Čína se dohodla s Řeckem. Aténský přístav má být součástí nové Hedvábné stezky

Z řeckého přístavu Pireus u Atén by se s pomocí čínských investic ve výši až 600 milionů eur (15,3 miliard Kč) měl stát největší nákladní přístav Evropy. Na plánu se dnes v Aténách domluvil čínský prezident Si Ťin-pching s předsedou řecké vlády Kyriakosem Mitsotakisem.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Čínský prezident Si Ťin-pching
doporučujeme

Peking investice v Řecku spojuje se svým masivním infrastrukturním projektem nové Hedvábné stezky, připomínají agentury. Pro Řecko jsou čínské peníze jednou z možných cest, jak se vymanit z vleklé ekonomické krize. Obě země se proto rozhodly svou hospodářskou spolupráci posílit.

Většinový podíl v nejdůležitějším řeckém přístavu koupil čínský státní dopravní gigant Cosco už v roce 2016. Lídři obou zemí dnes v Aténách mluvili o význačné strategické pozici přístavu, který prý bude sloužit jako křižovatka mezi Asií, Evropou a Afrikou.

Čína hodlá v Řecku investovat také do bankovního sektoru. Guvernér řecké národní banky dnes po setkání se zástupci banky ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) povolil této instituci otevřít v zemi svoje zastoupení. Tento měsíc už přitom v Řecku otevřela svou pobočku také čínská banka Bank of China.

Čínský prezident dnes při setkání s řeckými partnery připomněl rozsáhlé historické a kulturní dědictví obou zemí, který podle něj vzájemné vztahy posiluje. Mitsotakis zase vyjádřil naději, že návštěva bude mezníkem pro další rozvíjení spolupráce obou zemí, které podle něj vstupují do nové éry. Oba muži se přitom viděli už před týdnem v Šanghaji na mezinárodním veletrhu. Řecko tam bylo čestným hostem spolu s dalšími 14 zeměmi včetně ČR.

Znakem prohlubující se spolupráce je také očekávání, že do Řecka v příštích letech přijede stále větší počet čínských turistů. Atény letos rovněž vydaly na 3400 Číňanům takzvaná zlatá víza. Ty opravňují k pětiletému pobytu v zemi cizince, kteří si v Řecku koupí nemovitosti alespoň v hodnotě 250.000 eur (téměř 6,4 milionu korun). Číňané této možnosti využili po Rusech a Turcích nejvíce.

Čínský prezident Si z Řecka v úterý odlétá do Brazílie, kde se zúčastní zakončení summitu zemí BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Práce z domova? Studie odhalila diskriminaci na základě pohlaví

06.12.2019 07:53 Práci z domova povolují zaměstnavatelé ženám v Německu méně často než mužům. Ačkoli by šlo home…

Revoluce v eurozóně? Reforma ESM je na spadnutí, cuká se jen Itálie

05.12.2019 14:55 Ministři financí zemí eurozóny se v principu shodli na reformě Evropského stabilizačního mechanismu…

Jak si vede ekonomika EU a eurozóny? Zde je konečná zpráva za 3. čtvrtletí

05.12.2019 12:39 Růst ekonomiky eurozóny ve třetím čtvrtletí zůstal proti předchozím třem měsícům na 0,2 procenta, v…

Slovenská ekonomika ztrácí dech. Růst je nejpomalejší za téměř šest let

05.12.2019 10:44 Tempo meziročního růstu slovenské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalilo na téměř šestileté…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama