Jiří Suchý, legenda divadla Semafor slaví jednaosmdesátku!

Praha - Zakladatel legendárního divadla Semafor, herec, zpěvák, textař a spisovatel Jiří Suchý oslaví v pondělí své osmdesáté první narozeniny.

Jiří Suchý se narodil první říjnový den v roce 1931 v Plzni. Do svých pěti let žil v Klatovech, odkud se přestěhoval do Prahy, se kterou spojil svou kariéru a kde žije dodnes.

Před kamerou se poprvé objevil už v roce 1944, v komparzní roličce ve filmu Sobota. Koncem 40. let začal pracovat jako reklamní grafik a díky své práci se seznámil s Viktorem Sodomou. V roce 1952 nastoupil na vojnu, kde jako kreslíř map odposlouchával západní rádia a na rock and rollové melodie skládal vlastní texty.

Právě Sodoma, který v padesátých letech zakládal rock and rollovou skupinu, mu za texty nabídl honorář. Když navíc potřeboval kontrabasistu, Suchý si nástroj pořídil, naučil se na něj hrát a se Sodomovým Akord Clubem začal vystupovat. V pražském klubu Reduta se později seznámil s Jiřím Šlitrem, kterého jeho texty nadchly natolik, že mu nabídl jejich zhudebnění.

První společnou písní autorské dvojice, která se později zapsala do československých hudebních dějin, byla Píseň o Hamletovi.

Jiří Suchý později spolu s dalšími přáteli založil Divadlo Na zábradlí, kde se hrálo například později zfilmovaných Kdyby 1000 klarinetů. Suchý jako neherec však v tomto divadle velké uplatnění nenašel a v roce 1959 tak se Šlitrem založili vlastní divadlo Semafor.

Svou první desku s názvem Písničky – Jiří Suchý vydal v roce 1964, ve stejném roce mu vyšly také tři knihy - Klokočí, Hry a Motýl, později také první próza. Přelom 60. a 70. let však pro Semafor i Suchého znamenal útlum tvorby. Kromě toho, že v roce 1969 nečekaně zemřel Jiří Šlitr, začala se komplikovat i politická situace. Po sovětské okupaci Suchý podepsal petici 2000 slov a jako nestraník byl později nucený odstoupit z funkce ředitele Semaforu. Suchý navíc odmítl podepsat antichartu a cestu do rozhlasu a televize si tak na dlouhou dobu uzavřel. Mírné zlepšení v jeho kariéře znamenala osmdesátá léta, renesanci potom léta devadesátá.

To mu znovu začaly vycházet knihy, mohl se vrátit do televize, filmu i rádií. Po revoluci však Semafor přišel o prostory v pražské pasáži Alfa, kde dlouhou dobu fungoval a několik let tak kočoval po různých scénách, dokud se nepřestěhoval do Karlína.

Jiřímu Suchému vyšlo mnoho knih, od textů písní přes básně až k próze. Ještě rozsáhlejší je jeho diskografie, na svém kontě má několik desítek alb, která obsahují takové hity jako Kočka na okně, Krajina posedlá tmou nebo Pramínek vlasů. Objevil se také v řadě filmů, kromě zmiňovaného snímku Kdyby 1000 klarinetů například také ve Zločinu v šantánu nebo Smutku bláznivých panen. Jiří Suchý je také držitelem mnoha ocenění, jako je Medaile Za zásluhy II. Stupně, kterou získal v roce 1995, Čestná medaile T. G. Masaryka z roku1998, je také držitelem Ceny Thálie – Zvláštní ceny kolegia, která mu byla udělena v roce 2001.

Související

Jiří Suchý.

Jiří Suchý slaví 90. narozeniny. Legenda Semaforu je stráví na jevišti

Své 90. narozeniny oslaví Jiří Suchý 1. října představením s názvem Znám ještě starší lidi ve svém domovském divadle Semafor. Program se jmenuje podobně jako před lety večer k jeho pětaosmdesátinám. "Jsem zvyklý trávit své narozeniny na jevišti. A říkal jsem si, že ještě všechny budoucí kulaté narozeniny, ne že by jich bylo moc, se takhle budou jmenovat," řekl v rozhovoru s ČTK Suchý.

Více souvisejících

Jiří Suchý

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 55 minutami

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy