Smrtící meningokok - šíří se jako chřipka

Praha - Meningitidou v Česku ročně onemocní kolem 100 lidí, deset z nich na ni zemře. Nejvíce ohroženy jsou malé děti a mladí lidé od 15 do 19 let. Příznaky onemocnění je přitom složité rozpoznat. Informují o tom lidovky.cz.

Meningitida je jedním z nejzávažnějších infekčních onemocnění. Riziko nakažení přitom hrozí skoro kdekoliv. Přenáší se podobně jako další infekční onemocnění, napříkald chřipka. Největší riziko hrozí v uzavřených prostorách, v nichž se pohybuje mnoho lidí - třeba na kolejích.Meningitida může zaútočit náhle a neočekávaně. Podle serveru lidovky.cz ji více než polovina pacientů odhalí až den před hospitalizací. Dříve se u nich příznaky neprojeví.Jak nemoc poznat? Nakažený člověk má většinou vysoké horečky, bolesti hlavy a dolních končetin či břicha. Mohou se objevit také fialové skvrny na rukou a nemocný může mít studené ruce - to už značí sepsi, nejvážnější formu meningitidy. Příznaky však většinou nejdou odlišit od jiných infekčních onemocnění, například právě od chřipky.Nemocný by měl co nejdříve vyhledat lékaře. Meningitida totiž může zabíjet do 24 až 48 hodin od propuknutí."Celková úmrtnost je v posledních letech stále okolo deseti procent," varuje pro lidovky.cz lékařka Pavla Křížová.Proti nákaze přitom v současnosti existuje jediná ochrana - očkování. Proti séroskupině C je na trhu vakcína, kterou lze aplikovat dětem již od 2 měsíců věku. Další vakcína - proti meningokokům séroskupiny A, C, W135 a Y - je určená pro děti od 11 let i dospělé. Informují o tom lidovky.cz.

Související

Ilustrační foto

Vědci objevili lék na zákeřnou meningitidu v lékárně. Už je roky na trhu

Lékaři v České republice ročně evidují desítky případů invazivní meningokokové meningitidy, zhruba desetina pacientů nemoci podlehne. Vědci přitom přišli na to, že lék na tuto zákeřnou nemoc je běžně k dostání. Laboratorní testy na myších prokázaly, že k léčbě mohou posloužit vybraná antipsychotika. Informuje o tom vědecký žurnál Nature Microbiology.

Více souvisejících

meningokok

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy