Průzkum ECB: Ekonomika eurozóny letos klesne o 5,5 procenta

Ekonomika eurozóny by v letošním roce mohla kvůli negativním dopadům koronaviru klesnout o 5,5 procenta. Vyplývá to z výsledků průzkumu Evropské centrální banky (ECB) mezi profesionálními prognostiky. V příštím roce by se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny mohl podle průzkumu zvýšit o 4,3 procenta.

EUR - evropská měna
doporučujeme

Výsledky průzkumu ECB jsou o něco optimističtější než některé dřívější prognózy. Mezinárodní měnový fond (MMF) například minulý měsíc ve svém výhledu světové ekonomiky předpověděl, že ekonomika eurozóny letos klesne o 7,5 procenta.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová minulý týden uvedla, že podle prognóz pracovníků banky by letos mohl HDP eurozóny klesnout o pět až 12 procent. Dopady koronaviru na ekonomiku označila za bezprecedentní a varovala, že rychlost a rozsah hospodářského oživení jsou nejisté.

Průzkum ECB mezi profesionálními prognostiky podle agentury Reuters ukázal, že po prudkém poklesu hospodářské aktivity na konci prvního a začátku druhého čtvrtletí poměrně dlouho potrvá, než se výkon ekonomiky eurozóny vrátí na úroveň z doby před příchodem koronavirové krize.

Průměrná míra nezaměstnanosti v eurozóně by podle průzkumu měla v letošním roce dosáhnout 9,4 procenta, příští rok by mohla klesnout na 8,9 procenta. V březnu míra nezaměstnanosti v eurozóně podle údajů statistického úřadu Eurostat stoupla na 7,4 procenta z únorových 7,3 procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna

01.03.2021 08:44 Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké…

Ekonomická nálada na Slovensku klesla na minimum od června 2020

25.02.2021 09:35 Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku letos v únoru, kdy země čelí…

Na Slovensku loni ubyla polovina turistů

24.02.2021 09:52 Hotelům a dalším ubytovacím zařízením na Slovensku loni kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19…

Odbory kvůli mzdám pohrozily koncernu Volkswagen stávkou

23.02.2021 21:54 Německé odbory IG Metall pohrozily koncernu Volkswagen (VW) stávkou kvůli sporu o výši mezd.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama