Eric Clapton dnes v pražské O2 areně zahrál své nejslavnější hity

Britský kytarista, zpěvák a hudební skladatel Eric Clapton dnes v zaplněné O2 areně v Praze nabídl výběr skladeb pokrývající více než šest dekád jeho hudební kariéry. Kromě slavných sólových písní, jako je balada Tears in Heaven, zahrál i starší hity, které vznikly se skupinami Cream nebo Derek and the Dominos. Pražský koncert byl součástí hudebníkova evropského turné a konal se po dvou letech odkladů, způsobených pandemií koronaviru.

Sedmasedmdesátiletý Clapton je jedním z nejuznávanějších světových hudebníků a v Praze naposled vystoupil v roce 2013. Letos si s sebou přivezl své dlouholeté spolupracovníky Nathana Easta (basová kytara), Paula Carracka (klávesy), Chrise Staintona (klávesy), Doyla Bramhalla II (kytara), a vokalistky Sharon Whiteovou a Katie Kissoonovou.

Fanoušci blues a bluesrocku dnes v největší české aréně zaplnili velkou většinu míst k sezení. Večer zahájila předkapela Bluesanovas, která hrála především vlastní bluesovou tvorbu a měla s ní u diváků úspěch. Její více než půlhodinové vystoupení odměnili vřelým potleskem.

Poté již na pódium vystoupila hlavní hvězda. V O2 areně dnes zazněly převážně osvědčené skladby mapující Claptonovu dlouholetou kariéru. V prvním elektrickém bloku zahrál například bluesové standardy Key to the Highway a Hoochie Coochie Man, předělávku písně I Shot the Sheriff Boba Marleyho nebo píseň White Room z alba Wheels of Fire skupiny Cream z roku 1968.

V následující části Clapton odložil elektrickou kytaru a chopil se akustické, na kterou zahrál mimo jiné své hity Layla, Tears in Heaven nebo Nobody Knows You When You're Down and Out. Když hrál akustickou verzi skladby Layla, publikum po celou dobu jejího trvání tleskalo do rytmu.

Na závěr se kytarista opět chopil elektrického nástroje a spolu se svými spoluhráči zahráli poslední blok. Skládal se z písně Badge, kterou Clapton napsal spolu s kytaristou Beatles Georgem Harrisonem a nahrál s kapelou Cream v roce 1969. Následovaly písně legendárního bluesmana Roberta Johnsona Cross Road Blues a Little Queen of Spades a na závěr Claptonova verze skladby Cocaine, kterou napsal v roce 1976 kytarista J. J. Cale.

Koncert trval přes hodinu a půl a po skončení si publikum ještě bouřlivým potleskem vyžádalo přídavek. Za ten Clapton zvolil coververzi písně High Time We Went Joea Cockera.

Clapton od 60. let minulého století působil v kapelách Yardbirds, Cream, Blind Faith či Derek and the Dominos. Od 70. let se dal na sólovou dráhu, ve které vydal přes 20 studiových alb, naposledy v roce 2018 album Happy Xmas. Řadí se mezi představitele bílého blues a je mimo jiné členem Rokenrolové síně slávy, držitelem 17 cen Grammy včetně ceny za celoživotní dílo nebo Řádu britského impéria. Prestižní hudební magazín Rolling Stone Claptona v roce 2003 zařadil na čtvrté místo v žebříčku 100 nejlepších kytaristů všech dob. Před ním skončili jen Jimi Hendrix, Duane Allman a B. B. King.

Související

Eric Clapton na pražském koncertě

RECENZE: I když nebyl vidět, slyšet byl skvěle. Eric Clapton si podmanil Prahu

Po dlouhých devíti letech podpořených opakovaným odsunem koncertu kvůli epidemii koronaviru do Prahy zavítala živoucí rocková legenda Eric Clapton. Navzdory rozlehlosti O2 arény vytvořil komorní atmosféru, v níž sice předvedl své nejlepší hity, ale bohužel nic víc. Ukázalo se však, že Clapton je jedním z mála, kdo si to může dovolit, aniž by to celému večeru ubralo na kráse.

Více souvisejících

Eric Clapton

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 12 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 42 minutami

před 42 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy