Prodej zbraní ve světě loni vzrostl o 4,6 procenta. Žebříčku kralují firmy z USA

Stovka nejvýznamnějších zbrojních koncernů světa loni zvýšila tržby z prodeje zbraní a vojenských služeb o 4,6 procenta na 420 miliard dolarů (9,7 bilionu Kč). Ve své zprávě to dnes uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Zpráva ale kvůli nedostupnosti relevantních údajů nebere v potaz čínské zbrojovky. Největším prodejcem zůstávají s přehledem Spojené státy, za nimi je Rusko. Třetí místo obsadila Británie před Francií a Itálií.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Všechny umístěné americké společnosti se na celosvětovém prodeji první stovky firem podílely 59 procenty. Poprvé od roku 2002 přitom obsadily prvních pět pozic v žebříčku zbrojovky z USA, a to Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon a General Dynamics. Tyto společnosti dohromady zajistily 35 procent veškerého prodeje zbraní ze sta největších společností.

Podle SIPRI se americké zbrojovky v posledních letech připravují na rozsáhlou modernizaci vybavení americké armády, kterou v roce 2017 oznámil americký prezident Donald Trump. Větší podniky se tak snaží skupovat menší, aby měly šanci získat zakázky americké vlády na vývoj a výrobu nových zbraňových systémů.

Druhou největší část prodeje v žebříčku zajistilo s podílem 8,6 procenta Rusko. Za tímto umístěním stojí především největší ruská zbrojní společnost Almaz-Antej, která se s devátou příčkou jako jediná ruská firma umístila v první desítce. Její tržby loni pokračovaly v růstu a firma zajistila 27 procent celkového prodeje zbraní připadající na Rusko. Za zvýšením prodeje této zbrojovky je podle SIPRI hlavně růst domácí poptávky, ale také větší odbyt v zahraničí, například raketového systému protivzdušné obrany S-400.

Tržby evropských zbrojovek se zvýšily jen okrajově, dohromady představovaly 27 procent tržeb první stovky největších světových firem zahrnutých ve zprávě. Největší evropskou i neamerickou zbrojovkou je i přes asi pětiprocentní loňský pokles tržeb britská BAE Systems, která se v žebříčku umístila šestá.

Celkem 80 ze 100 největších zbrojovek pochází ze Spojených států, Evropy a Ruska. Ze zbývajících 20 je šest japonských, po třech z Izraele, Indie a Jižní Koreje, dvě z Turecka a po jedné z Austrálie, Kanady a Singapuru.

SIPRI žebříček sestavuje na základě objemu prodeje vojenského materiálu i služeb domácím a zahraničním zájemcům. Od roku 2002 se podle ústavu celkový objem prodeje stovky největších zbrojních společností zvýšil o 47 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kapitalismus je nástrojem zla? Průzkum ukázal zajímavou věc

20.01.2020 19:44 Většina lidí se domnívá, že kapitalismus ve své současné podobě přináší více škod než užitku.…

Varování z byznysu. Šéfové firem jsou nejpesimističtější od krize

20.01.2020 18:31 Snížení tempa růstu globální ekonomiky v letošním roce očekává 53 procent generálních ředitelů…

Boeing se má zbavit slova MAX. Pro název letadel je zdiskreditované

20.01.2020 16:55 Šéf společnosti Air Lease Steven Udvar-Hazy vyzval amerického výrobce letadel Boeing, aby přestal u…

MMF zhoršil výhled růstu ekonomiky, panují obavy ze sociálních nepokojů

20.01.2020 16:04 Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama