Jiří Suchý, legenda divadla Semafor slaví jednaosmdesátku!

Praha - Zakladatel legendárního divadla Semafor, herec, zpěvák, textař a spisovatel Jiří Suchý oslaví v pondělí své osmdesáté první narozeniny.

Jiří Suchý se narodil první říjnový den v roce 1931 v Plzni. Do svých pěti let žil v Klatovech, odkud se přestěhoval do Prahy, se kterou spojil svou kariéru a kde žije dodnes.

Před kamerou se poprvé objevil už v roce 1944, v komparzní roličce ve filmu Sobota. Koncem 40. let začal pracovat jako reklamní grafik a díky své práci se seznámil s Viktorem Sodomou. V roce 1952 nastoupil na vojnu, kde jako kreslíř map odposlouchával západní rádia a na rock and rollové melodie skládal vlastní texty.

Právě Sodoma, který v padesátých letech zakládal rock and rollovou skupinu, mu za texty nabídl honorář. Když navíc potřeboval kontrabasistu, Suchý si nástroj pořídil, naučil se na něj hrát a se Sodomovým Akord Clubem začal vystupovat. V pražském klubu Reduta se později seznámil s Jiřím Šlitrem, kterého jeho texty nadchly natolik, že mu nabídl jejich zhudebnění.

První společnou písní autorské dvojice, která se později zapsala do československých hudebních dějin, byla Píseň o Hamletovi.

Jiří Suchý později spolu s dalšími přáteli založil Divadlo Na zábradlí, kde se hrálo například později zfilmovaných Kdyby 1000 klarinetů. Suchý jako neherec však v tomto divadle velké uplatnění nenašel a v roce 1959 tak se Šlitrem založili vlastní divadlo Semafor.

Svou první desku s názvem Písničky – Jiří Suchý vydal v roce 1964, ve stejném roce mu vyšly také tři knihy - Klokočí, Hry a Motýl, později také první próza. Přelom 60. a 70. let však pro Semafor i Suchého znamenal útlum tvorby. Kromě toho, že v roce 1969 nečekaně zemřel Jiří Šlitr, začala se komplikovat i politická situace. Po sovětské okupaci Suchý podepsal petici 2000 slov a jako nestraník byl později nucený odstoupit z funkce ředitele Semaforu. Suchý navíc odmítl podepsat antichartu a cestu do rozhlasu a televize si tak na dlouhou dobu uzavřel. Mírné zlepšení v jeho kariéře znamenala osmdesátá léta, renesanci potom léta devadesátá.

To mu znovu začaly vycházet knihy, mohl se vrátit do televize, filmu i rádií. Po revoluci však Semafor přišel o prostory v pražské pasáži Alfa, kde dlouhou dobu fungoval a několik let tak kočoval po různých scénách, dokud se nepřestěhoval do Karlína.

Jiřímu Suchému vyšlo mnoho knih, od textů písní přes básně až k próze. Ještě rozsáhlejší je jeho diskografie, na svém kontě má několik desítek alb, která obsahují takové hity jako Kočka na okně, Krajina posedlá tmou nebo Pramínek vlasů. Objevil se také v řadě filmů, kromě zmiňovaného snímku Kdyby 1000 klarinetů například také ve Zločinu v šantánu nebo Smutku bláznivých panen. Jiří Suchý je také držitelem mnoha ocenění, jako je Medaile Za zásluhy II. Stupně, kterou získal v roce 1995, Čestná medaile T. G. Masaryka z roku1998, je také držitelem Ceny Thálie – Zvláštní ceny kolegia, která mu byla udělena v roce 2001.

Související

Jiří Suchý.

Jiří Suchý slaví 90. narozeniny. Legenda Semaforu je stráví na jevišti

Své 90. narozeniny oslaví Jiří Suchý 1. října představením s názvem Znám ještě starší lidi ve svém domovském divadle Semafor. Program se jmenuje podobně jako před lety večer k jeho pětaosmdesátinám. "Jsem zvyklý trávit své narozeniny na jevišti. A říkal jsem si, že ještě všechny budoucí kulaté narozeniny, ne že by jich bylo moc, se takhle budou jmenovat," řekl v rozhovoru s ČTK Suchý.

Více souvisejících

Jiří Suchý

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA

Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy