Praha se rozloučila s Radkem Brzobohatým. Zazněla hercova "My, Way"

Praha - Stovky lidí se v pátek v krematoriu v pražských Strašnicích rozloučily a dlouhotrvajícím potleskem vzdaly poslední hold herci Radoslavu Brzobohatému. Ten zemřel náhle ve středu 12. září, pouhý den před svými osmdesátinami.

"Radek nesnášel pohřby z hloubky své duše, proto jsme to nazvali jako 'rozloučení'. Netruchlete, on by to tak nechtěl," uvedla hercova manželka Hana Gregorová ve své smuteční řeči.

Poděkovala všem, kteří se přišli rozloučit i těm, kteří nedorazili, protože by to nezvládli. "V srdcích všech, co ho měli rádi, zůstane navždy a bude tu s námi," řekla. Poděkovala také všem ženám svého muže. "Jsme rády, že jsme mohly kus života kráčet vedle něho," uvedla. Současně se omluvila, že nebude přijímat kondolence, protože by to "nezvládla“.

"Teď se dívá a chce, abychom se dívali a veselili. Byl to chlap, pravý chlap, Valach tělem i duší, a proto je tu cimbálovka, proto jsme to pojali v režii mých dětí, tak to přijměte. Pokud se budete chtít zasmát, tak se zasmějte, nechtěl, abychom truchlili," uzavřela řeč Gregorová.

Poté následovala zhruba 30minutová projekce s montážemi soukromých fotografií a videa a ukázek z filmů, divadelních představení či dalších vystoupení Radoslava Brzobohatého za doprovodu písně Raye Charlese, Karla Gotta a Václava Neckáře. Zazněly také písně přímo v podání Radoslava Brzobohatého, například Sinatrova My Way. Na závěr rozloučení zazněla píseň My jsme Valaši. 

Na obrazovce se objevily ukázky z filmů Všichni dobří rodáci, Dáma na kolejích, Sněženky a machři nebo ze seriálu F. L. Věk. "Byl to parťák jako řemen. Natočili jsme spolu celou řadu filmů, bude mi moc chybět," uvedl herec Zdeněk Srstka. Mezi dalšími kolegy nechyběl Jiří Bartoška, Jiřina Bohdalová, Naďa Konvalinková, režisér Jiří Strach, Petr Kostka, Eliška Balzerová, Marie Rottrová či Eva Pilarová.

Na pohřeb dorazila také Dana Fischerová, manželka prezidentského kandidáta Jana Fischera nebo pražský arcibiskup Dominik Duka. Za slzy se nestyděl režisér Jiří Adamec. Nechyběl ani Jan Antonín Duchoslav, který si s ním zahrál ve filmu Sněženky a Machři. "Budu na něj vděčně vzpomínat, byl to úžasný kolega, který uměl vždycky podat pomocnou ruku," uvedl Duchoslav. "Já bych si na Radka rád uchoval veselé vzpomínky. Třeba jak jsme spolu seděli ve sklípku u vína. Veselí, to k jeho povaze patřilo," uvedl známý lékař Jan Cimický. Spolupráci s herce si nemohl vynachválit režisér Zdeněk Troška. "Všechny ze štábu bral jako své kamarády. Nepamatuji, že by se kdy zamračil. Jeho odchod mě překvapil," řekl. Brzobohatý patřil mezi jedny z mála mužných sportovních typů mezi českými herci, svůj talent uplatnil ve snímcích různých žánrů. K nezapomenutelným filmovým postavám patří jeho osudem zkoušený František v Jasného díle Všichni dobří rodáci a také jeho výkon ve filmu Ucho. Jednou z jeho nejpřesvědčivějších televizních rolí byl Martin Eden v inscenaci Cesta řeky k moři na motivy románu Jacka Londona.

Přízeň publika si získal i díky rozhlasu a především rolemi v televizních seriálech F. L. Věk, Dynastie Nováků, 30 případů majora Zemana, Dobrá voda či Ulice.

Brzobohatý se narodil 13. září 1932 ve slovenských Vrútkách, pocházel z hudební, ale i z námořnické rodiny. Moře brázdili jeho otec i děd, mladý Radek je však nenásledoval, místo do vln se ponořil do knih. Dětství strávil ve Valašském Meziříčí. Vystupoval v ochotnickém divadle v podstatě odmalička. Od roku 1950 studoval v Praze na DAMU herectví, po absolutoriu nastoupil do divadla v Kolíně. Odtud odešel za režisérem Lubošem Poživilem do Mostu, následovala Olomouc, Příbram, Praha - Divadlo S. K. Neumanna v Libni. Pak získal angažmá v Divadle na Vinohradech, kde setrval do roku 1999.

Nejplodnějším obdobím pro něj byl konec 60. let. Měl to štěstí, že pro něho psali role nejlepší autoři své doby. Tak tomu bylo například v Hubačově Král krysa, kde hrál Marlowa, Jasného film Všichni dobří rodáci, Ludvík v tehdy zakázaném Procházkově a Kachyňově filmu Ucho. V té době natočil televizní seriál F. L. Věk podle Jiráskova románu.

V roce 2004 se svou druhou manželkou, slovenskou herečkou Hanou Gregorovou, založili Divadlo Radka Brzobohatého v Opletalově ulici v Praze, kde uvedli řadu velmi úspěšných titulů, v mnohých si Brzobohatý zahrál hlavní role.

Související

Odkaz Radoslava Brzobohatého by měl žít dál

Divadlu Radka Brzobohatého zvoní umíráček! Finančně se hroutí

Praha - Divadlo Radka Brzobohatého, jež nese jméno po nedávno zesnulém legendárním herci, má existenční problémy. Od pražského magistrátu nedostalo dotaci na provoz ve výši 4 miliony korun. Co k tomu říká vdova po Brzobohatém a zároveň principálka Hana Gregorová (60)?

Více souvisejících

Radoslav Brzobohatý

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy