyní to podle Stárka znovu vypadá, že spuštění programu bude odloženo kvůli nedostatku financí.

Hotely a další ubytovací zařízení musely být uzavřené pro rekreační účely od 22. října do 2. prosince. Spotřeba v ubytovacích službách spojená s cestovním ruchem se může podle aktuální analýzy Economic Impact pro státní agenturu CzechTourism letos propadnout z loňských 56 miliard na 26 miliard korun.

Restaurace nesměly pro veřejnost fungovat od 14. října do 2. prosince. Nyní mohou mít otevřeno mezi 06:00 a 20:00, kapacitu mohou naplnit na maximálně 50 procent. Gastronomické odvětví podle výzkumné společnosti Nielsen každý den uzavření ztratilo na tržbách 414 milionů korun.

ČNB zadržela výrazně více odhalených padělaných bankovek a mincí

24.10.2021 09:20 Česká národní banka letos ke konci září zadržela 5868 padělaných a pozměněných bankovek a mincí.…

Prostor k šetření vidí Češi hlavně u potravin, alkoholu a cigaret

24.10.2021 08:13 Prostor k šetření vidí Češi hlavně u potravin, alkoholu a cigaret. Naopak u dopravy a účtů za…

Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween

23.10.2021 09:52 Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween v celé šíři. Loni kvůli pandemii…

Pojišťovny mají po silném větru hlášeny tisíce škod za desítky milionů

22.10.2021 16:18 Silný vítr, který zasáhl Českou republiku ve čtvrtek, způsobil klientům pojišťoven tisíce škod za…

Provozovatelé: Návštěvnost bazénů je skoro poloviční, po zrušení testů…

21.10.2021 17:02 Návštěvnost bazénů není podle jejich asociace valná, pohybuje se kolem 60 procent běžného stavu.…

Restauratéři budou zřejmě bezinfekčnost kontrolovat od 1. listopadu

20.10.2021 14:30 Restauratéři budou muset podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP)…

Hypoteční sazby v září posedmé v řadě stouply

20.10.2021 10:30 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla na 2,43 procenta ze srpnových 2,32 procenta. Sazba…

Tripartita chce automobilkám v čipové krizi dát peníze určené na covidový…

18.10.2021 14:03 Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby mohli začít čerpat příspěvky z programu…

Ceny v průmyslu vyrostly nejvíce za posledních 28 let

18.10.2021 10:33 Meziroční růst cen průmyslových výrobců v září zrychlil na 9,9 procenta ze srpnových 9,3 procenta,…

ČEZ oznámil dramatické zvýšení cen plynu, lidé si připlatí i za elektřinu

18.10.2021 08:09 Energetická společnost ČEZ zdraží od ledna elektřinu i plyn. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš…

Související:

Právě se děje

reklama