Praha - Alexander Dubček. Slovák, který v roce 1968 dal Československu alespoň malou naději, že by se poměry mohly zlepšit. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy všichni vystřízlivěli, i Dubček. Komunista, který věřil v socialismus s lidskou tváří. V neděli 27. listopadu by se dožil devadesáti let.
Dubček se narodil v roce 1921 v Slovenském Uhrovci, jeho otec byl přesvědčeným komunistou, proto celá rodina Dubčekových odjela do SSSR, když byly Alexandrovi čtyři roky. Ve druhé světové válce Dubček bojoval při Slovenském národním povstání (SNP), po skončení bojů se zapojil do politiky a v roce 1955 odjel do Moskvy studovat politické vědy. O tři roky později se vrátil zpět na Slovensko a stal se členem a stranickým tajemníkem ÚV Komunistické strany Slovenska.V 60. letech byl považován za rebela, chtěl totiž rehabilitaci lidí, kteří byli v politických procesech v 50. letech odsouzeni, mimo jiné i Gustáva Husáka, budoucího prezidenta, jenž mu na počátku 70. let vrazil pomyslnou kudlu do zad.Brežněvův tlakV lednu v roce 1968 se Dubček stal prvním tajemníkem ÚV KSČ. Dubček prosadil svobodu tisku, částečně se i otevřely hranice. To nelibě nesli Sověti a odpověď přišla v noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy do Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy. Dubček a jeho nejbližší spolupracovníci byli zatčeni a uneseni do Moskvy – zde je Leonid Brežněv donutil podepsat protokol, kterým popřeli celý reformační proces Pražského jara, přijali „bratrskou pomoc“ Moskvy a otevřeli tím cestu k normalizaci. Dubčeka právě v rámci normalizace vyloučili v roce 1970 ze strany. Od té doby se neukazoval na veřejnosti, až v roce 1989, kdy stál po boku Václava Havla. Na otázku, jak Dubček listopad 1989 přivítal, odpověděl jeho syn Pavol v rozhovoru pro deník Aha! takto – „Vzpomínám si, že jsme šli na procházku po bratislavském Slavíně. Najednou mě chytil za ruku. Řekl mi dojatě: Dvacet let jsem bojoval, a teď to konečně přišlo. Ale z toho, co se dělo v následujících letech, byl rozpačitý.“ Vražda na objednávku? V roce 1992 se stal předsedou Sociálnědemokratické strany Slovenska. Při cestě na zasedání Federálního shromáždění 1. září tohoto roku auto s Dubčekem vyletělo v obrovské rychlosti z dálnice kousek od Humpolce. Dubček se těžce zranil, 7. listopadu v nemocnici zemřel. Smrt Dubčeka je doslova rájem pro všechny možné spekulace – kupříkladu o vraždě kvůli tomu, že měl v Moskvě svědčit o zločinech KGB. Pravdu se pravděpodobně již nikdy nedozvíme. Na teorii, že Dubček stál v cestě rozdělení Československa, jeho syn Pavol říká – „Ani ne tak rozdělení státu, jako rozkrádání státního majetku. On by nedopustil takové vytunelování zdrojů v Čechách i na Slovensku, ke kterému došlo. Vždyť právě proto na něj jako na komunistu útočili a skuteční bolševici Adamec a Čalfa získali rozhodující státní funkce.“
Související

Slováci si připomněli okupaci 1968. Zaplatili jsme velkou daň, řekl Fico u hrobu Dubčeka

Dubčekův syn skončil za mřížemi
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
před 1 hodinou

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
před 1 hodinou

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
před 2 hodinami

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
před 3 hodinami

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
před 4 hodinami

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
před 5 hodinami

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
před 6 hodinami

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
před 7 hodinami

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
před 8 hodinami

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
před 8 hodinami

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
před 8 hodinami

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
před 9 hodinami

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
před 10 hodinami

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
před 11 hodinami

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
před 12 hodinami

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
před 14 hodinami

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
včera

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
včera
Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
Výzva k bezpodmínečnému třicetidennímu příměří na Ukrajině, s níž přišli evropští lídři v Kyjevě, není jen diplomatickou snahou zastavit krveprolití. Je to podle CNN také promyšlený pokus přinutit Vladimira Putina, aby se jasně vyjádřil – buď k míru, nebo k pokračující válce. A především ho tím konfrontovat přímo před očima prezidenta Donalda Trumpa, jehož postoj k válce zůstává proměnlivý a často protichůdný.
Zdroj: Libor Novák