GLOSA | Události Petra Nutila: Prezidentské piškvorky a pohřeb Babišova děťátka

Týden se s týdnem sešel a zas je tu další díl Událostí PN – souhrnu, který za vás celých sedm dnů neúnavně sledoval to podstatné, co se v naší malebné české zemi děje, aby vy už jste nemuseli. Tak pojďme na to. A začneme hned zostra prezidentskými volbami. 

Přes vcelku sebevědomé proklamace, že šance na úspěch v prezidentském klání „jsou větší než zlatý řez, neboli odmocnina z pěti mínus jedna, to celé lomeno dvěma,“ neprobojoval se miliardář Karel Janeček ani na startovní dráhu závodu o Pražský hrad. Ale aby mu to nebylo líto, ze hry ministerstvo vnitra vyřadilo i jedenáct dalších kandidátů. Janečkovi do potřebných padesáti tisíc podpisů po korekci neplatných chybělo nějakých 1909, Tomáši Březinovi 4106 a největším smolařem se stal Karel Diviš, jehož od magické hranice dělí pouhých 116 platných podpisů. 

Upřímně, podle mě by bylo fajn lidi, kteří si dali tu práci a tyhle haldy podpisů na ulicích sesbírali, do prezidentského klání pustit, když to mají takhle těsně. Dávalo by to mnohem větší smysl, než třeba kandidatura Denisy Rohanové, která dodala 20 podpisů od poslanců z minulé sněmovny, kteří už v politice asi tak rok nejsou, a vnitro jí to uznalo.  Tím rozhodnutím neříká vlastně nic jiného, než že je defacto možné už teď od stávajících poslanců loudit podpisy podporující kandidaturu třeba do voleb v roce 2028. Nebo i do dalších. Kdo ví. Každopádně jestli chcete ještě někdy ve svém životě být prezidentem, zkuste to a přemluvte si svého poslance už teď! 

Nicméně, ne každého z těch vnitrem dvanácti zamítnutých je třeba litovat. Třeba profesionálního dezinformátora a prodavače teplé vody Pavla Zítka. Tenhle vykuk nejdřív prodával svým ovečkám na Facebooku zázračné fény upravující strukturu vody, aby následně vybíral nejdřív na prezidentskou kandidaturu a pak na právníky, protestující proti jeho vyřazení. A to přestože podpisů dodal asi jen 15 tisíc. 

Ať tak či tak, v těchto volbách to zatím vypadá na souboj generála, rektorky a jednoho lháře a dotačního podvodníka. Nezbývá než držet České republice palce. Nakonec, po deseti letech s Milošem Zemanem už ani tak neprosíme o štěstí, jen o trochu méně bolesti. A dost o wannabe prezidentech a prezidentkách. Dějí se i jiné věci. 

Sněmovna definitivně pohřbila jedno Babišovo děťátko, totiž elektronickou evidenci tržeb, alias EET. Přes Andrejovy srdnaté řeči o desítkách miliard, které tenhle systém naší republice přinese, se jaksi nepovedlo prokázat jakýkoli přínos téhle podnikatelské šikany. Že by se konečně tenhle zkostnatělý stát začal pro jednou na své občany začal dívat ne jako na sprosté podezřelé, ale jako na lidi? Tomu se mi nějak nechce věřit. 

Kampaň Agrární komory, kterou čtyřmi miliony podpořilo i ministerstvo zemědělství, oblažila české obýváky pod názvem „Žeru maso“ a podtitulem „Jsem masožravec a nestydím se za to“. Po právu sklidila kritiku hned z několika stran. A to nikoli kvůli internetovým válkám s vegany, ale pro svou naprostou tupost, nulovou informační hodnotu, navrch korunovanou absolutní stupiditou, jíž se vlastně všechny státní kampaně – bůhvíproč – vyznačují především. Kromě toho je to jen další mrhání mými a i vašimi penězi. Tato skvostná kampaň se jistě zařadí bok po boku mezi hvězdnou pěchotu takových skvostů jako byly ty předchozí – jako třeba Ryba domácí, Naskoč na mléčnou vlnu nebo Brambory, zdravá zelenina. 

Uprostřed pouště, v absolutistické monarchii jménem Katar, proslulé porušováním snad všech lidských práv, začal festival reklamy, marnosti a absurdity jménem mistrovství světa ve fotbale. 

Jaromír Nohavica napsal protestsong o tom, jak trpí pod nadvládou USA. Překvapeni z tohohle kroku mohli být jen ti, kdo si nevšimli, jak před čtyřmi lety přebírá z rukou samotného Putina medaili za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy.

Ale dost špatných zpráv. Pojďme si vybrat nějaké dobré, přece jen budou brzo ty Vánoce…

Ukrajina stále statečně vyhání ruské okupanty ze své země, přestože Rusko jim cíleně střílí rakety na zásadní vojenské cíle typu školky, nemocnice, vodárny, elektrárny nebo výtopny. My s celou naší redakcí tak jako vždy jen můžeme dodat: Sláva Ukrajině, F**k You, Putin. 

Nejen na Staroměstském náměstí, ale po celé České republice se rozsvítily vánoční stromy a otevřely vánoční trhy. A to není tak banální zpráva jak se může zdát, vzpomenete-li si na předchozí roky s Covidem. 

Bulvár přinesl zprávu o australském chlapci, který o sobě tvrdí, že je reinkarnací princezny Diany. Tak vidíte, konečně jsme se dočkali. Všechno se k dobrému obrací.  

Související

Petr Pavel Glosa

Události Petra Nutila: Prezidentský masakr volební pilou a flanelová revoluce

Milí čtenáři, máme pro vás další úžasně absurdní shrnutí událostí, které utvářejí náš svět. Tu naši českou realitu v minulém týdnu, stejně jako týdnech předcházejících, určovala horečnatá předvolební atmosféra blížícího se finálního kola prezidentského zápasu mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Pojďme ale začít tím stále ještě současným prezidentem. 

Více souvisejících

Petr Nutil glosa prezidentské volby 2023 Karel Janeček elektronická evidence tržeb EET Jaromír Nohavica Agrární komora

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Papež František

Papež František při návštěvě Konga kritizoval vykořisťování Afriky

Papež František, který dnes v Kongu zahájil šestidenní návštěvu Afriky, v projevu v prezidentském paláci v Kinshase odmítl vykořisťování Afriky. Podle papeže, který je očekáván rovněž v Jižním Súdánu, bohaté země nemohou nadále ignorovat tragický osud mnoha afrických států. Situaci v Kongu označil František podle Reuters za zapomenutou genocidu a kritizoval milice páchající násilnosti na východě země.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

OSN, ilustrační foto

Odborníci OSN žádají vyšetřování možných válečných zločinů v Mali

Odborníci z OSN žádají nezávislé vyšetřování možných zločinů proti lidskosti a válečných zločinů v Mali, kterých se podle nich dopustila malijská armáda a žoldnéři ze soukromé Wagnerovy skupiny z Ruska. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mali s wagnerovci spolupracuje v boji proti islamistickým skupinám od roku 2021.

před 3 hodinami

Odbory v korejské firmě Nexen Tire vstoupily do stávky

Zástupci Nexenu se s odboráři zatím nedohodli, stávka dál pokračuje

Zástupci vedení továrny Nexen Tire u Žatce na Lounsku, kde dnes ráno část zaměstnanců zahájila neomezenou stávku, chtějí požadavky odborářů probrat s korejskými vlastníky firmy. ČTK to řekl po dnešním jednání předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Stávka tak pokračuje.

před 4 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko podle Spojených států nedodržuje závazky plynoucí z jaderné dohody Nový START

Rusko podle Spojených států nedodržuje své závazky plynoucí z jaderné dohody Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Neumožňuje totiž americkým vyslancům provádět inspekce na svém území, na které mají USA na základě dohody právo. S odvoláním na mluvčího amerického ministerstva zahraničí to dnes píše agentura Reuters.

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel mluvil s poradcem pro bezpečnost Pojarem, řešili koordinaci zahraniční politiky

Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar jednal dnes se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem o koordinaci zahraniční a bezpečnostní politiky. Probírali také energetickou bezpečnost či Ukrajinu, řekl novinářům po schůzce Pojar. Za Pavlem do pražského Hrzánského paláce dnes dorazili také jeho neúspěšná protikandidátka, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová či šéf Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

před 4 hodinami

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vindrák (ANO).

Hejtman Vondrák, který kritizoval Babiše, považuje za stěžejní zasedání předsednictva ANO

Zasedání předsednictva hnutí ANO považuje za stěžejní pro své další postoje moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO), který v posledních dnech kritizoval hnutí i jeho předsedu Andreje Babiše. V prezidentské volbě podobně jako ostravský primátor Tomáš Macura podpořil Babišova protikandidáta a nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Hejtman dnes ČTK řekl, že považuje za důležitou diskusi o dalším směřování hnutí. Předsednictvo hnutí, které se bude zabývat prezidentskými volbami, se má sejít 8. února.

před 5 hodinami

Viktor Orbán

Ukrajina vyzvala Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou rétorikou

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou rétorikou, a zabránilo tak nenapravitelným následkům pro vzájemné vztahy. Ministerstvo to uvedlo poté, co si předvolalo maďarského velvyslance v Kyjevě kvůli nedávným výrokům maďarského národně-konzervativního premiéra Viktora Orbána.

Aktualizováno před 5 hodinami

virus HIV

V Česku je nejvíc nových případů HIV od roku 1985

Nových případů HIV bylo v ČR loni nejvíc od roku 1985, kdy se začala vést jejich statistika. Laboratoře jich zachytily 292, o šest víc než v dosud nejhorším roce 2016 a meziročně o 59 víc. Více než polovina z nich byli cizinci, velký nárůst byl mezi Ukrajinci. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

před 5 hodinami

Slovensko, ilustrační foto

Předčasné parlamentní volby na Slovensku budou 30. září

Předčasné parlamentní volby na Slovensku budou 30. září. Hlasováním o tom dnes rozhodl parlament, který už v prosinci vyslovil nedůvěru menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera. Část opozice neuspěla s návrhy, aby nové volby byly už v květnu nebo v červnu. V řádném termínu by Slováci přistoupili k volebním urnám v únoru příštího roku.

před 5 hodinami

Česká pošta

Česká pošta zdražuje čtyřikrát rychleji, než jaká je inflace

Státní podnik Česká pošta pořádně přidal na tempu zdražování svých služeb. Obyčejný dopis vyšel ještě v říjnu na 19 korun, od února to již bude 23 korun. Pokud by tímto tempem Česká poštu zdražovala i nadále, za rok se daná cena zvedne o přibližně 63 procent, což odpovídá čtyřnásobku celoroční průměrně inflace v roce 2022.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prodej aut v EU letos oživí, Euro 7 si však vyžádá výrazné zdražování

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v letošním roce zvýší o pět procent na zhruba 9,8 milionu vozů po loňském poklesu na nejnižší úroveň za téměř 30 let. Předpovědělo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Zároveň ale varovalo před negativními důsledky plánované přísnější emisní normy Euro 7, která by podle něj mohla zdražit automobily v průměru o 2000 eur (téměř 48.000 Kč) a podkopat poptávku, napsala agentura AFP.

před 7 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Leden byl na silnicích mimořádně tragický. Zemřelo nejvíce lidí za posledních 11 let

Letošní leden byl na silnicích nejtragičtějším prvním měsícem za posledních 11 let. Při nehodách zemřelo 41 lidí, o 11 víc než v loňském lednu. Přibylo sice obětí na životech, ale snížil se počet nehod i zraněných. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes ČTK poskytl ředitel dopravní policie Jiří Zlý, a z policejních statistik. Bilanci ještě mohou zhoršit případné dnešní tragické nehody.

před 7 hodinami

Péter Szijjártó

Maďarsko vzkazuje Švédsku: Chovejte se jinak, jestli chcete do NATO

Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes to podle agentury AP řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó po schůzce se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşogluem. Dodal, že případ, kdy pravicový aktivista nedávno před tureckou ambasádou ve Stockholmu spálil korán, je nepřijatelný.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Tachovsku se objevila ptačí chřipka v dalším chovu

V malochovu v Souměři na Tachovsku se objevilo ohnisko ptačí chřipky subtypu H5N1. Chovatel oznámil krajské veterinární správě postupný úhyn pěti z 18 chovaných slepic. Státní veterinární ústav v odebraných vzorcích dnes potvrdil ptačí chřipku. Zbývající slepice dnes veterináři utratí, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Je to letošní třinácté ohnisko ptačí chřipky v Česku.

Aktualizováno před 7 hodinami

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Nová vláda nepřinesla změnu v boji s korupcí, tvrdí TI. Ministerstvo se brání

Česku chybí dlouhodobá strategie omezování korupce, uvedla česká kancelář mezinárodní neziskové organizace Transparency International (TI), která dnes zveřejnila celosvětový index vnímání korupce za loňský rok. Česká republika se v něm umístila na 41. příčce ze 180 hodnocených zemí. Podle TI chybí českým politikům odhodlání přijímat systémové změny. Vláda Petra Fialy (ODS) v tomto ohledu žádnou výraznou změnu nepřinesla, uvedla Transparency International ČR (TI ČR).

před 7 hodinami

Logo Škoda Auto

Škoda Auto očekává zlepšení situace v dodávkách čipů v druhém pololetí

Škoda Auto očekává zlepšení situace v dodávkách polovodičů v druhé polovině letošního roku. V současnosti kvůli výpadkům v dodávkách ruší směny, a to v závislosti na aktuální dostupnosti dílů pro jednotlivé modely. Úplné zastavení výrobního programu neplánuje. ČTK to dnes sdělila Martin Špittová z oddělení komunikace.

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Česko loni snížilo dovoz ruského plynu z původních 97 na pouhá čtyři procenta

Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na aktuální maximálně čtyři procenta. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří. Po dnešní návštěvě ministerstva průmyslu a obchodu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Do budoucna chce stát omezit závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i dovoz ruské ropy.

před 8 hodinami

Sněmovní výbor podpořil změny ve vysílání vojáků

Navrhovanou širší pravomoc vlády k rozhodování o vyslání českých vojáků do zahraničí, například k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení, dnes podpořil sněmovní branný výbor. Pro ústavní novelu ale hlasovali jen poslanci koaličních stran. Členové z řad opozičního hnutí ANO se hlasování zdrželi. Proti byl poslanec SPD Radovan Vích, který neprosadil přerušení diskuse. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy