Čína se dohodla s Řeckem. Aténský přístav má být součástí nové Hedvábné stezky

Z řeckého přístavu Pireus u Atén by se s pomocí čínských investic ve výši až 600 milionů eur (15,3 miliard Kč) měl stát největší nákladní přístav Evropy. Na plánu se dnes v Aténách domluvil čínský prezident Si Ťin-pching s předsedou řecké vlády Kyriakosem Mitsotakisem.

Peking investice v Řecku spojuje se svým masivním infrastrukturním projektem nové Hedvábné stezky, připomínají agentury. Pro Řecko jsou čínské peníze jednou z možných cest, jak se vymanit z vleklé ekonomické krize. Obě země se proto rozhodly svou hospodářskou spolupráci posílit.

Většinový podíl v nejdůležitějším řeckém přístavu koupil čínský státní dopravní gigant Cosco už v roce 2016. Lídři obou zemí dnes v Aténách mluvili o význačné strategické pozici přístavu, který prý bude sloužit jako křižovatka mezi Asií, Evropou a Afrikou.

Čína hodlá v Řecku investovat také do bankovního sektoru. Guvernér řecké národní banky dnes po setkání se zástupci banky ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) povolil této instituci otevřít v zemi svoje zastoupení. Tento měsíc už přitom v Řecku otevřela svou pobočku také čínská banka Bank of China.

Čínský prezident dnes při setkání s řeckými partnery připomněl rozsáhlé historické a kulturní dědictví obou zemí, který podle něj vzájemné vztahy posiluje. Mitsotakis zase vyjádřil naději, že návštěva bude mezníkem pro další rozvíjení spolupráce obou zemí, které podle něj vstupují do nové éry. Oba muži se přitom viděli už před týdnem v Šanghaji na mezinárodním veletrhu. Řecko tam bylo čestným hostem spolu s dalšími 14 zeměmi včetně ČR.

Znakem prohlubující se spolupráce je také očekávání, že do Řecka v příštích letech přijede stále větší počet čínských turistů. Atény letos rovněž vydaly na 3400 Číňanům takzvaná zlatá víza. Ty opravňují k pětiletému pobytu v zemi cizince, kteří si v Řecku koupí nemovitosti alespoň v hodnotě 250.000 eur (téměř 6,4 milionu korun). Číňané této možnosti využili po Rusech a Turcích nejvíce.

Čínský prezident Si z Řecka v úterý odlétá do Brazílie, kde se zúčastní zakončení summitu zemí BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky.

Související

Vlaky

Maďarsko vybuduje železnici z Budapešti do Bělehradu, půjčilo si od Číny

Maďarsko dostane od Číny půjčku na železnici z Budapešti do Bělehradu. Podepsání úvěrové smlouvy dnes oznámil maďarský ministr financí Mihály Varga. Projekt za 2,1 miliardy dolarů (53,1 miliardy Kč) je součástí čínského plánu takzvané nové Hedvábné stezky, který má otevřít čínským firmám nové obchodní možnosti. Jedná se o první takovou dopravní infrastrukturu v Evropské unii.

Více souvisejících

Hedvábná stezka Si Ťin-pching Kyriakos Mitsotakis Čína Řecko

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 54 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy