Slovensko zápolí se státním rozpočtem, schodek extrémně roste

Schodek státního rozpočtu Slovenska se za první tři čtvrtletí meziročně ztrojnásobil a dosáhl 1,84 miliardy eur (47,5 miliardy Kč). Dostal se tím skoro na hodnotu, která je plánovaná na celý rok. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo slovenské ministerstvo financí. Úřad již dříve uvedl, že letošní hospodaření státu ovlivňuje i nákup stíhaček pro armádu.

EUR - evropská měna
doporučujeme

Příjmy slovenského rozpočtu se od ledna do konce září zvýšily ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 3,2 procenta na 10,46 miliardy eur (269,9 miliardy Kč). Téměř stejným tempem rostly daňové příjmy státu, které tvoří hlavní část příjmů státního rozpočtu.

Rozpočtové výdaje Slovenska ve sledovaném období stouply meziročně o 14,5 procenta na bezmála 12,3 miliardy eur (317,3 miliardy Kč). Rychlejší tempo růstu výdajů než příjmů rozpočtu ministerstvo financí dříve zdůvodnilo i nákupem stíhaček. Slovensko loni podepsalo smlouvu o nákupu 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16, hodnota kontraktu včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory činí 1,59 miliardy eur (41 miliard Kč).

Na tento rok počítá koaliční kabinet premiéra Petera Pellegriniho se schodkem státního rozpočtu na hotovostním principu 2,04 miliardy eur (52,6 miliardy Kč).

Státní rozpočet je společně například s hospodařením samospráv a systému zdravotního a sociálního pojištění součástí veřejných financí. Vláda původně plánovala, že země bude letos poprvé ve své novodobé historii hospodařit bez deficitu veřejných financí. Slovenský ministr financí Ladislav Kamenický ale už dříve řekl, že Slovensko tohoto cíle nedosáhne.

Minulý týden ministerstvo financí opět zhoršilo odhad výběru daní a povinných odvodů na tento a další tři roky. Důvodem je očekávané zpomalení tempa růstu ekonomiky a také takzvaný sociální balíček, který necelého půl roku před parlamentními volbami prosadila ve sněmovně koalice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kurzarbeit zavede i Británie. Všechny firmy ale zachránit nelze, varuje…

24.09.2020 16:13 Britská vláda od listopadu na půl roku podpoří kurzarbeit, nemůže ale zachránit všechny firmy a…

Německo má koronavirový šok za sebou? Podnikatelská důvěra vzrostla pátý…

24.09.2020 12:03 Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě. Vyplývá to z dnešních dat…

Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur

23.09.2020 15:21 Německo pro příští rok kvůli koronavirové krizi počítá s rozpočtovým schodkem 96,2 miliardy eur (2…

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se zastavil, index PMI je těsně nad…

23.09.2020 12:42 Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v září téměř zastavil, protože vzestup počtu nových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama