Američtí vědci detailně prozkoumali 218 studií, které se zabývaly vlivem samoty a sociální izolace na lidské zdraví. Závěr je překvapující a alarmující. Samota je smrtelnější než obezita, a měla by být proto pokládána za mnohem závažnější zdravotní riziko, než se doposud myslelo. Informuje o tom server britského listu The Telegraph.
Všechny zmíněné studie dohromady zahrnovaly čtyři miliony lidí. Samota podle odborníků zvyšuje riziko předčasného úmrtí o 50 procent. Pro srovnání – obezita zvyšuje riziko úmrtí před sedmdesátkou o zhruba 30 procent. Například dle studie University of York zvyšuje samota riziko mrtvice a srdečních chorob o 30 procent.
Podle vědců z Harvardské univerzity se u lidí, kteří nemají přátele, častěji tvoří krevní sraženiny. U lidí v sociální izolaci vzniká stresová reakce organismu „bojuj nebo uteč“, během níž roste množství fibrinogenu, tedy proteinu nezbytného při srážení krve. Fibrinogen je užitečný, pokud je ho ale příliš, zvyšuje krevní tlak a ucpává cévy. Lidé, kteří mají pouze pět přátel, mají hladinu fibrinogenu o 20 procent vyšší než ti, kteří mají 25 kamarádu. Přijít o 10 - 12 blízkých lidí je jako začít kouřit.
„Lidé by se měli na důchod připravovat nejen po finanční, ale také sociální stránce, protože zaměstnaní je pro většinu z nás stěžejším místem pro navazování společenských kontaktů. Být spojen s druhými je základní lidskou potřebou, stejně jako pocit pohody či pud přežít,“ tvrdí vedoucí studie Julianne Holt-Lunstadová, profesorka psychologie na Brigham Young University v americkém Utahu.
„Extrémní případy ukazují, že nemluvňata, která jsou svěřená do péče pouze jednoho rodiče a která trpí nedostatkem lidského kontaktu, neprospívají a nezřídka umírají,“ dodala Holt-Lunstadová s tím, že sociální izolace bývá používána také jako drastická forma trestu. Připomněla, že nyní žijeme v době, kdy stále větší část populace zažívá společenskou izolaci pravidelně.
Britská kampaň ukázala, že 17 procent seniorů vyhledává přátele, rodinu či sousedy méně než jednou za týden. Jeden z deseti důchodců pak stráví celý měsíc, aniž by se setkal s někým se svých milovaných. Pro dva z pěti seniorů je hlavním „partnerem“ televize. Nenechme se ale mýlit, samota se netýká jen starší generace.
Nedávný výzkum Nadace duševního zdraví ukázal, že mladí lidé ve věku 18 až 34 let se cítí více osaměle než padesátníci. Konkrétně 20 až 80 procent adolescentů přiznává častý pocit sociální izolace, naproti tomu stejný pocit přiznalo 40 až 50 procent starších lidí.
Odborníci doporučují, aby školy věnovaly při výuce větší prostor sociálním dovednostem dětí a aby lékaři při určování diagnózy neopomíjeli sociální vazby člověka. Radnice by měly dbát o to, aby ve městech byl dostatek možností pro společenské vyžití. „Populace stárne, takže lze předjímat vyšší nápor na veřejné zdraví. Mnoho zemí světa čelí epidemii osamělosti,“ uzavřela Holt-Lunstadová.
Jak porazit samotu?
Pokud jste s blízkými kamarády, hovořte o svých pocitech, ne pouze o práci a rodině. Plánujte dovolenou nebo narozeniny s předtihem, abyste nikdy nebyli sami v okamžicích, na kterých opravdu záleží. Pozvěte ven novou osobu, kterou jste za poslední měsíc poznali. Můžete jít do kina či restaurace. Nečekejte, až někdo pošle e-mail vám. Kontaktujte lidi ve svém okolí jako první. Pokud na vás nemají čas, nevěšte hlavu. Zkoušejte to dál.Související
Čína se naplno pustila do boje se stárnutím. Laboratoře pro dlouhověkost slibují, že se dožijeme 150 let
Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?
zdraví , život , Lidé , Vědci , děti , důchodci, senioři
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
před 1 hodinou
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
před 2 hodinami
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno před 3 hodinami
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
před 4 hodinami
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
před 5 hodinami
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
před 6 hodinami
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
před 6 hodinami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 7 hodinami
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 9 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
včera
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
včera
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
včera
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že ukrajinské drony zaútočily na ropnou rafinérii v Ťumenské oblasti na západní Sibiři, která se nachází více než 2 000 kilometrů od ukrajinských hranic.
Zdroj: Libor Novák