KOMENTÁŘ | Rusko a Írán, partneři ve zločinu a v boji proti Západu. Teherán ovlivní i osud Ukrajiny

Vztahy mezi Ruskem a Íránem jsou dnes mimořádně významné. Teherán je dlouhodobě mezinárodně izolovaný kvůli porušování lidských práv a podpoře terorismu, poskytuje Rusku zbraně a technologie, což obě země sbližuje. Jejich spojenectví posiluje nejen vojensky, značnou roli hraje i v geopolitice a tradičním boji proti západnímu vlivu ve světě.

Vztahy s Teheránem jsou pro Moskvu v současné době jedny z nejdůležitějších. Ruský prezident Vladimir Putin se od samého počátku svého prezidentství snaží o průběžné zlepšování vztahů s Íránem. Írán je navíc jedinou zemí ze západní Asie, kterou Putin pozval do Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO).

Írán je jedním z nejdůležitějších dodavatelů zbraní Ruské federaci. Obzvláště od ruské invaze na Ukrajinu poskytuje Moskvě bezpilotní letouny Šahíd, čímž se přímo podílí na ničení ukrajinských měst a zabíjení civilistů i vojáků.

Kromě toho se spekuluje, že íránští vojenští poradci byli nasazeni na ruských základnách, aby pomáhali ruským jednotkám s efektivnějším využíváním těchto bezpilotních letounů. Tato spolupráce nejenže prohlubuje vojenské vztahy mezi Teheránem a Moskvou, ale také ukazuje, jak se Írán stále více angažuje na globální vojenské scéně, a to i navzdory pokračujícím sankcím a tlaku Západu.

Teherán v posledních letech ukazuje podobnou ignoraci vůči mezinárodnímu právu a lidským právům jako Moskva. Rovněž pro něj mezinárodní sankce uvalené na Putinův režim neznamenají nic. Možná právě to je důvod, proč si obě země tak dobře rozumějí. Stali se z nich „partneři ve zločinu“ a své vzájemné vztahy a spolupráci dále prohlubují.

Írán dlouhodobě potlačuje vnitřní opozici, cenzuruje média a násilně zasahuje proti demonstrantům, zatímco Moskva je kritizována za politické represe, omezování svobody slova a brutální válku na Ukrajině.

Mezinárodní sankce uvalené na Putinův režim pro Teherán neznamenají mnoho, protože Írán sám žije pod přísnými sankcemi už desítky let kvůli svému jadernému programu a podpoře teroristických organizací. Tato zkušenost s izolací obě země sblížila a motivovala k užší spolupráci.

Jejich aliance má rovněž geopolitický rozměr; obě země sdílejí zájem na oslabení vlivu Západu ve světě. Íránu a Rusku navíc vyhovuje vzájemná výměna technologií a vojenských kapacit. Například Moskva poskytuje Teheránu přístup k moderním zbraním a technologiím v oblasti jaderné energie, zatímco Írán pomáhá Rusku obejít sankce například prodejem ropy přes třetí země.

Írán jako vyjednávací prostředek?

Dnešní postavení Íránu na světové scéně je rozporuplné. Západní země ho sice ostře kritizují za trvalé porušování lidských práv, perzekuci opozice a účast ve válce na Ukrajině, avšak ne všechny státy OSN k němu zaujímají stejný postoj. V regionu Blízkého východu není Írán vnímán jako taková černá ovce, jakou je v očích Evropské unie nebo Spojených států. Jako muslimská země se zde těší daleko většímu respektu než Washington, který od začátku století rozpoutal v tomto regionu několik válek.

Moskva si je tohoto „íránského faktoru“ dobře vědoma a může jej využít během případných jednání o míru na Ukrajině. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát příliš logické, Teherán zůstává úhlavním nepřítelem USA, které se aktivně hodlají do těchto jednání zapojit. Pokud by pro Putina situace nešla podle plánu, může použít „eso z rukávu“ a vyvinout diplomatický tlak na Írán, aby podnikl akce na Blízkém východě. Přítomnost amerických vojáků v regionu je značná, a útoky íránských polovojenských jednotek proti nim by mohly být smrtící – a významně ovlivnit vyjednávací pozici Spojených států.

Je tu i horší scénář – vývoj jaderné zbraně Íránem. To by téměř nevyhnutelně vedlo k válce s USA a Izraelem, kterou by zahájil Washington, jenž opakovaně varoval, že nedovolí Íránu získat zbraň hromadného ničení. Tento vývoj by vedl k reakci Moskvy (pravděpodobně nikoli vojenské) a oslabil pozici Spojených států při vyjednávání, protože by to byly právě USA, kdo vede útočnou válku – a v takovém momentě by bylo prakticky jedno, jaký by k tomu byl důvod. 

Související

Více souvisejících

komentář Rusko Írán Vladimír Putin válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 5 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku

Česko letos po několika letech zažívá Vánoce, během nichž panuje zimní počasí a relativně dobré sněhové podmínky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by sníh na řadě míst měl vydržet minimálně do konce letošního roku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy