Experti do detailu rozebrali Vánoce. Zjistili, jak moc škodí zdraví

Vánoce klepou na dveře a řada bytů, domů i obchodů se už oblékla do štědrovečerního hávu. Stromečky, barevná světla, dárky, koledy i Santa Clausové mají navodit správnou atmosféru Vánoc, před jednou nedílnou součástí ale mnoho studií varuje.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vánoce
doporučujeme

Několik výzkumů překvapivě potvrdilo, že v zájmu zachování psychické pohody byste se měli vyhýbat poslechu vánoční hudby. Naopak byste neměli nadávat na obchody, které nabízí vánoční zboží už od podzimu.

Většina lidí totiž ráda kritizuje postup obchodních řetězců, které již v polovině září vykládají vánoční zboží a lákají zákazníky na různé akce. Výzkumy ale potvrdily, že pohled na zboží symbolizující nejkrásnější svátky v roce vyvolává u lidí pozitivní emoce.

Vánoční svátky ale kromě psychické pohody často přináší i stres. A překvapivě jej podněcuje i poslech vánočních písniček. Vědci totiž zjistili, že hudba, která má navodit tu správnou vánoční atmosféru, v mnoha lidech vyvolává nervozitu.

Manažeři a majitelé obchodů si často myslí, že pokud budou zákazníci poslouchat vánoční písničky, pak nakoupí více dárků. Průzkumy ale ukázaly, že čtvrtina lidí melodie připomínající Vánoce nesnáší. 

Nejhorší je situace u lidí, kteří musí koledy poslouchat nedobrovolně. Například zaměstnanci obchodů. "Každý, kdo během svátků pracoval v obchodě, dobře ví, o čem mluvím," tvrdí psycholožka Victoria Williamsonová

"Lidé, kteří pracují v obchodech, se musí naučit, jak neposlouchat všechnu tu vánoční hudbu. Pokud to neučiní, nedokážou se na nic soustředit," uvedla další psycholožka Linda Blairová. 

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražská kotlina a kolébka české státnosti

26.01.2020 18:00 Pátráme-li po počítacích české státnosti, dovedou nás mnohdy osnovy učebnic historie do 9. století,…

Sportovat venku, když je zima? Ano, má to ale několik háčků

26.01.2020 14:25 Fyzickou činnost odborníci doporučují provozovat po celý rok. "Zima fyzické aktivitě nebrání,"…

Terry Jones (†77) z Monty Pythonů trpěl vzácnou nemocí, jeho mozek…

26.01.2020 10:36 Britský herec Terry Jones, který trpěl poměrně vzácným druhem demence a který zemřel v úterý v 77…

Muži mají utrum. V porotě Miss Germany zasednou pouze ženy

26.01.2020 09:25 V porotě letošní soutěže Miss Germany zasedne například přebornice v karate, televizní hlasatelka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama