Po dlouhých devíti letech podpořených opakovaným odsunem koncertu kvůli epidemii koronaviru do Prahy zavítala živoucí rocková legenda Eric Clapton. Navzdory rozlehlosti O2 arény vytvořil komorní atmosféru, v níž sice předvedl své nejlepší hity, ale bohužel nic víc. Ukázalo se však, že Clapton je jedním z mála, kdo si to může dovolit, aniž by to celému večeru ubralo na kráse.
Nedělní večer v téměř zaplněné O2 aréně zahájila bluesová skupina The Bluesanovas, která prezentovala především vlastní tvorbu a u diváků s ní sklidila úspěch. Nejen díky melodiím a podmanivému hlasu zpěváka Melvina Schulze, ale i kvůli jeho práci s přítomnými posluchači.
Ti sice mnohdy nereagovali očekávanou odezvou, ovace německá kapela přesto sklidila, stejně jako následně i hlavní hvězda večera, Eric Clapton. Ten koncertem v Praze pokračuje ve svém evropském turné, na které si s sebou přivezl své dlouholeté spolupracovníky Nathana Easta (basová kytara), Paula Carracka (klávesy), Chrise Staintona (klávesy), Doyla Bramhalla II (kytara), a vokalistky Sharon Whiteovou a Katie Kissoonovou.
Od jeho příchodu na pódium však ve vzduchu visela hořkosladká atmosféra. Clapton směrem k divákům prakticky nevyřknul jediné slovo a celý koncert se tak obešel bez alespoň úvodního pozdravu či závěrečného rozloučení. Podobně střídmý byl zpěvák i na efekty či nasvícení.
Většinu času totiž světla mířila do stropu a hudebníky, Claptona nevyjímaje, pak halila místy až nepříjemná tma. Dvě obrazovky umístěné po bocích a promítací konstrukce visící nad kapelou sice alespoň přibližovaly dále sedícím divákům, co se na pódiu děje, i zde se ale barvami výrazně šetřilo. Veškerý obrazový doprovod byl totiž černobílý.
Kdo se tedy na Claptona přišel vysloveně podívat, nemohl se ubránit zklamání. Na druhou stranu jde o zpěváka světového formátu s více než padesátiletým působením na hudební scéně, a tak si může ledacos dovolit. Ostatně výše zmíněné by se sice dalo nazvat jako nedostatky, na druhou stranu do celé atmosféry koncertu střídmost poměrně zapadla.
Navzdory živé rockové hudbě byl koncert na sezení, a tak se nepředpokládala ani okázalá světelná show, ani bezbřehé výkřiky. "Komorní" atmosféra ale fanoušky stejně nenechala chladnými a vytleskaná Layla nebo jednorázové sborové "Cocaine" ukázaly, že svůj idol opravdu milují.
Clapton přivezl do Prahy své největší hity
Jak už naznačuje předchozí odstavec, Clapton přijel do Prahy odehrát největší hity své kariéry. Celý koncert byl rozdělen na čtyři navazující části, dvě rockové proložené akustickou vsuvkou a přídavkem, u kterého se ale opět nedalo zbavit pocitu, že se do něj nikomu moc nechtělo.
Clapton se víceméně držel setlistu, který odehrál už před měsícem v londýnské Royal Albert Hall. Nechyběly tak hity jako Tears in Heaven, Key to the Highway, Cross Road Blues, High Time We Went, I Shot the Sheriff nebo kultovní Layla, kterou odehrál pouze v akustické verzi. Ta letos slaví 30. výročí od jejího prvního uvedení na MTV Unplugged a od Claptona šlo tehdy o nečekaný, avšak velmi úspěšný tah. Zatímco diváci v Londýně si minulý měsíc mohli song užít hned dvakrát, a to i ve verzi rockové, v Praze ji nahradil v Británii neprezentovaný Cocaine.
Přesto byl setlist sestaven prakticky bezchybně a každá píseň promyšlená do poslední melodie a sóla, kterými se nijak nehýřilo, přesto nesměly chybět. Zvuk byl čistý a divák neměl problém si vychutnat jednotlivé nástroje či hlasy. Subjektivně je už pak na každém, jak moc mu komornější atmosféra sedla.
Je totiž otázkou, zda šlo skutečně o záměr, kdy chtěl Clapton nechat vyniknout více svou hudbu, než sebe sama, nebo jestli za celkovou prezentací stojí něco jiného. Ať už se nám to líbí nebo ne, všichni stárneme, rockovými hvězdami nevyjímaje. A místy bylo patrné, že necelé dvouhodinové vystoupení téměř osmdesátiletého zpěváka zmáhá.
Eric Clapton ale byl odjakživa kontroverzní hudebník. Řada jeho hitů je přezpívaná a kvůli tomu mu někteří kritici nemohou přijít na jméno. Na druhou stranu to co dělá dělá skutečně dobře a ne nadarmo ho hudební magazín Rolling Stone zařadil na čtvrté místo v žebříčku 100 nejlepších kytaristů všech dob.
První tři příčky zaujímají Jimi Hendrix, Duane Allman a B. B. King, z nichž bohužel ani jeden už nežije. Kdo tedy chtěl spatřit největší žijící kytarovou legendu, mel v neděli jedinečnou možnost užít si nezapomenutelný večer, na který bude dlouho vzpomínat.
Hodnocení: 90 %
Související
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák