Slovensko zápolí se státním rozpočtem, schodek extrémně roste

Schodek státního rozpočtu Slovenska se za první tři čtvrtletí meziročně ztrojnásobil a dosáhl 1,84 miliardy eur (47,5 miliardy Kč). Dostal se tím skoro na hodnotu, která je plánovaná na celý rok. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo slovenské ministerstvo financí. Úřad již dříve uvedl, že letošní hospodaření státu ovlivňuje i nákup stíhaček pro armádu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

EUR - evropská měna
doporučujeme

Příjmy slovenského rozpočtu se od ledna do konce září zvýšily ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 3,2 procenta na 10,46 miliardy eur (269,9 miliardy Kč). Téměř stejným tempem rostly daňové příjmy státu, které tvoří hlavní část příjmů státního rozpočtu.

Rozpočtové výdaje Slovenska ve sledovaném období stouply meziročně o 14,5 procenta na bezmála 12,3 miliardy eur (317,3 miliardy Kč). Rychlejší tempo růstu výdajů než příjmů rozpočtu ministerstvo financí dříve zdůvodnilo i nákupem stíhaček. Slovensko loni podepsalo smlouvu o nákupu 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16, hodnota kontraktu včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory činí 1,59 miliardy eur (41 miliard Kč).

Na tento rok počítá koaliční kabinet premiéra Petera Pellegriniho se schodkem státního rozpočtu na hotovostním principu 2,04 miliardy eur (52,6 miliardy Kč).

Státní rozpočet je společně například s hospodařením samospráv a systému zdravotního a sociálního pojištění součástí veřejných financí. Vláda původně plánovala, že země bude letos poprvé ve své novodobé historii hospodařit bez deficitu veřejných financí. Slovenský ministr financí Ladislav Kamenický ale už dříve řekl, že Slovensko tohoto cíle nedosáhne.

Minulý týden ministerstvo financí opět zhoršilo odhad výběru daní a povinných odvodů na tento a další tři roky. Důvodem je očekávané zpomalení tempa růstu ekonomiky a také takzvaný sociální balíček, který necelého půl roku před parlamentními volbami prosadila ve sněmovně koalice.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nobelova cena za ekonomii: Tři vědci navrhli metodu, jak bojovat s chudobou

14.10.2019 13:40 Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Abhijit Banerjee a Michael Kremer spolu s…

Německo se vzepřelo USA: Berlín nevyloučí Huawei z dodávek pro síť 5G

14.10.2019 13:29 Čínská společnost Huawei Technologies nebude vyloučena z dodávek pro mobilní síť páté generace (5G)…

Německá ekonomika zamrzá. Vláda razantně zhoršila prognózu na rok 2020

11.10.2019 15:28 Německá vláda snížila odhad růstu německé ekonomiky na příští rok na 1,1 procenta, zatímco dosud…

Největší evropská softwarová firma SAP mění vedení, šéf po 10 letech…

11.10.2019 09:32 Předseda představenstva největší evropské softwarové společnosti SAP Bill McDermott po téměř deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama