Průzkum ECB: Ekonomika eurozóny letos klesne o 5,5 procenta

Ekonomika eurozóny by v letošním roce mohla kvůli negativním dopadům koronaviru klesnout o 5,5 procenta. Vyplývá to z výsledků průzkumu Evropské centrální banky (ECB) mezi profesionálními prognostiky. V příštím roce by se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny mohl podle průzkumu zvýšit o 4,3 procenta.

EUR - evropská měna
doporučujeme

Výsledky průzkumu ECB jsou o něco optimističtější než některé dřívější prognózy. Mezinárodní měnový fond (MMF) například minulý měsíc ve svém výhledu světové ekonomiky předpověděl, že ekonomika eurozóny letos klesne o 7,5 procenta.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová minulý týden uvedla, že podle prognóz pracovníků banky by letos mohl HDP eurozóny klesnout o pět až 12 procent. Dopady koronaviru na ekonomiku označila za bezprecedentní a varovala, že rychlost a rozsah hospodářského oživení jsou nejisté.

Průzkum ECB mezi profesionálními prognostiky podle agentury Reuters ukázal, že po prudkém poklesu hospodářské aktivity na konci prvního a začátku druhého čtvrtletí poměrně dlouho potrvá, než se výkon ekonomiky eurozóny vrátí na úroveň z doby před příchodem koronavirové krize.

Průměrná míra nezaměstnanosti v eurozóně by podle průzkumu měla v letošním roce dosáhnout 9,4 procenta, příští rok by mohla klesnout na 8,9 procenta. V březnu míra nezaměstnanosti v eurozóně podle údajů statistického úřadu Eurostat stoupla na 7,4 procenta z únorových 7,3 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský průmysl je z nejhoršího venku? Výkon se začíná zvyšovat

10.07.2020 09:53 Výkony slovenského průmyslu se v květnu zvýšily o téměř pětinu oproti dubnu, kdy kvůli dopadům…

Německé úřady vyšetřují Wirecard kvůli praní špinavých peněz

09.07.2020 19:33 Aktualizováno Německé úřady vyšetřují společnost Wirecard kvůli podezření z praní špinavých peněz. Podle Reuters…

Dieselgate: Volkswagen může čelit žalobě v zemích prodeje aut, rozhodl…

09.07.2020 17:01 Aktualizováno Spotřebitelé v Evropské unii mohou žalovat Volkswagen u soudu ve své zemi, pokud si zde koupili…

Evropský parlament přijal nová pravidla pro autodopravce a řidiče kamionů

09.07.2020 12:25 Aktualizováno Evropský parlment dnes přijal několik let vyjednávaná nová pravidla pro řidiče kamionů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy