Maďarsko vybuduje železnici z Budapešti do Bělehradu, půjčilo si od Číny

Maďarsko dostane od Číny půjčku na železnici z Budapešti do Bělehradu. Podepsání úvěrové smlouvy dnes oznámil maďarský ministr financí Mihály Varga. Projekt za 2,1 miliardy dolarů (53,1 miliardy Kč) je součástí čínského plánu takzvané nové Hedvábné stezky, který má otevřít čínským firmám nové obchodní možnosti. Jedná se o první takovou dopravní infrastrukturu v Evropské unii.

Peking počítá s tím, že po této železnici bude dopravovat zboží z Řecka do západní Evropy. Klíčové části projektu na Balkáně ale zatím chybí. Někteří pozorovatelé upozorňují na to, že si Čína pomocí těchto infrastrukturních projektů po celém světě kupuje politický vliv.

Varga ve videu na svém facebooku řekl, že čínská půjčka má pevnou úrokovou sazbu a obsahuje možnost předčasného splacení úvěru. Konkrétní podmínky smlouvy ale neuvedl. Klíčovým údajem je zejména úroková sazba.

Na počátku měsíce předložil vicepremiér Zsolt Semjén zákon, na jehož základě by byly veškeré údaje ve smlouvách na tento infrastrukturní projekt na deset let tajné. Účelem mělo být co nejdříve podepsat úvěrovou smlouvu s čínskou Exim Bank.

"Máme úvěrovou smlouvu, která je pro Maďarsko výhodná a bezpečná," konstatoval Varga. Podmínky půjčky jsou "příznivé vzhledem k současným podmínkám financování dluhu". Zhruba 85 procent peněz na projekt pochází z čínského úvěru, zbytek poskytne Maďarsko, řekl ministr financí. Železniční spojení mezi Budapeští a Bělehradem má být hotovo do roku 2025.

Úsek na maďarském území dlouhý 150 kilometrů postaví společnost CRE Consortium, která spadá pod holdingovou společnost Opus Global. Tu ovládá Lőrinc Mészáros, který je od dětských let přítelem nynějšího premiéra Viktora Orbána.

Celý projekt se značně protáhl. Čína, Srbsko a Maďarsko podepsaly memorandum o železniční trati v roce 2014. Srbský úsek se začal stavět v roce 2018. Bělehrad si předtím od Pekingu půjčil 297,6 milionu dolarů.

Železnice z Budapešti do Bělehradu, financovaná z veřejných peněz, představuje druhý nejdražší projekt Maďarska po rozšíření jaderné elektrárny Paks o další dva bloky, které má postavit ruský koncern Rosatom.

Související

Více souvisejících

Hedvábná stezka Maďarsko Čína železnice Vlaky

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy