Vztahy mezi Ruskem a Íránem jsou dnes mimořádně významné. Teherán je dlouhodobě mezinárodně izolovaný kvůli porušování lidských práv a podpoře terorismu, poskytuje Rusku zbraně a technologie, což obě země sbližuje. Jejich spojenectví posiluje nejen vojensky, značnou roli hraje i v geopolitice a tradičním boji proti západnímu vlivu ve světě.
Vztahy s Teheránem jsou pro Moskvu v současné době jedny z nejdůležitějších. Ruský prezident Vladimir Putin se od samého počátku svého prezidentství snaží o průběžné zlepšování vztahů s Íránem. Írán je navíc jedinou zemí ze západní Asie, kterou Putin pozval do Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO).
Írán je jedním z nejdůležitějších dodavatelů zbraní Ruské federaci. Obzvláště od ruské invaze na Ukrajinu poskytuje Moskvě bezpilotní letouny Šahíd, čímž se přímo podílí na ničení ukrajinských měst a zabíjení civilistů i vojáků.
Kromě toho se spekuluje, že íránští vojenští poradci byli nasazeni na ruských základnách, aby pomáhali ruským jednotkám s efektivnějším využíváním těchto bezpilotních letounů. Tato spolupráce nejenže prohlubuje vojenské vztahy mezi Teheránem a Moskvou, ale také ukazuje, jak se Írán stále více angažuje na globální vojenské scéně, a to i navzdory pokračujícím sankcím a tlaku Západu.
Teherán v posledních letech ukazuje podobnou ignoraci vůči mezinárodnímu právu a lidským právům jako Moskva. Rovněž pro něj mezinárodní sankce uvalené na Putinův režim neznamenají nic. Možná právě to je důvod, proč si obě země tak dobře rozumějí. Stali se z nich „partneři ve zločinu“ a své vzájemné vztahy a spolupráci dále prohlubují.
Írán dlouhodobě potlačuje vnitřní opozici, cenzuruje média a násilně zasahuje proti demonstrantům, zatímco Moskva je kritizována za politické represe, omezování svobody slova a brutální válku na Ukrajině.
Mezinárodní sankce uvalené na Putinův režim pro Teherán neznamenají mnoho, protože Írán sám žije pod přísnými sankcemi už desítky let kvůli svému jadernému programu a podpoře teroristických organizací. Tato zkušenost s izolací obě země sblížila a motivovala k užší spolupráci.
Jejich aliance má rovněž geopolitický rozměr; obě země sdílejí zájem na oslabení vlivu Západu ve světě. Íránu a Rusku navíc vyhovuje vzájemná výměna technologií a vojenských kapacit. Například Moskva poskytuje Teheránu přístup k moderním zbraním a technologiím v oblasti jaderné energie, zatímco Írán pomáhá Rusku obejít sankce například prodejem ropy přes třetí země.
Írán jako vyjednávací prostředek?
Dnešní postavení Íránu na světové scéně je rozporuplné. Západní země ho sice ostře kritizují za trvalé porušování lidských práv, perzekuci opozice a účast ve válce na Ukrajině, avšak ne všechny státy OSN k němu zaujímají stejný postoj. V regionu Blízkého východu není Írán vnímán jako taková černá ovce, jakou je v očích Evropské unie nebo Spojených států. Jako muslimská země se zde těší daleko většímu respektu než Washington, který od začátku století rozpoutal v tomto regionu několik válek.
Moskva si je tohoto „íránského faktoru“ dobře vědoma a může jej využít během případných jednání o míru na Ukrajině. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát příliš logické, Teherán zůstává úhlavním nepřítelem USA, které se aktivně hodlají do těchto jednání zapojit. Pokud by pro Putina situace nešla podle plánu, může použít „eso z rukávu“ a vyvinout diplomatický tlak na Írán, aby podnikl akce na Blízkém východě. Přítomnost amerických vojáků v regionu je značná, a útoky íránských polovojenských jednotek proti nim by mohly být smrtící – a významně ovlivnit vyjednávací pozici Spojených států.
Je tu i horší scénář – vývoj jaderné zbraně Íránem. To by téměř nevyhnutelně vedlo k válce s USA a Izraelem, kterou by zahájil Washington, jenž opakovaně varoval, že nedovolí Íránu získat zbraň hromadného ničení. Tento vývoj by vedl k reakci Moskvy (pravděpodobně nikoli vojenské) a oslabil pozici Spojených států při vyjednávání, protože by to byly právě USA, kdo vede útočnou válku – a v takovém momentě by bylo prakticky jedno, jaký by k tomu byl důvod.
Související

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
komentář , Rusko , Írán , Vladimír Putin , válka na Ukrajině , Ukrajina
Aktuálně se děje
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
včera

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
včera

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
včera

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
včera

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce
včera
Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne
Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.
Zdroj: Jan Hrabě