Muž šířil lži o teroristech a podílel se na zastrašování Babiše. Hrozí mu vězení

Muž čelí obžalobě z šíření poplašné zprávy spočívající v tom, že v Česku zaútočí teroristé. Kriminalisté ho navíc viní ze 175 kybernetických útoků proti různým subjektům a z toho, že na sociálních sítích vyzýval k hackerským útokům na vládní instituce či politické strany. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Muži, který podle policie rovněž spolupracoval na zastrašování současného premiéra Andreje Babiše (ANO), hrozí až čtyřleté vězení.

Obžalovaný muž podle vyšetřovatelů tvrdil na facebooku, že na území České republiky jsou v červnu a červenci roku 2016 v plánu bombové útoky. Toto tvrzení umocnil vytvořením a zveřejněním videonahrávky, která uváděla, že v srpnu téhož roku zaútočí aktivní teroristické buňky v Praze u konkrétních stanic metra.

"Nepravdivě vinil státní aparát a mezinárodní organizaci Interpol, že tyto informace zatajují, i když žádný teroristický útok spáchán nebyl a uvedené informace státní orgány neměly prokazatelně k dispozici," uvedl Ibehej.

Muž podle policie na sociálních sítích také "spolupracoval na zastrašovacích metodách" s člověkem, který se snažil přimět tehdejšího ministra financí Babiše, aby nečinil kroky k projednání zákonů o EET a aby zastavil projednání regulace internetových hazardních her. Hlavnímu iniciátorovi zastrašování už soud uložil roční podmínku.

Vedle šíření poplašné zprávy je muž obžalován také z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a z opatření a přechovávání přístupového zařízení k tomuto systému. "Při úkonech trestního řízení bylo zajištěno zhruba sto softwarových nástrojů, které byly přizpůsobeny k neoprávněné činnosti," uvedl k tomu mluvčí.

Obžaloba dále tvrdí, že muž nabízel své služby jako hacker a že si ho dvě ženy najaly k tomu, aby pronikl do konkrétní webové prezentace. Ženy už za to justice potrestala půlročními podmínkami.

Do hackerství zapojil muž podle Ibeheje i dva mladistvé. Jeden za to byl odsouzen k osmiměsíční podmínce, u druhého bylo stíhání podmínečně zastaveno se sedmiměsíční zkušební dobou.

Policejní centrála ukončila vyšetřování celého případu letos v květnu, Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 pak podalo obžalobu koncem minulého měsíce. Muž je stíhaný na svobodě.

Související

Více souvisejících

krimi Terorismus v ČR Hackeři Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy