Čína se dohodla s Řeckem. Aténský přístav má být součástí nové Hedvábné stezky

Z řeckého přístavu Pireus u Atén by se s pomocí čínských investic ve výši až 600 milionů eur (15,3 miliard Kč) měl stát největší nákladní přístav Evropy. Na plánu se dnes v Aténách domluvil čínský prezident Si Ťin-pching s předsedou řecké vlády Kyriakosem Mitsotakisem.

Čínský prezident Si Ťin-pching
doporučujeme

Peking investice v Řecku spojuje se svým masivním infrastrukturním projektem nové Hedvábné stezky, připomínají agentury. Pro Řecko jsou čínské peníze jednou z možných cest, jak se vymanit z vleklé ekonomické krize. Obě země se proto rozhodly svou hospodářskou spolupráci posílit.

Většinový podíl v nejdůležitějším řeckém přístavu koupil čínský státní dopravní gigant Cosco už v roce 2016. Lídři obou zemí dnes v Aténách mluvili o význačné strategické pozici přístavu, který prý bude sloužit jako křižovatka mezi Asií, Evropou a Afrikou.

Čína hodlá v Řecku investovat také do bankovního sektoru. Guvernér řecké národní banky dnes po setkání se zástupci banky ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) povolil této instituci otevřít v zemi svoje zastoupení. Tento měsíc už přitom v Řecku otevřela svou pobočku také čínská banka Bank of China.

Čínský prezident dnes při setkání s řeckými partnery připomněl rozsáhlé historické a kulturní dědictví obou zemí, který podle něj vzájemné vztahy posiluje. Mitsotakis zase vyjádřil naději, že návštěva bude mezníkem pro další rozvíjení spolupráce obou zemí, které podle něj vstupují do nové éry. Oba muži se přitom viděli už před týdnem v Šanghaji na mezinárodním veletrhu. Řecko tam bylo čestným hostem spolu s dalšími 14 zeměmi včetně ČR.

Znakem prohlubující se spolupráce je také očekávání, že do Řecka v příštích letech přijede stále větší počet čínských turistů. Atény letos rovněž vydaly na 3400 Číňanům takzvaná zlatá víza. Ty opravňují k pětiletému pobytu v zemi cizince, kteří si v Řecku koupí nemovitosti alespoň v hodnotě 250.000 eur (téměř 6,4 milionu korun). Číňané této možnosti využili po Rusech a Turcích nejvíce.

Čínský prezident Si z Řecka v úterý odlétá do Brazílie, kde se zúčastní zakončení summitu zemí BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

25.09.2020 15:29 Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus…

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit, mohla by platit od listopadu

25.09.2020 09:17 Aktualizováno Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. ČTK to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce…

Kurzarbeit zavede i Británie. Všechny firmy ale zachránit nelze, varuje…

24.09.2020 16:13 Britská vláda od listopadu na půl roku podpoří kurzarbeit, nemůže ale zachránit všechny firmy a…

Německo má koronavirový šok za sebou? Podnikatelská důvěra vzrostla pátý…

24.09.2020 12:03 Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě. Vyplývá to z dnešních dat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama