Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům šíření nového koronaviru nejhlubší propad v zaznamenané historii. Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok podle předběžných údajů snížil o 32,9 procenta, zejména kvůli citelnému propadu spotřebitelských výdajů.
Výsledek je přesto nepatrně lepší, než čekali analytici. Ti v průměru předpokládali, že hospodářský propad dosáhne zhruba 34 procent. Propad je i tak nejhlubší minimálně od roku 1947, kdy se tyto údaje začaly v nynější podobě sledovat.
"(HDP) je blízko odhadům, ale je to samozřejmě historický propad," řekl k číslům hlavní analytik makléřské společnosti Spartan Capital Securities v New Yorku Peter Cardillo. "Samozřejmě, že jsou to staré zprávy, ale co to znamená do budoucna? Ta čísla jsou tak špatná, že i když teď procházíme zotavením, dopad nových případů nákazy koronavirem by ten proces zotavování mohl zastavit," citovala ho agentura Reuters.
Kvůli rychlému šíření koronaviru se americká vláda na konci března rozhodla citelně utlumit ekonomickou aktivitu. Zavřít musela řada firem, což se dotklo například hotelů, restaurací, barů a dalších služeb. Desítky milionů lidí se tak ocitly bez práce - právě služby se na tvorbě HDP ve Spojených státech podílejí nejvíce.
Spotřebitelské výdaje, které v USA zajišťují zhruba 70 procent ekonomické aktivity, klesly ročním tempem 34 procent. Kvůli koronaviru se zastavilo například i cestování, včetně letecké dopravy osob. Firmy přestaly investovat, výrazný útlum zaznamenala výstavba obytných domů a méně utrácela také vláda. Té chyběly daňové příjmy, neboť mnoho firem bylo nuceno propouštět a část aktivit přerušit.
Až dosud zaznamenaly Spojené státy nejhlubší hospodářský propad ve své poválečné historii v roce 1958, kdy byl prezidentem Dwight Eisenhower. Ekonomika tehdy ve čtvrtletí spadla o deset procent, uvedla agentura AP. Server CNBC upozornil, že srovnatelný propad jako teď měly Spojené státy naposledy v polovině roku 1921, tedy před téměř 100 lety.
V prvním čtvrtletí americká ekonomika klesala ročním tempem pěti procent. V té době také vstoupila do recese, která se definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě. Skončila tak rekordní konjunktura, která trvala 11 let.
Spojené státy vývoj HDP sledují jinak než Evropská unie. Ta používá při srovnání změnu jednak proti předchozímu čtvrtletí, jednak proti stejnému období před rokem. Naproti tomu Američané ve své statistice berou v úvahu sledované čtvrtletí a při přepočtu na celý rok předpokládají, že situace v dalších měsících zůstane víceméně stejná. Například v prvním čtvrtletí HDP Evropské unie proti předchozím třem měsícům klesl o 3,2 procenta. Pokud by se uplatnila stejná metodika v USA, pak by americká ekonomika klesla o 1,3 procenta, nikoli o pět procent, jak ukazuje přepočet na celý rok.
Akciové trhy v reakci na statistiku oslabovaly. Dow Jonesův index krátce po zahájení odepisoval přibližně 1,1 procenta na 26.254 bodů, zatímco euro k dolaru bylo téměř beze změn na 1,1796 USD.
Související

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
Ekonomika , USA (Spojené státy americké) , HDP
Aktuálně se děje
před 33 minutami

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
před 2 hodinami

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 2 hodinami

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 3 hodinami

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 4 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 4 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 5 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 6 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 8 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera
OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.
Zdroj: Libor Novák