Jak máte nejraději čaj? S mlékem, anebo s cukrem? A co s hustou vrstvou slaného smetanového sýra? Může to znít šíleně, ale sýrový čaj by se mohl stát jedním z největších gastronomických trendů roku 2019, napsal list The Sydney Morning Herald.
Tato kombinace se poprvé objevila na proslulých nočních tržištích na Tchaj-wanu. Sýrový čaj se podává studený, obvykle ho tvoří oslazený černý nebo zelený čaj - často s nějakou příchutí - završený hustou, napěněnou vrstvou slaného sýra.
Během posledních 12 měsíců asijská franšíza sýrového čaje Happy Lemon otevřela provozovny v australských městech Melbourne a Sydney. Nadnárodní společnosti v oboru bublinkového čaje, jako je Gong Cha a Chatime, zařadily sýrové čaje na své menu, a k tomuto trendu se přidává čím dál tím více podniků a čajoven.
Sýrový čaj na první pohled vypadá jako hustý, vrstvený koktejl. Dole ledový čaj s celou řadou příchutí od manga až po durian, a navrchu pak hustá vrstva napěněného smetanového sýra.
Předpokládá se, že nejprve usrknete sýrovou pěnu, která má texturu jako rozpuštěná zmrzlina se špetkou soli. A když se pak s pomocí brčka napijete čaje z dolní části šálku, jeho jemná, sladká chuť se postará o příjemný kontrast.
Čajovna Gotcha, která v loňském roce otevřela v australském Melbourne, nabízí hned několik variant sýrového čaje, aby se vyčlenila z čím dál tím přeplněnějšího trhu sýrových čajů. Nabízejí tu také čaj se sýrem a soleným vejcem, kdy se do čaje zamixuje žloutek, anebo sýrový čaj s příchutí tiramisu.
Sýrové čaje v čajovně Gotcha jsou obzvlášť oblíbené u čínských zákazníků. "Pro čínské zákazníky je čaj sladký a sýr slaný, a díky tomu sladkost příjemně doplňuje," řekl manažer obchodního rozvoje Gotcha Orlando Sanpo.
Západním zákazníkům trvá trochu déle, než jim tato kombinace zachutná. "Nejdřív mají pocit, že je to trochu divné - sýr v čaji? To přece nejde dohromady. Ale jakmile se jednou odhodlají napít, tak jim doopravdy chutná," dodal.
Fanoušci sýrového čaje říkají, že je to právě rovnováha mezi sladkou a slanou chutí, která je k tomuto nápoji přitahuje. A navíc zatímco čaj samotný je osvěžující, smetanový sýr je sytější a těžší, což se dohromady dobře doplňuje.
Související
USA hýbe kauza čaje. Úřady se od něj distancovaly
Pití čaje podle vědců zřejmě může prodloužit život
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
před 2 hodinami
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
před 3 hodinami
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
před 5 hodinami
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
před 6 hodinami
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
před 7 hodinami
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
před 8 hodinami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 10 hodinami
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 11 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 12 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 14 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
Americký prezident Donald Trump zavedl padesátiprocentní cla na širokou škálu zboží dováženého z Kanady. Tímto krokem reaguje na podle něj nerovné zacházení, kterému ze strany sousední země čelí americké automobily, mléčné výrobky a alkohol.
Zdroj: Libor Novák