KOMENTÁŘ | Babišova další snaha o změnu vnímání společnosti se opět míjí účinkem

Další den kampaně lídra hnutí ANO Andreje Babiše přinesl další, už vcelku nepřekvapivý útok. Tentokrát se někdejší premiér vymezil nejen proti svému protikandidátovi, ale pokusil zaútočit i na další frontě. Opřel se do jeho voličů, které označuje za agresivní. Nepřipouští si však, že strůjcem agrese je on sám.

Pavel má bezesporu početnou základnu příznivců a fanoušků. Není ale pochyb o tom, že voličů má ještě více. Ne každý, kdo ho bude ve druhém kole volit, ho volil v tom prvním. A řada lidí mu to hodí prostě jen proto, aby nebyl prezidentem Andrej Babiš.

Toho si je bývalý předseda vlády zajisté vědom. Ostatně lze předpokládat, že hlasití odpůrci Babiše, kteří jej na mítincích nepustí ke slovu, by ve druhém volili kohokoliv, kdo není Babiš. Ačkoliv na ně tedy formální označení „voliči Petra Pavla“ sedí, nemusí nutně jít o jeho skalní příznivce.

Právě tak se je ale Babiš pokouší vykreslit a vyvolat ve společnosti dojem, že ten kdo volí Pavla je zákonitě agresivní. Alespoň to je vyznění jeho dnešní tiskové konference, na které ohlásil i konec kontaktní kampaně. Nutno dodat, že vzhledem k tomu, s jakým odporem občanů se na ní Babiš setkával, je otázkou, co je pravým důvodem jejího předčasného ukončení…

Záběry a novinové titulky hlásající výrazně nižší účast, než s jakou se setkal Pavel, o to více za přispění „antiBabiš“ hesel a billboardů, nejsou dobrou vizitkou pro prezidentského kandidáta. A proto Babiš v posledních dnech sahá i k dalšímu esu v rukávu. Snaze vytvořit ze sebe oběť.

Aby bylo jasno, výhrůžky jakéhokoliv rázu, o to více smrtí, jsou odsouzeníhodné a do společnosti nepatří. Policie by je měla prošetřit a soudy pachatele potrestat. O tom nemůže být pochyb. V Babišově podání ale nastalá situace evokuje dojem, že se pokouší získat voliče vytvořením všeobecného pocitu, že on a jeho rodina jsou v obětí nenávistné kampaně. To u exponovaného politika v dnešní době není nijak nestandardní.  

Následné dotazy novinářů ale ukázaly, že svou míru zavinění si připustit odmítá. Přitom to byl právě Babiš, kdo na tiskové konferenci po vyhlášení výsledků prvního kola voleb vnesl do prezidentských voleb agresi, kterou vystupňoval na billboardech i v prohlášeních. Slovy o míru otevřel téma války, které nyní přehazuje na svého protikandidáta. A nad to ho osočuje, že se vůči agresivitě neohradí sám Pavel.

To ale někdejší armádní generál udělal už 21. ledna, kdy projevy nenávisti a výhrůžky vůči Babišovi na svém twitteru odsoudil. V zásadě tak splnil to, k čemu ho Babiš vyzval o tři dny později. Naopak na Pavlovu žádost o zklidnění situace Babiš reagoval dalšími protiútoky.

Babiš není zvyklý prohrávat a to, že mu teče do bot, maskuje jedním argumentačním faulem za druhým. Dopředu to ale vytváří poměrně solidní obrázek povolebního projevu, který od něj uslyšíme v sobotu v případě, že ve volbách nezvítězí. Pravděpodobně se můžeme těšit na klasické výrazy typu „spiknutí“, „kampaň“, „všichni proti Babišovi“ a tak dále. Však už to za ty roky známe.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář prezidentské volby 2023 Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy