Kocovina, naše vina. Jak se na Nový rok probudit bez bolavé hlavy?

K Novému roku patří u mnohých lidí kocovina. Co si budeme říkat, pokud se s ní na Nový rok probudíme, většinou je to naše vina. Existuje však pár zaručených rad, jak se jí vyvarovat. Pojďte si s námi některé z nich na poslední chvíli připomenout.

Nejlepší rada? Nepít. Jak však mnozí tvrdí, výjimečnost silvestrovské noci v sobě skrývá určité riziko. Narušuje totiž naše běžné zvyklosti, mnozí z nás tak cítí povinnost se opít, k čemuž nás navíc nabádá okolí.

Roli často hrají i naše psychické potíže. Pokud jste smutní nebo naštvaní, je mnohem pravděpodobnější, že se opijete. Pamatujte však, že alkohol sice může tyto stavy krátkodobě zlepšit, ale dlouhodobě spíš krizi prohlubuje.

Pokud jste se přece jen rozhodli pít, měli byste si udělat pořádnou přípravu. Doporučuje se například konzumace tučného jídla, avšak zdravějšího, např. lososa, pstruha či jiné ryby. Smaženým jídlům, která jsou náročná na trávení, je lepší se vyhnout. Obecně však tuky pomáhají pomaleji vstřebávat alkohol.

Mladí lidé mají tendenci se babským radám vysmívat. Pravda je, že jsou spolehlivé a prověřené lety. Mezi takové řadíme i tu o lžičce olivového oleje, která žaludek připraví na množství alkoholu, které hodláte vypít.

Pár hodin před konzumací alkoholu je dobré užít nějaké vitamíny, ideální je vitamín B. Při zpracování alkoholu totiž metabolismus spotřebovává řadu důležitých živin a právě nejvíce snižuje hladiny vitamínu B. Sníží-li se na nulu, kocovině se pravděpodobně nevyhněte.

Téměř jistou cestou do spárů kocoviny je rovněž míchání alkoholu. Věřte, že opravdu není potřeba vyzkoušet veškeré drinky, které jsou k mání. Jednotlivé nápoje je rovněž vhodné prokládat sklenicemi vody.

Do nového roku vám tedy přejeme hodně štěstí, zdraví a probuzení bez kocoviny.

Související

Více souvisejících

Alkohol Kocovina Nový rok Silvestr

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 16 minutami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

Ukrajinský tankista zavolal do Ruska o pomoc s opravou tanku. Tam mu ochotně poradili

Ukrajinský tankista zatelefonoval do ruského závodu Uralvagonzavod kvůli technické podpoře pro porouchaný ukořistěný ruský tank. Informaci přinesl časopis Forbes, který tvrdí, že Rusové, včetně ředitele závodu, se skutečně snažili pomoci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy