Utratíme majlant za nekvalitní potraviny? Čísla ukázala, jak to je

V České republice jsou potraviny páté nejlevnější v EU. Češi utratí za jídlo v průměru ročně kolem 50 000 korun. Více utratí pouze za bydlení. Podle údajů portálu Evropa v datech za ně ročně utratí 14,5 % spotřebních výdajů.

Tlačenka
doporučujeme

V evropském žebříčku jsou s výdaji za stravu Češi zhruba v polovině. Průměrný Čech utratí ročně za nákupy jídla 35 100 korun. V restauracích utratí 15 200 korun a za 3 800 korun nakoupí nealkoholické nápoje. Pro porovnání Britové utratí jen 7,1 % i když jsou potraviny ve Spojeném království dražší.

Obecně platí, že v chudších zemích Evropy utrácejí lidé za jídlo větší podíl ze svých spotřebních výdajů než ti z bohatších koutů. “To, že chudší lidé dají větší část ze svých příjmů na potraviny, vidíme po celém světě. Lidé řeší primárně tzv. nezbytné výdaje, potřebují se nasytit, pak někde bydlet. Na další výdaje, jako kulturu, restaurace, dovolené jim pak už nezbývá moc peněz, proto za ně i málo utrácejí,” říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Nejhůře jsou na tom Rumuni, kteří za potraviny utrácejí 27, 8 % výdajů. Za nimi následují Litevci a Estonci. Češi jsou na tom v porovnání se Slováky, Poláky a Maďary ještě dobře. Nejmenší náklady mají Briti, u kterých jídlo tvoří 8,1 % výdajů.

V Rumunsku přitom vyjde jídlo a nealkoholické nápoje ve srovnání s ostatními státy Evropské unie na nejméně peněz. Zemí s druhou nejnižší cenovou hladinou potravin je Polsko, třetí pak Bulharsko.

Nejdražší jídlo v zemích EU je v Dánsku, kde vyjde na 130 procent evropského průměru. Rakousko je třetí nejdražší z osmadvacítky zemí. Dražší potraviny jako Česko mají například Chorvátové a Italové. Mezi nejdražší země mimo EU patří Norsko a Švýcarsko.

Sousední Slováci jsou podle dat Eurostatu ve všech oblastech dražší. Nejvíc u nás stojí oleje a tuky a ryby. Relativně levné je maso, ovoce a zelenina a pekárenské výrobky, uvedl server Evropa v Datech.

Podle zjištění Eurostatu si každá čtrnáctá rodina, tedy 7,2 % domácností, nemůže dovolit jíst obden maso, ryby nebo vegetariánský bílkovinný ekvivalent. Nejhorší situace panuje v Bulharsku. V Česku si ho obden nemůže dovolit 5,3 % domácností.

Data Organizace OSN pro výživu a zemědělství uvádějí, že v Evropě připadá na jednoho člověka 96 až 115 kg vyhozeného jídla za rok.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komentář: Důkaz, že se hooligans neuchylují k násilí? Neděle potvrdila…

19.10.2020 22:23 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Česko zažilo v souvislosti s koronavirovou epidemií první výraznější nepokoje. Není…

Asociace: Průvodcům současnou situaci komplikují i uzavřené školy

19.10.2020 19:30 Průvodcům, jejichž obor je koronavirovou krizí těžce zasažen, současnou situaci komplikují i…

Hasiči v Praze řeší krizové scénáře. Kvůli covidu slouží v minimálním…

19.10.2020 18:01 Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním…

Po protestech v Praze je 14 podezřelých z trestného činu, Hamáček žádá…

19.10.2020 16:49 Aktualizováno Policisté při nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením zadrželi 144 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama