Co dělat, když je partner workoholik? Pracovní přetížení ohrožuje vztahy i manželství

Paříž - Pokud jeden z partnerů věnuje práci příliš mnoho času, může být rovnováha v manželství narušena. Jak tedy dosáhnout toho, aby v páru opět zavládla spokojenost a rovnováha? Francouzský týdeník L´Express se snaží najít odpověď.

Adrien je inženýr. Jako vyšší kádr ve stavební firmě tráví mnoho času v cizině. „Moje žena už toho má dost a já mám pocit, že neuvidím ani vyrůstat děti," říká.

Céline pracuje pro velkou agenturu public relations. Na svém postu je teprve několik měsíců, a tak se snaží dokázat, že je ve své pozici oprávněně. Nepočítá hodiny zasvěcené práci. A to do té míry, že ji její manžel, jenž je učitelem, vidí jen o víkendech.

Případů, kdy je manželství ohroženo pracovním přetížením, je mnoho. Průzkum institutu Opinion Way z roku 2014 ukázal, že 29 procent dotázaných soudilo, že práce již poškodila jejich milostný život. Že je práce zdrojem manželských konfliktů, se domnívalo 22 procent a sedm procent uvedlo, že byla příčinou rozchodu. Velká část respondentů, především zaměstnanci ve vyšších pozicích (34 procent), se svěřila, že není schopna oddělit práci od soukromého života.

Podle psychologa Philippa Laurenta klíč spočívá v tom najít odvahu a mluvit o tom s tím, kdo tolik pracuje. Takový člověk si totiž často jen těžko uvědomuje, jak je prací zavalen. „Mnozí si myslí, že pracují tak, jak je třeba, zatímco jsou na pokraji vyhoření," říká Laurent. Nesmíme přitom druhého obviňovat, ale spíše hovořit o svých pocitech jako: byl(a) bych rád(a), kdyby ses vracel(a) domů dříve; nemáš moc práce?

Odborník tak radí zavést jakýsi rituál jako vyčlenit si denně pár minut na rozmluvu ve dvou, a to především o tom, co se podařilo. Negativnímu je nutno se vyhýbat. Sandrine a David tento zvyk zavedli už před několika lety. „Vím, že se potřebuje svěřit se vším stresujícím. Já zase mám potřebu mluvit o své práci v nemocnici - jsem zdravotní sestra," říká Sandrine. Pak se k tématu práce už nevracejí, ale mluví o příští dovolené, o dětech.

Konflikty rovněž vycházejí z nevyváženosti. Jestliže jeden z rodičů nepracuje nebo pracuje jen na částečný úvazek, je nutné respektovat práci obou rodičů, tedy i toho, který se stará o děti.

Nutné je například zakázat práci o víkendech. V době chytrých telefonů a laptopů to není snadné. Znamená to především nedívat se na poštu týkající se zaměstnání. Zdá se sice, že to nezabere příliš času, ale hrozí, že člověk zabředne do práce a rodinný život zůstane stranou.

Bénédicte, jejíž manžel je workoholik, se vzdala představy, že bude žít s někým, komu stačí 35 hodin práce týdně. S manželem si však vyčlenili jeden večer v týdnu, který patří jen jim.

Užitečné ptát se na důvody pracovního přetížení, které trvá dlouho. „Někdy ten, kdo pracuje stále přesčas a tráví víkendy u počítače, to dělá proto, aby před něčím utekl. Pak je dobré si ve dvou vyjasnit, proč si není schopen ušetřit čas pro něco jiného než práci," zdůrazňuje Laurent.

Sandra vypráví, jak její manžel, který s prací i spal, nakonec souhlasil s terapií s cílem zjistit, co za tím vězí. "Pozvolna si uvědomoval, že má strach, že přijde o práci jako jeho otec, když byl mladší. Terapie mu hodně pomohla v tom, aby se na věc díval s odstupem, a nepochybně zachránila naše manželství," uvádí žena.

Elise, která nebyla schopná odložit práci ani o dovolené, si nakonec uvědomila, že se vlastně vyhýbá kontaktu se snoubencem. „Když mi dal ultimátum, buď on, nebo práce, pochopila jsem, že ho nemiluji," říká.

Související

Více souvisejících

workoholismus psychologie Lidé

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 44 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy