KOMENTÁŘ | Rusko a Írán, partneři ve zločinu a v boji proti Západu. Teherán ovlivní i osud Ukrajiny

Vztahy mezi Ruskem a Íránem jsou dnes mimořádně významné. Teherán je dlouhodobě mezinárodně izolovaný kvůli porušování lidských práv a podpoře terorismu, poskytuje Rusku zbraně a technologie, což obě země sbližuje. Jejich spojenectví posiluje nejen vojensky, značnou roli hraje i v geopolitice a tradičním boji proti západnímu vlivu ve světě.

Vztahy s Teheránem jsou pro Moskvu v současné době jedny z nejdůležitějších. Ruský prezident Vladimir Putin se od samého počátku svého prezidentství snaží o průběžné zlepšování vztahů s Íránem. Írán je navíc jedinou zemí ze západní Asie, kterou Putin pozval do Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO).

Írán je jedním z nejdůležitějších dodavatelů zbraní Ruské federaci. Obzvláště od ruské invaze na Ukrajinu poskytuje Moskvě bezpilotní letouny Šahíd, čímž se přímo podílí na ničení ukrajinských měst a zabíjení civilistů i vojáků.

Kromě toho se spekuluje, že íránští vojenští poradci byli nasazeni na ruských základnách, aby pomáhali ruským jednotkám s efektivnějším využíváním těchto bezpilotních letounů. Tato spolupráce nejenže prohlubuje vojenské vztahy mezi Teheránem a Moskvou, ale také ukazuje, jak se Írán stále více angažuje na globální vojenské scéně, a to i navzdory pokračujícím sankcím a tlaku Západu.

Teherán v posledních letech ukazuje podobnou ignoraci vůči mezinárodnímu právu a lidským právům jako Moskva. Rovněž pro něj mezinárodní sankce uvalené na Putinův režim neznamenají nic. Možná právě to je důvod, proč si obě země tak dobře rozumějí. Stali se z nich „partneři ve zločinu“ a své vzájemné vztahy a spolupráci dále prohlubují.

Írán dlouhodobě potlačuje vnitřní opozici, cenzuruje média a násilně zasahuje proti demonstrantům, zatímco Moskva je kritizována za politické represe, omezování svobody slova a brutální válku na Ukrajině.

Mezinárodní sankce uvalené na Putinův režim pro Teherán neznamenají mnoho, protože Írán sám žije pod přísnými sankcemi už desítky let kvůli svému jadernému programu a podpoře teroristických organizací. Tato zkušenost s izolací obě země sblížila a motivovala k užší spolupráci.

Jejich aliance má rovněž geopolitický rozměr; obě země sdílejí zájem na oslabení vlivu Západu ve světě. Íránu a Rusku navíc vyhovuje vzájemná výměna technologií a vojenských kapacit. Například Moskva poskytuje Teheránu přístup k moderním zbraním a technologiím v oblasti jaderné energie, zatímco Írán pomáhá Rusku obejít sankce například prodejem ropy přes třetí země.

Írán jako vyjednávací prostředek?

Dnešní postavení Íránu na světové scéně je rozporuplné. Západní země ho sice ostře kritizují za trvalé porušování lidských práv, perzekuci opozice a účast ve válce na Ukrajině, avšak ne všechny státy OSN k němu zaujímají stejný postoj. V regionu Blízkého východu není Írán vnímán jako taková černá ovce, jakou je v očích Evropské unie nebo Spojených států. Jako muslimská země se zde těší daleko většímu respektu než Washington, který od začátku století rozpoutal v tomto regionu několik válek.

Moskva si je tohoto „íránského faktoru“ dobře vědoma a může jej využít během případných jednání o míru na Ukrajině. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát příliš logické, Teherán zůstává úhlavním nepřítelem USA, které se aktivně hodlají do těchto jednání zapojit. Pokud by pro Putina situace nešla podle plánu, může použít „eso z rukávu“ a vyvinout diplomatický tlak na Írán, aby podnikl akce na Blízkém východě. Přítomnost amerických vojáků v regionu je značná, a útoky íránských polovojenských jednotek proti nim by mohly být smrtící – a významně ovlivnit vyjednávací pozici Spojených států.

Je tu i horší scénář – vývoj jaderné zbraně Íránem. To by téměř nevyhnutelně vedlo k válce s USA a Izraelem, kterou by zahájil Washington, jenž opakovaně varoval, že nedovolí Íránu získat zbraň hromadného ničení. Tento vývoj by vedl k reakci Moskvy (pravděpodobně nikoli vojenské) a oslabil pozici Spojených států při vyjednávání, protože by to byly právě USA, kdo vede útočnou válku – a v takovém momentě by bylo prakticky jedno, jaký by k tomu byl důvod. 

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) Komentář

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.
Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera. Komentář

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Více souvisejících

komentář Rusko Írán Vladimír Putin válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

včera

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

včera

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy