Zelený čaj, kurkuma, červené ovoce, sušené ovoce, semínka, zvláště ta lněná, celozrnné potraviny a hořká čokoláda... To je sedm hlavních potravin, které kromě toho, že prospívají našemu zdraví, mohou přispět i ke kráse naší pleti. Mohou jí dodávat mladší vzhled díky antioxidačním účinkům, píše italský deník La Repubblica.
Obecně platí, že pleti dělá dobře výživa chudá na jídla, která mohou vyvolávat záněty, ale bohatá na vitamíny a antioxidanty, s minimem rafinovaných sacharidů, mléčných výrobků a uzenin.
"Tmavá čokoláda je bohatá na polyfenoly, působí jako antioxidant a proti volným radikálům. Nachází se také v prášku, s nímž se mohou péci sladkosti s celozrnnou moukou, vejci a přírodním cukrem," uvádí expertka na dermatologii a kosmetiku Maria Teresa Vivianová.
Celozrnný chléb či celozrnné těstoviny obsahují vitamín E. Zelený čaj je zase bohatý na polyfenoly, zvláště na epigalokatechin galát, který působí proti nádorům a zánětům. Má příznivý vliv na oběh krve ve vlásečnicích a může být používán k přirozenému rozjasnění okolí očí díky působení vitamínu K. Kurkuma má protizánětlivý účinek.
"Je tu však problém: vitamín K je špatně vstřebatelný, je rozpustný v tucích. Proto je vhodné doplňovat jej například olivovým olejem, avokádem či lososem. Aktivuje se s pomocí teplých jídel, jako je zeleninová polévka nebo vejce," uvádí Vivianová.
Konečně pleť potřebuje různou kúru v závislosti na věku. U mladých lidí, kteří mívají akné, je lépe se vyhnout rafinovaným sacharidům, omezit spotřebu mléčných výrobků, nekonzumovat potravinové doplňky určené pro sport a energetické nápoje.
V dospělém věku je ideální strava bohatá na vitamín E. Je vhodné konzumovat mandle, avokádo a špenát. Příhodný je také vitamín C, který nalezneme především v kiwi, jahodách, jablcích a paprikách. Vynikající jsou rovněž omega 3 mastné kyseliny obsažené v rybách a karotenoidy, na něž jsou bohaté mrkev, dýně a meruňky, a také antioxidant lykopen, obsažený v rajčatech či červených grapefruitech. Tyto potraviny stimulují tvorbu kolagenu. Zralou pleť vystavenou slunci chrání lutein a zeaxanthin, které zabraňují vzniku stařeckých skvrn. Nacházejí se v kiwi, vejcích, špenátu a cuketách.
Související
Výzkum českých vědců: Vitamín C možná pomůže v léčbě některých vzácných nádorů
Jeden lék selhal, hledání pokračuje. Pomáhá proti covidu-19 vitamín D?
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
před 2 hodinami
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
před 3 hodinami
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
před 7 hodinami
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
před 8 hodinami
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 10 hodinami
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
před 11 hodinami
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
před 12 hodinami
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
před 13 hodinami
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.
Zdroj: Libor Novák