Praha - Počet alergiků se za posledních dvacet let zdvojnásobil a vědci předpovídají, že zanedlouho bude alergiemi trpět polovina Evropanů. Podle údajů Světové zdravotnické organizace jsou alergické nemoci především problémem vyspělých společností. Kdo je na vině? Nezdravý životní styl, špatná strava, stejně jako životní prostředí či ovzduší v uzavřených prostorách. Příčinou může být i nadměrná konzumace léčiv.
Léky mohou pomoci i ublížit
Alergie je přehnaná nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké – od banální rýmy přes alergické reakce kůže, ekzémy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí. Spouštěčem alergií se může stát přílišná konzumace konzervovaných a uměle upravovaných potravin, které v sobě obsahují příliš mnoho přídavných látek. Rovněž užíváme čím dál tím více léků, a to již od útlého dětství. „Způsob stravy a přílišná zátěž medikamenty může vést k oslabení či podráždění imunitního systému, který pak začne reagovat alergicky i na podněty, na něž by za normálních okolností takto nereagoval. Dědičné dispozice, špatný životní styl, nedostatek pohybu nebo obezita mohou nebezpečí rozvoje alergií až zdvojnásobit," uvádí přední česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z bylin.
Za nárůstem počtu alergiků mohou stát dokonce škodliviny z ovzduší v uzavřených místnostech, jež na nás útočí například z klimatizace, prachu či chemických výparů z umělých hmot a nábytku. Přehnané uklízení a nesmyslná honba za perfektní čistotou vede k přesnému opaku – žijeme v přepychu a pohodlí, ale neustále nemocní.
Základem jsou čistá játra, detoxikaci zajistí maralí kořen nebo gemmoterapeutika
Alergie není nutno řešit pouze formou prášků, jejichž konzumaci mnohdy provází únava a otupělost. Je možné zvolit přírodní a tradiční cestu – pomocí bylinek. Přírodní prostředky mohou pomoci nejen akutně, ale také preventivně. Primárně je potřeba se zaměřit na očistu jater, jelikož jejich toxické zatížení se může snadno stát závažným problémem. „Na očistu a regeneraci jater můžeme použít například maralí kořen, který napomáhá udržování normální hladiny cukrů, tuků a cholesterolu. Zároveň usnadňuje adaptaci na stres a stimuluje životní procesy. Odedávna využívaným očistným a regenerujícím prostředkem je také ostropestřec, který podporuje revitalizaci jater a žlučníku," doporučuje bylinkářka. Regenerační účinky na jaterní tkáně mají rovněž prostředky gemmoterapeutika, která stimulují detoxikaci a činnost jater, urychlují revitalizaci a rekonvalescenci po prodělaných jaterních potížích. Nejsilněji působícím prostředkem je v tomto směru gemmoterapeutikum z pupenů jalovce. Gemmoterapeutikum z pupenů dubu zároveň zklidňuje podrážděné sliznice a blahodárně působí na zdravou činnost tlustého střeva. Pročištění střeva je totiž pro zlepšení alergických projevů také velice důležité. Zde můžeme využít různé bylinky k regeneraci střev a pročištění od parazitů.
Pozor na plísně
Za významnou příčinu alergií jsou považovány plísně. V lidském těle je přítomno na 400 kmenů plísní, z nichž je nejvíce rozšířen druh Candidaalbicans. Tato plíseň se podílí na vzniku alergií v těle i na vzniku celé řady rakovinových onemocnění. Plísně se nemohou usadit ve zdravé tkáni a šíří se hlavně ze střeva. „Pokud pro boj s plísněmi zvolíme přírodní cestu, je vhodné se zaměřit na tři hlavní prostředky - tinkturu z houbičky penízovky, z česneku a semen grepu. Právě česnek setý, nejlépe ve spojení s česnekem medvědím má mimořádné antibiotické a protiplísňové působení. Tato směs například ničí z 560 kmenů 500 kmenů zlatého stafylokoka a také si dokáže poradit s obávanou plísní Candidou," dodává Podhorná. Klíčem k udržení dobrého zdravotního stavu organismu a boji proti alergiím je tedy podpora imunity organismu a důsledná detoxikace.
Při všech druzích alergií i ekzémů je třeba zvýšit protialergickou aktivitu organismu. V takovém případě jsou účinná gemmoterapeutika z černého rybízu a lesního bezu.
Související
Počasí dnes nebude příznivé pro alergiky, upozornili meteorologové
Jak léčit obezitu či alergie u člověka? Vodítkem může být jídelníček goril
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 43 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek