Tajemství smrti Alexandra Dubčeka

Praha - Alexander Dubček. Slovák, který v roce 1968 dal Československu alespoň malou naději, že by se poměry mohly zlepšit. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy všichni vystřízlivěli, i Dubček. Komunista, který věřil v socialismus s lidskou tváří. V neděli 27. listopadu by se dožil devadesáti let.

Dubček se narodil v roce 1921 v Slovenském Uhrovci, jeho otec byl přesvědčeným komunistou, proto celá rodina Dubčekových odjela do SSSR, když byly Alexandrovi čtyři roky. Ve druhé světové válce Dubček bojoval při Slovenském národním povstání (SNP), po skončení bojů se zapojil do politiky a v roce 1955 odjel do Moskvy studovat politické vědy. O tři roky později se vrátil zpět na Slovensko a stal se členem a stranickým tajemníkem ÚV Komunistické strany Slovenska.V 60. letech byl považován za rebela, chtěl totiž rehabilitaci lidí, kteří byli v politických procesech v 50. letech odsouzeni, mimo jiné i Gustáva Husáka, budoucího prezidenta, jenž mu na počátku 70. let vrazil pomyslnou kudlu do zad.Brežněvův tlakV lednu v roce 1968 se Dubček stal prvním tajemníkem ÚV KSČ. Dubček prosadil svobodu tisku, částečně se i otevřely hranice. To nelibě nesli Sověti a odpověď přišla v noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy do Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy. Dubček a jeho nejbližší spolupracovníci byli zatčeni a uneseni do Moskvy – zde je Leonid Brežněv donutil podepsat protokol, kterým popřeli celý reformační proces Pražského jara, přijali „bratrskou pomoc“ Moskvy a otevřeli tím cestu k normalizaci. Dubčeka právě v rámci normalizace vyloučili v roce 1970 ze strany. Od té doby se neukazoval na veřejnosti, až v roce 1989, kdy stál po boku Václava Havla. Na otázku, jak Dubček listopad 1989 přivítal, odpověděl jeho syn Pavol v rozhovoru pro deník Aha! takto – „Vzpomínám si, že jsme šli na procházku po bratislavském Slavíně. Najednou mě chytil za ruku. Řekl mi dojatě: Dvacet let jsem bojoval, a teď to konečně přišlo. Ale z toho, co se dělo v následujících letech, byl rozpačitý.“ Vražda na objednávku? V roce 1992 se stal předsedou Sociálnědemokratické strany Slovenska. Při cestě na zasedání Federálního shromáždění 1. září tohoto roku auto s Dubčekem vyletělo v obrovské rychlosti z dálnice kousek od Humpolce. Dubček se těžce zranil, 7. listopadu v nemocnici zemřel. Smrt Dubčeka je doslova rájem pro všechny možné spekulace – kupříkladu o vraždě kvůli tomu, že měl v Moskvě svědčit o zločinech KGB. Pravdu se pravděpodobně již nikdy nedozvíme. Na teorii, že Dubček stál v cestě rozdělení Československa, jeho syn Pavol říká – „Ani ne tak rozdělení státu, jako rozkrádání státního majetku. On by nedopustil takové vytunelování zdrojů v Čechách i na Slovensku, ke kterému došlo. Vždyť právě proto na něj jako na komunistu útočili a skuteční bolševici Adamec a Čalfa získali rozhodující státní funkce.“

Související

Ilustrační fotografie

Dubčekův syn skončil za mřížemi

Bratislava - V Etiopii zatkli Milana Dubčeka, slovenského velvyslance a syna politika Alexandra Dubčeka. Informuje o tom v úterý webový portál deníku Sme.

Více souvisejících

Alexandr Dubček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy