Historie Vánoc v Česku: Proč nosí dárky Ježíšek?

Jedním z tradičních symbolů českých Vánoc je Ježíšek, který o Štědrém dnu nosí dárky všem hodným dětem. Kdy je však začal obdarovávat?

Ježíšek začal nosit dárky v 16. století. Dříve měl vánoční nadílku na starosti svatý Mikuláš, který ji roznášel už 6. prosince. V některých oblastech se dárky rozdávaly až 28. prosince, v Den neviňátek. Tradice obdarovávání o Štědrém dnu, tedy 24. prosince, úzce souvisí s reformací církve právě v 16. století. Poprvé se tento zvyk objevil na území Německa. Tehdy svatého Mikuláše nahradil Christkind, tedy Ježíšek. „Zavedením“ Ježíška coby nositele dárků chtěli němečtí protestanté snížit oblibu svatého Mikuláše. Protestanté se totiž stavěli proti uctívání svatých, jako tomu bylo v římskokatolické církvi.

Někteří historikové se domnívají, že s Ježíškem jako první přišel Martin Luther (1483-1546). Podle pověsti se prý však jeho děti odmítaly smířit s představou, že už by jim dárky nenaděloval svatý Mikuláš. Maminka Katharina celou situaci prý vyřešila vcelku jednoduchým způsobem – děti dostaly dárečky na svatého Mikuláše i o Štědrém dnu. Ať už se tento příběh stal nebo ne, protestanté udělali z 24. prosince den, na který se těší všechny děti.

Začátky Ježíška nebyly lehké. Zvláště katolíci, ale také protestanté si na nového dárkonoše těžko zvykali. Obdarovávání na Štědrý den či na Boží hod se sice ve většině západoevropských zemích rychle rozšířilo, ovšem dárky nenosil vždy Ježíšek. Například v protestantské Anglii dárky naděloval stále svatý Mikuláš, kterému se zde říkalo Santa Claus. Také v Nizozemí byl dárkonošem Mikuláš – zde se jmenoval Sinter Klaas. V jižní části Německa si lidé brzy zvykli na Ježíška, ovšem na severu země dárky přinášel Weihnachtsmann, tedy jakýsi Vánoční muž.

Ježíšek v Čechách

Jisté indicie o Ježíškovi s dárky pochází z našeho prostředí z období 17. století. Jedná se o krátkou zmínku z kalendáře Šimona Partlice, kde se píše, že děti dostávají od svých rodičů o Štědrém dnu dárky. Plně se však tato tradice ujala až v 19. století. Ježíška si tehdy lidé představovali buď jako jakousi andělskou postavu, nebo neviditelné Jezulátko.

Těžké období nastalo českému Ježíškovi v době komunistického režimu. Tradiční české Vánoce měly vystřídat Vánoce „rudé“, tedy podle vzoru Sovětského svazu. Církev byla od počátku velkým nepřítelem komunistů – byly rušeny církevní svátky, kláštery či výuka náboženství. A bylo tedy také potřeba, aby zmizel Ježíšek. Dárky tak měl dětem nadělovat Děda Mráz, stejně jako v Sovětském svazu. Známý je například projev v rozhlase předsedy Antonína Zápotockého o Vánocích 1952, ve kterém až fanaticky propagoval postavu Dědy Mráze a s ním i Sovětský svaz. I přes všechnu komunistickou propagandu však české děti stále adresovaly své dopisy Ježíškovi.

Tradičně dnes Ježíšek nosí o Štědrém večeru dárky poté, co se na obloze objeví první hvězda. Vánoční dárky umístí pod ozdobený stromeček, aniž by ho někdo zahlédl.

Kde všude nosí dárky Ježíšek?

Ačkoli s Ježíškem přišli protestanté, nosí dnes dárky spíše v katolických oblastech. Ježíšek tak přináší vánoční nadílku u nás, v jižním Německu, v Rakousku, Maďarsku, Lichtenštejnsku, Chorvatsku, Polsku, Slovinsku, ve Švýcarsku nebo na Slovensku. Z mimoevropských států pak naděluje třeba v jižní Brazílii.

Související

Tři králové

Svátkem Tří králů končí Vánoce, konají se průvody i bohoslužby

Na dnešek připadá svátek Tří králů, kterým končí vánoční období. Svátek odkazuje na trojici mudrců, podle pozdější tradice králů - Kašpara, Melichara a Baltazara - kteří se po pastýřích přišli do Betléma poklonit právě narozenému Ježíši Kristovi a donesli mu zlato, kadidlo a myrhu. 
dárky, Photo by Kira auf der Heide

Jak vrátit nevhodný vánoční dárek?

Vrácení vánočních dárků může potkat každého z nás. Nákup na poslední chvíli, špatný výběr, několik stejných dárků? dTest za vás prošel možnosti, kdy a jakým způsobem mohou být nevhodné dárky vráceny, pokud by se výběr vánočního dárku nepovedl. 

Více souvisejících

Vánoce

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 2 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

Alois Hadamczik

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

včera

Prigožinův největší výpad proti ruskému velení: Chce, aby prokuratura vyšetřovala ministerstvo obrany

Vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin požádal prokurátory, aby vyšetřili, zda vysocí představitelé ruského ministerstva obrany nespáchali před nebo po zahájení invaze na Ukrajinu nějaký zločin. Informoval o tom server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy