Analytici: Čína kvůli koronaviru vykáže nejslabší růst od 70. let

Analytici výrazně snížili odhady vývoje hrubého domácího produktu (HDP) Číny za první čtvrtletí i za celý letošní rok. Nyní čekají, že kvůli nemoci COVID-19 bude výkon druhé největší ekonomiky světa nejhorší od konce takzvané kulturní revoluce v roce 1976.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

CNY (jüan)
doporučujeme

Informovala o tom agentura Reuters. Většina analytiků nyní počítá za první čtvrtletí s poklesem HDP. Jejich odhady meziročního poklesu se pohybují od 4,2 procenta po 16 procent. Své odhady prudce snížili po údajích o aktivitě za leden a únor. Předtím většina z nich počítala s růstem kolem HDP dvou procent, nejhorší odhady počítaly s poklesem o dvě procenta nebo se stagnací.

Za celý rok většina oslovených analytiků počítá s růstem, ten však podle nich bude výrazně pod loňskými 6,1 procenta. Pouze analytici společnosti Capital Economics očekávají pokles i za celý rok, a to o tři procenta. Nejoptimističtější prognóza analytiků Standard Chartered počítá s růstem o čtyři procenta.

Čínská ekonomika loni vzrostla o 6,1 procenta, což bylo nejpomaleji za 29 let. O rok dříve HDP Číny vykázal růst o 6,6 procenta.

Informované zdroje agentuře Reuters řekly, že Čína kvůli očekávanému poklesu ekonomiky připravuje stimulační opatření na oživení ekonomiky za biliony jüanů (biliony Kč). Zřejmě také sníží svůj cíl růstu.

Cílem vyšších výdajů bude hlavně podpora infrastrukturních investic za pomoci speciální emise dluhopisů místních vlád za 2,8 bilionu jüanů (10,1 bilionu Kč). Deficit rozpočtu by pak mohl vystoupit až na rekordních 3,5 procenta HDP, uvedl zdroj.

Podle dalšího zdroje Čína zřejmě kvůli dlouhodobému dopadu pandemie sníží svůj cíl ekonomického růstu na letošní rok. Nově by mohl cíl činit pět procent místo šesti.

Koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19, se v pevninské Číně dosud nakazilo téměř 81.000 lidí. Infekci podlehlo minimálně 3200 pacientů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zachování míst, nebo masová nezaměstnanost? Z USA zní jasné doporučení

29.03.2020 00:01 NÁZOR - Ve čtvrtek přišla zpráva, že o podporu v nezaměstnanosti si minulý týden zažádaly více než…

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

28.03.2020 19:24 Japonský premiér Šinzó Abe dnes slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady…

Ruská ekonomika do krize neupadá. Odolává kolapsu

28.03.2020 14:08 Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19…

Globální ekonomika klesne, země budou chtít úvěry, uvedl MMF

27.03.2020 20:15 Aktualizováno Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama