Zemřela přední sinoložka Věnceslava Hrdličková (†91), držitelka Řádu vycházejícího slunce

Praha - Ve středu 20. ledna zemřela mezinárodně uznávaná sinoložka a japanoložka Věnceslava Hrdličková, bylo jí 91 let. Předmětem jejího odborného zájmu bylo především lidové vypravěčství Číny a Japonska.

Zaujímala významné místo v české orientalistice a významně se zasloužila o popularizaci čínské a japonské kultury v České republice i Evropě. Poslední rozloučení se bude konat ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice 28. ledna od 14:00. ČTK to dnes řekl syn vědkyně Stanislav Hrdlička.

Hrdličková se zaměřovala zejména na čínskou a japonskou literaturu, vypravěčství, zahrady, bonsaje, lidová řemesla a umění. Její bibliografie zahrnuje více než 500 článků, monografií a knih vydávaných od roku 1946.

"Patřila k první poválečné generaci československých sinologů a japanologů. S docentkou Hrdličkovou odchází jedna z velkých postav československé orientalistiky," uvedl ředitel Orientálního ústavu Akademie věd ČR Ondřej Beránek.

Svojí činností na konci 40. let přímo přispěla i k navázání diplomatických styků mezi tehdejším Československem a nově vznikající Čínskou lidovou republikou. Byla mimo jiné zakládající členkou a předsedkyní obnovené Česko-čínské společnosti, čestnou předsedkyní a členkou Česko-japonské společnosti i členkou Obce překladatelů.

Rovněž dostala řadu ocenění, například Řád vycházejícího slunce. Japonské vyznamenání jí udělil císař v roce 2006 za zásluhy v oblasti šíření japonské kultury v České republice.

Věnceslava Hrdličková úmrtí

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy