Radim Fiala z Ordinace: Dva roky jsem byl na dně a čekal na telefon

Praha - Přinášíme vám další rozhovor s tolik oblíbeným doktorem Hanákem z Ordinace.

No jasně, starají se o mě. Ale všude jsou lidé pohostinní. Byl jsem hostem kulturního léta ve Višňové, to je mezi Znojmem a Moravskými Budějovicemi, je to nádherný kus kraje, tak jak byli tam lidé pohostinní, to už jsem dlouho nezažil. Donesli mi dárek, domácí bramborové tyčinky, vynikající, dostal jsem celou krabici, spoustu dobrot, výborné víno na cestu...

Máte spoustu práce, víte, že jsou i herci, kteří zoufale čekají na telefon?

To jsem zažil, dva a půl roku jsem čekal na telefon. Tehdy mě zachránilo, že jsem dělal různé reklamy do rádií, snažil jsem se žít za minimum, neměl jsem práci, občas jsem hrál divadlo. Uživil jsem se, ale bylo to velmi na hraně. Práce si člověk musí velmi vážit, je jí míň a míň. Víte, ono se říká, nikdy neříkej nikdy, radši bych na tohle téma moc nemluvil, tohle období bylo hodně těžké, ale bylo taky motivační. Protože člověk, když je úplně na dně, si pak velmi váží, když se odrazí, může normálně plavat, může se v klidu nadýchnout. Když je úplně dole, až v tom třetím suterénu, tak to je nejhorší. Tehdy jsem byl hodně na dně. Drsná škola života, která je ale dobrá.

Kdy nastal zlom?

Je dobré být na správném místě ve správný okamžik. Když jsem přišel do Prahy, tehdy měl Václav Marhoul točit Tobruk. A protože jsem velký fanda válečných filmů, mám je rád, tak jsem ho kontaktoval. Přišel na představení, říkal, že to moc často nedělá, popovídali jsme si, a za půl roku mě zavolal, že by měl pro mě roli. Ve chvíli, když bylo po Tobruku, čekal jsem zase na telefon, a v jeden den mi přišly tři nabídky na práci. To si nedovedete představit, to bylo neuvěřitelné! Dva a půl roku čekáte na telefon a pak najednou to udělá během jednoho dne cink, cink, cink...

Tobruk vás zachránil.

Zažil jsem vojenský výcvik, který mě určitým způsobem zformoval, tam jsme se ocitli na samém dně, psychicky i fyzicky. Byla to velká škola, asi nejtěžší role. Nejnáročnější byla příprava, samotné natáčení bylo úžasné, naprosto úžasné, až magické. Taková věc jako Tobruk se netočí každý rok. V Tunisu už jsme věděli, co nás čeká, ale tady, ve výcvikovém kempu, jsme to nevěděli. Byli jsme tam deset nebo dvanáct dnů. Václav Marhoul říkal, čekejte, chlapci, jenom krev a pot. A my: Jo, jasně (směje se). A pak během deseti dnů jsme poznali peklo na zemi.

Říká se ale, že herci jsou spíš kavárenští povaleči...

Všichni jsme si pěkně sáhli na dno svých sil. Víte, co je nejhorší věc? Když jste někde zavřená, tak vás nezničí, že vám nedávají jídlo a pití, nejhorší je, když vám nedají možnost spát. Nedostatek spánku vás za chvilku položí. Čtvrtý den jsme rypákem dřeli o zem,to už nemůžete, spali jsme maximálně tři čtyři hodiny, teď do toho pětadvacetikilometrové pochody, ráno v šest hodin budíček, v noci služba, hlídky, za noc tři čtyři poplachy. Potřebují vás dostat tam, kam potřebují, abyste byl věrohodný, abyste věděl, o čem to je, poslouchal rozkazy.

To zní jako příprava na válku.

To byla příprava na válku. V Tunisu už to byla sranda. Tam je to tak nádherné! Před natáčením jsme se týden aklimatizovali, šli jsme přes noc po poušti pochod, po dunách, bylo to úžasný. Točilo se to dva a půl měsíce, byl jsem tam měsíc a půl. Jednou týdně jsme mohli spát na hotelu, jinak ve stanu. Písečná bouře nás přepadla. Víte, jak začíná písečná bouře? Je nádherné světlo, a najednou nevidíte nic, chráníte si nos, pusu, oči. Byli jsme tam v období od konce srpna do konce října. Přes den už tam ke konci bylo v uvozovkách jen třicet stupňů, v noci nula. Ale ze začátku jsme spali venku před stany. Bylo tam 56 ve stínu. Člověk si zvykne, hůř je na tom technika. Pro kamery je nejhorší ten drobný písek, který vleze všude. Pořád mám boty, ve kterých jsem prošel část Sahary, ještě pořád z nich dostávám jemňoučkej písek. Václav Marhoul teď připravuje další film, který se jmenuje Nabarvené ptáče, a to zase bude ve válečném čase, válka bude jenom na pozadí, na to se taky velmi těším. Točit se bude nejdřív za rok.

A Ordinace? Vaše fanynky by nepřežily, kdybyste ji opustil...

Ordinace je u mě na prvním místě, je to srdeční záležitost, ale všechno se dá skloubit, když je vůle na obou stranách.

Co říkají vaši nejbližší na vaši extrémní vytíženost?

Ani nevím (směje se). Jsou rádi, že mám práci. V současné době je nejdůležitější mít práci, a když máte ještě práci, která je koníčkem, je to naprosto úžasné.

Související

Radim Fiala, český herec. Svou hereckou kariéru započal v brněnském divadle Husa na provázku, kde strávil 14 let. Odtud v roce 2006 odešel do Prahy.

Celebrity volí: Komu dají svůj hlas známí čeští herci?

S blížícími se volbami se jako tradičně začínají objevovat různé názory na to, koho volit. Pozadu nezůstávají ani některé známé osobnosti, a to i přes kritiku, která se na ně často snese. Koho v letošních volbách podpořil oblíbený herec Radim Fiala či herečka Veronika Freimanová?
Ivan Bartoš, předseda Pirátů

Odblokování vládního patu? Šéf Pirátů půjde za Zemanem, zeptá se ho na zásadní věc

Praha - Předseda Pirátů Ivan Bartoš míní, že existuje víc možností sestavení vlády než dvě nejčastěji skloňované, v jejichž čele by stál Andrej Babiš - koalice ANO a ČSSD podporovaná KSČM nebo jednobarevný kabinet ANO podporovaný KSČM a SPD. V úterý se chce prezidenta Miloše Zemana zeptat, zda nepověří sestavením vlády někoho jiného než šéfa ANO.

Více souvisejících

Radim Fiala (herec)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy