Stávka v Hollywoodu: Boom streamovacích služeb ničí televizní byznys

Od úterka se tisíce filmových a televizních tvůrců rozhodly vstoupit do stávky, což způsobí chaos v Hollywoodu. Zábavní průmysl totiž čelí zásadním změnám vyvolaným globálním nárůstem streamovacích služeb, což poškozuje televizní vysílání.

Spisovatelé z asociace Guild of America (WGA) oznámili své první zastavení práce po 15 letech poté, co se nepodařilo dosáhnout dohody o vyšší mzdě od studií jako Walt Disney Co a Netflix Inc. Poslední stávka trvala 100 dní a stála kalifornskou ekonomiku více než 2 miliardy dolarů, informuje agentura Reuters.

"Chování společností vytvořilo zakázkovou ekonomiku uvnitř odborové pracovní síly a jejich neochvějný postoj v tomto vyjednávání zradil závazek dále devalvovat spisovatelskou profesi," uvedla WGA ve svém prohlášení na svých internetových stránkách.

Svaz zastupuje zhruba 11 500 spisovatelů z New Yorku, Los Angeles a dalších částí USA. Členové mají v plánu začít demonstrovat před hollywoodskými studii od úterního odpoledne.

Aliance filmových a televizních producentů (AMPTP), která zastupuje studia, v pondělí pozdě večer uvedla, že nabídla scénáristům "velkorysé zvýšení odměn", ale obě strany nebyly schopny dosáhnout dohody.

Mediální společnosti čelí těžké ekonomické situaci. Konglomeráty jsou pod tlakem Wall Street, aby učinily své streamovací služby ziskovými poté, co investovaly miliardy dolarů do programů, které měly přilákat předplatitele.

Vzestup streamování vedl k poklesu příjmů z televizní reklamy, protože tradiční televizní publikum se zmenšuje a inzerenti odcházejí jinam. Kromě toho se na obzoru vznáší hrozba recese v největší světové ekonomice.

Poslední stávka WGA v letech 2007 a 2008 stála kalifornskou ekonomiku odhadem 2,1 miliardy dolarů, protože produkce byly ukončeny a spisovatelé, herci a producenti bez práce snížili výdaje.

Související

Netflix

Netflix se spálil? Hollywood fandí Harrymu a Meghan, investice se zatím nevrací

Netflix na rozdíl od Spotify nadále věří spolupráci s princem Harrym a jeho ženou Meghan, ačkoliv v zákulisí se mluví o tom, že investice do hvězdného páru se zatím úplně nevrací. Někdejší herečka a nynější manželka mladšího syna krále Karla III. ale v poslední době učinila důležitý krok směrem k úspěchu. 

Více souvisejících

Hollywood Netflix studio Warner Bros.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 8 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy