Jedno z nejlepších představení Dejvického divadla odstartovalo Hradecký slunovrat 2021

Brány Hradeckého slunovratu se otevřely nejen velmi pozitivní debatou Erika Taberyho a Dejvického divadla s diváky, ale i skvělým Ucpaným systémem v neobvyklých "kulisách". Až symbolicky v podvečer přírodní katastrofy nadchly publikum svou vstřícností, hereckým uměním a neskutečnou pokorou.

Václav Neužil a Ivan Trojan během představení Ucpanej systém.

Ve čtvrtek, 24. června začal dlouho očekávaný Hradecký Slunovrat. A hned první bouřlivý večer nabídl opravdovou perlu – představení Dejvického divadla Ucpanej systém.

Areál zámku v Hradci nad Moravicí se začal během odpoledne rychle zaplňovat. Návštěvníky lákalo hned několik bodů programu. Z hudby nabídl festival koncert polské kapely Lenda/Kozub nebo té tuzemské Krajiny Ró. Vrcholem a také největším tahákem večera ale byl bezpochyby "nehudební program", který bude během celého festivalu opravdu pestrý.

V pět hodin začala beseda nesoucí název Mluvme spolu. Improvizovaná a inspirativní talkshow známého novináře a autora Erika Taberyho s herci Dejvického divadla – Ivanem Trojanem, Martinem Myšičkou, Hynkem Čermákem, Lenkou Krobotovou, Klárou Melíškovou, Lukášem Příkazkým a Pavlem Šimčíkem. Debata probíhala nejen mezi zmiňovanými účinkujícími ale samozřejmě také s návštěvníky debaty. Vzniklo zde mnoho zajímavých témat, myšlenek, celá debata se nesla na velmi pozitivní vlně. A navíc nikdo netušil, jak se za pár okamžiků naplní poselství celé debaty, že to s námi jako s národem nebude zase tak špatné, že se podceňujeme, mnohdy si nevěříme, a přesto v kritických chvílích umíme být zodpovědní, máme obrovskou vůli pomoci a snažíme se ten náš mnohdy složitý svět udělat krásnější a dát mu naději. Což se v těchto chvílích opravdu nakonec děje.

Během pauzy mezi debatou a avízovaným divadelním představením o sobě začalo dávat vědět právě počasí, i když ne takovou silou jako na jižní Moravě. Oblohu křižovaly blesky a déšť sílil. Zde se opět ukázalo nadšení lidí a roli jistě sehrála i opětovná touha po kultuře. Celé nádvoří se vybarvilo pestrobarevnými pláštěnkami a diváci byli rozhodnutí shlédnout celé představení i za tohoto počasí. Bylo to vlastně symbolické – hlavní postavou hry Ucpanej systém byl samotný Bůh a počasí tak dávalo jeho replikám úplně jiný kontext. Kvůli technických problémům se nakonec představení přesunulo do zastřešené Velké dvorany. Zde zase obrovské nadšení projevili herci a odehráli celé představení bez mikrofonu i bez kulis, což dalo představení nový, neobvyklý rozměr. Tato hra ač plná smíchu nutí k zamyšlení pro svou naléhavost, že nevzdělanost, vulgarita, neschopnost se vzbouřit může vést k zániku civilizace.

Počasí se příští týden výrazně nezmění, třicítky do Česka nedorazí

06.07.2022 06:30 Češi si v tomto týdnu užijí více volna než pracovních dnů, počasí je ovšem na začátek července…

Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem starším 60 let

06.07.2022 08:00 Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem nad 60 let nebo pro osoby od 12 let s…

Všechny země by se měly snažit chránit mezinárodní právo, řekl Lavrov

06.07.2022 08:29 Svět se vyvíjí komplikovaným způsobem, a všechny země by se proto měly snažit chránit mezinárodní…

Další ruské hrozby? Chtít trestat jadernou mocnost ohrožuje existenci…

06.07.2022 17:06 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes varoval svět před snahou postavit Rusko před tribunál…

Ropovod CPC musí podle nařízení ruského soudu pozastavit činnost

06.07.2022 11:44 Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC) musí podle nařízení ruského soudu na 30 dní pozastavit…

Přehlídka studentské tvorby FestMichael opět oživuje kulturní život…

22.06.2022 16:08 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

Související:

Právě se děje

reklama