Policie navrhla obžalovat 15 lidí v případu pašování drog do věznice Valdice na Jičínsku. Návrh kriminalisté po ukončení vyšetřování předali v minulých dnech jičínskému okresnímu státnímu zastupitelství. ČTK to dnes řekla mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková. Věznice Valdice patří k nejtěžším českým káznicím, trest si v ní odpykává asi 1100 vězňů.
"Podle našich zjištění se obvinění měli dopustit celkem 19 skutků. Celý spis čítá téměř 3000 stran a policisté objasněním této rozsahem ojedinělé trestné činnosti strávili v součtu více než tisíc hodin," uvedla mluvčí. Policie na případu s krycím názvem Rajec pracovala od loňského září.
Dvanácti obviněných hrozí v případě odsouzení až deset let vězení, třem hrozí až pětiletý trest.
Z 15 stíhaných je sedm z řad odsouzených, jedna osoba je vazebně stíhaná a sedm je jejich známých. "Skupina pracovala organizovaně s cílem dopravit do valdické věznice zneužitelná léčiva i omamné a psychotropní látky a ty posléze distribuovat dalším odsouzeným," řekla mluvčí.
Obvinění drogy či zneužitelná léčiva do věznice podle policie posílali ukryté v balíčcích v různých předmětech, například v igelitových taškách s úkryty, obalech od fixů či speciálně vyztužených a upravených obálkách. Jednou z obviněných je jednasedmdesátiletá žena, kterou podle policie k posílání drog instruoval její vnuk uvězněný ve Valdicích. Případ podle mluvčí potvrdil, že na pašování drog do věznic se většinou podílejí rodinní příslušníci či osoby blízké odsouzeným.
Vězeňská služba v lednu uvedla, že odsouzení organizovali pašování drog především prostřednictvím korespondence. I když vedení valdické věznice průběžně přijímá opatření, která mají podobným případům bránit, musí se pohybovat v zákonných normách a nelze tomu stoprocentně zabránit, uvedla Vězeňská služba ČR.
Zasílání drog do věznice Valdice policie odhalila již v minulosti. Například v roce 2018 si odsouzený muž nechal od svého syna poslat do vězení pervitin. Poštovní zásilku s drogou vězeňská služba zajistila.
Související
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
krimi , Drogy , Věznice , Královéhradecký kraj
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
Bývalý íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí, který byl zabit před čtyřmi měsíci na začátku americko-izraelské války proti Íránu, bude uctěn během týdenního pohřebního ceremoniálu. Tato masová akce se uskuteční v pěti městech dvou různých států a očekává se na ní účast milionů truchlících. Přípravy provázejí rozsáhlé stavební práce přímo v Teheránu. V areálu mešity imáma Chomejního se montují chladicí systémy, které mají lidem pomoci zvládnout letní vedra.
Zdroj: Libor Novák