Italská UniCredit se i kvůli koronaviru propadla do ztráty 2,8 miliardy eur

Italská bankovní skupina UniCredit se v loňském roce propadla do ztráty 2,8 miliardy eur (72,2 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 3,4 miliardy eur v roce 2019. Hospodaření loni poznamenala pandemie nemoci a ke ztrátě přispěly mimořádné náklady na restrukturalizaci a odpisy. V letošním roce však UniCredit podle dnešního prohlášení očekává zlepšení hospodaření.

UniCredit Bank
doporučujeme

Očištěný zisk, který nezahrnuje mimořádné položky, klesl o 73 procent na 1,3 miliardy eur. Výnosy se snížily o devět procent na 17,1 miliardy eur. Očištěný zisk překonal očekávání banky a ta proto slíbila vyplatit 1,1 miliardy eur investorům prostřednictvím dividendy a zpětného odkupu akcií.

V samotném čtvrtém čtvrtletí čistá ztráta kvůli odpisům v divizi investičního bankovnictví činila 1,18 miliardy eur. Analytici podle agentury Reuters ovšem očekávali ztrátu jen 686 milionů eur.

Druhou největší banku v Itálii dnešním dnem opouští generální ředitel Jean Pierre Mustier, který byl ve funkci od roku 2016. Jako důvod uvedl jiný pohled na strategii firmy, než má správní rada. Ve funkci ho má nahradit Andrea Orcel, ten však nastoupí až v polovině dubna. Do jeho nástupu byl vedením banky pověřen jeden z provozních ředitelů Ranieri de Marchis.

Orcel bude muse stanovit budoucí kurz banky a rozhodnout, zda UniCredit podlehne tlaku italského ministerstva financí a koupí státní banku Monte dei Paschi di Siena, napsala agentura Reuters.

Na českém trhu působí společnost od roku 2007 prostřednictvím UniCredit Bank, která vznikla spojením HVB Bank a Živnostenské banky. V Česku a na Slovensku má UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, jak zní oficiální název banky, více než 750.000 klientů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská ekonomika loni poprvé od roku 2009 klesla

05.03.2021 09:28 Slovenská ekonomika loni kvůli dopadům pandemie klesla o 5,2 procenta. Šlo o první pokles od…

Řecko může předčasně splatit další část půjčky od MMF

04.03.2021 14:32 Záchranný fond eurozóny ESM schválil žádost Řecka o předčasné splacení drahé půjčky od…

Tržby slovenského maloobchodu, restaurací i hotelů značně klesly

04.03.2021 09:18 Tržby slovenského maloobchodu v lednu, v době zpřísněných karanténních omezení, klesly meziročně o…

Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá

03.03.2021 11:49 Ekonomika eurozóny je teď kvůli přísnějším protipandemickým opatřením téměř jistě v takzvané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama