Praha - Alexander Dubček. Slovák, který v roce 1968 dal Československu alespoň malou naději, že by se poměry mohly zlepšit. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy všichni vystřízlivěli, i Dubček. Komunista, který věřil v socialismus s lidskou tváří. V neděli 27. listopadu by se dožil devadesáti let.
Dubček se narodil v roce 1921 v Slovenském Uhrovci, jeho otec byl přesvědčeným komunistou, proto celá rodina Dubčekových odjela do SSSR, když byly Alexandrovi čtyři roky. Ve druhé světové válce Dubček bojoval při Slovenském národním povstání (SNP), po skončení bojů se zapojil do politiky a v roce 1955 odjel do Moskvy studovat politické vědy. O tři roky později se vrátil zpět na Slovensko a stal se členem a stranickým tajemníkem ÚV Komunistické strany Slovenska.V 60. letech byl považován za rebela, chtěl totiž rehabilitaci lidí, kteří byli v politických procesech v 50. letech odsouzeni, mimo jiné i Gustáva Husáka, budoucího prezidenta, jenž mu na počátku 70. let vrazil pomyslnou kudlu do zad.Brežněvův tlakV lednu v roce 1968 se Dubček stal prvním tajemníkem ÚV KSČ. Dubček prosadil svobodu tisku, částečně se i otevřely hranice. To nelibě nesli Sověti a odpověď přišla v noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy do Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy. Dubček a jeho nejbližší spolupracovníci byli zatčeni a uneseni do Moskvy – zde je Leonid Brežněv donutil podepsat protokol, kterým popřeli celý reformační proces Pražského jara, přijali „bratrskou pomoc“ Moskvy a otevřeli tím cestu k normalizaci. Dubčeka právě v rámci normalizace vyloučili v roce 1970 ze strany. Od té doby se neukazoval na veřejnosti, až v roce 1989, kdy stál po boku Václava Havla. Na otázku, jak Dubček listopad 1989 přivítal, odpověděl jeho syn Pavol v rozhovoru pro deník Aha! takto – „Vzpomínám si, že jsme šli na procházku po bratislavském Slavíně. Najednou mě chytil za ruku. Řekl mi dojatě: Dvacet let jsem bojoval, a teď to konečně přišlo. Ale z toho, co se dělo v následujících letech, byl rozpačitý.“ Vražda na objednávku? V roce 1992 se stal předsedou Sociálnědemokratické strany Slovenska. Při cestě na zasedání Federálního shromáždění 1. září tohoto roku auto s Dubčekem vyletělo v obrovské rychlosti z dálnice kousek od Humpolce. Dubček se těžce zranil, 7. listopadu v nemocnici zemřel. Smrt Dubčeka je doslova rájem pro všechny možné spekulace – kupříkladu o vraždě kvůli tomu, že měl v Moskvě svědčit o zločinech KGB. Pravdu se pravděpodobně již nikdy nedozvíme. Na teorii, že Dubček stál v cestě rozdělení Československa, jeho syn Pavol říká – „Ani ne tak rozdělení státu, jako rozkrádání státního majetku. On by nedopustil takové vytunelování zdrojů v Čechách i na Slovensku, ke kterému došlo. Vždyť právě proto na něj jako na komunistu útočili a skuteční bolševici Adamec a Čalfa získali rozhodující státní funkce.“
Související
Slováci si připomněli okupaci 1968. Zaplatili jsme velkou daň, řekl Fico u hrobu Dubčeka
Dubčekův syn skončil za mřížemi
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
před 52 minutami
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
před 1 hodinou
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
před 2 hodinami
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
před 2 hodinami
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
před 3 hodinami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 4 hodinami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 4 hodinami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 4 hodinami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 5 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 5 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 5 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 6 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 6 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 7 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 7 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 8 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 8 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 9 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 9 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“
Zdroj: Libor Novák