"Vláda jedná chaoticky." Restauratéři chtějí jednat o kompenzačním balíčku, sestavili tým expertů

V Jincích na Příbramsku se dnes sešlo 25 hoteliérů a restauratérů nesouhlasících s vládními protiepidemickými omezeními, aby se poradili na svém dalším postupu. Chtějí jednat s vládou o podobě kompenzačního balíčku, sestavili pětičlenný expertní tým, jeho obsazení představí v pondělí.

Ilustrační foto

Zároveň vyzvali všechny další živnostníky, aby vyjádřili podporu například vyvěšením státní vlajky na svou provozovnu, řekl dnes ČTK majitel pivovarské restaurace Malý Janek Jiří Janeček.

"Budeme požadovat, aby pan ministr (Karel) Havlíček (za ANO), respektive jeho úředníci, s námi konzultovali návrh balíčku. Aby ten balíček tentokrát opravdu pomohl, aby nebyl složitý na administraci a aby tam nebyly složité podmínky, které bychom nemohli splnit," řekl Janeček.

"Požádali jsme o podporu dalších kolegů z celé České republiky, a to formou nenásilnou tichou, vyvěšením české vlajky na svou provozovnu. Udělat tak mohou i naši podporovatelé, štamgasti," řekl Janeček.

Podle Janečka dnes účastníci mluvili mimo jiné o hrozbě, že po dlouhých letech skončí kvůli současným protiepidemickým opatřením rodinné podniky. "Občanskou neposlušností jsme se zřejmě domohli nejen pro nás, ale i pro ostatní živnostníky nějakého spravedlivého kompenzačního balíčku, jaký je třeba v Rakousku," uvedl Janeček.

Dnes večer po 20:00 nechají restaurace zavřeno. "Je to doporučení, nemůžu mluvit za všechny restaurace. Ale naše restaurace zůstane zavřená," řekl Janeček.

Vláda podle něj jedná chaoticky. "Potřebujeme opravdu rychle pomoci, v řádu dní. Řada podnikatelů je před ukončením činnosti. Pokud máte zavřený byznys, tak jakýkoliv náklad je pro vás v dlouhodobém hledisku likvidační," řekl Janeček.

Restaurace podle něj na jaře respektovaly všechna vládní opatření. "Vše jsme respektovali, ta první jarní vlna se nějakým způsobem dala ustát. Ale nejsme schopní ustát tu druhou vlnu," dodal Janeček.

V případě zavedení kompenzačních balíčků chce, aby byla žádost o podporu co nejjednodušší. "Aby to zvládl vyplnit běžný občan České republiky. Chceme s tím vládě pomoct, aby nevypadl nějaký nesmysl, který nikomu nepomůže. I kdybychom měli mít na vyjádření hodinu," uvedl Janeček. Chce, aby stát například využíval své úřady, které o podnikatelích vědí vše, a to včetně výše příjmů nebo počtu zaměstnanců. Podnikatelé by tak následně nemuseli toto složitě dokládat.

Automobilky v Česku letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí 250 tisíc aut

17.10.2021 08:50 Tuzemské automobilky letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí přes 250.000 aut, což pro ně a pro…

S dodávkami energií končí také firmy Kolibřík energie a A-PLUS Energie

16.10.2021 07:42 Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. Dnes konec dodávek…

Bohemia Energy se hájí: Závazkům dostojíme, pouze jsme ukončili činnost

15.10.2021 12:17 Aktualizováno Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům…

Většina Čechů má zkušenosti s tíživou finanční situací

14.10.2021 10:40 Tři čtvrtiny Čechů se během života dostaly do jedné nebo vícero tíživých životních situací, kam…

Babiš poslal peníze na nemovitostí ve Francii z české banky

13.10.2021 16:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na…

Největší dodavatel plynu innogy zvýší cenu, u základního produktu o 10,6…

13.10.2021 12:57 Aktualizováno Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního…

Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií

13.10.2021 12:30 Aktualizováno Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se…

Průměrná úroková sazba hypoték je nejvyšší od začátku letošního roku

12.10.2021 11:54 Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla o 0,15 bodu na 2,57 procenta a je nejvyšší od začátku…

Benzín, bydlení i potraviny. Co vše v Česku zdražuje?

11.10.2021 17:20 Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel nárůst…

Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit až o desetinu

11.10.2021 17:11 Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit své zboží až o desetinu nebo o tom uvažují.…

Související:

Právě se děje

reklama