Hrad Frankenstein: Místo opředené řadou legend

Co se vám vybaví, když před vámi někdo řekne slovo "Frankenstein"? Nepochybně příšery, šílení vědci a jejich bizarní experimenty. Historie nechvalně známého jména Frankenstein nicméně značně předchází dobu, kdy vyšel onen hororový román britské spisovatelky Mary Schelleyové, a to o celá staletí. Informovala o tom britská rozhlasová stanice BBC.

Samotný termín "Frankenstein" je z etymologického hlediska totiž složeninou slov "Franken (česky: Frankové)", germánského kmene, po němž je také pojmenována současná Francie, a "Stein", což v německém jazyce značí kámen. Pojmenován je po něm také středověký hrad postavený ve 13. století Konradem Reizem von Breubergem, který si po jeho vybudování změnil jméno na Konrad I. von Frankenstein. 

Samotná stavba, s níž je spojováno dílo britské spisovatelky Mary Schelleyové, je situována 400 metrů nad Údolím Rýnu, v Odenwaldu, pohoří nacházejícím se na rozmezí jihoněmeckých spolkových zemí Bavorsko, Hesensko a Bádensko-Württembersko. Hrad Frankenstein leží na hesenské straně. Neexistuje žádný historický důkaz, že by se Schelleyová při své tvorbě inspirovala právě tímto místem, které je dodnes spjaté s řadou místních legend.

Alchymie a anatomie

Rudolf II. nebyl jedinou historickou postavou, která byla přímo bláznem do alchymie. Žádný z nově příchozích nájemníků Hradu Frankenstein nebyl víc notoricky známý než Johann Conrad Dippel, narozený v roce 1673, čirou náhodou v tom samém století, v němž skonal Rudolf II. Dippel během svých šílených pokusů usiloval o vytvoření elixíru, který by umožnil nesmrtelnost. Těchto a jiných dalších z pohledu dnešní vědci absurdních věcí se snažil docílit pomocí různých experimentů s mršinami. 

Jedním z jeho nejproslulejších výtvorů je takzvaný Dippelův olej, což je destilát ze zvířecích ostatků kůže, rohů, krve a slonoviny. Dippel tehdy skutečně věřil, že se mu podařilo vyrobit všelék na veškerá onemocnění od nachlazení až po epilepsii. Ačkoliv nebylo dosud dokázáno, že by se podobných věcí dopouštěl na lidech, nikdo nedokáže popřít, že předmětem Dippelova zájmu byla i anatomie.

Podle historických pramenů věřil ve schopnost přenášet duše zemřelých z těla na tělo, a to prostřednictvím alchymistických nástrojů. Ačkoliv tvrdil, že se díky elixíru života dožije 135 let, zemřel Dippel v roce 1734 ve věku nedožitých 61 let na mozkovou mrtvici. (Poznámka: Rekord prokazatelně nejdéle žijícího člověka na světě dokázala v roce 1997 překonat Francouzka Jeanne Louise Calmentová, která zemřela ve věku nedožitých 123 let).  

Frankenstein, Bratři Grimmové a Schelleyová?

Přestože nelze spolehlivě dokázat, že by se Hrad Frankenstein stal námětem pro hororový román Mary Schelleyové, existují jisté polemiky, že se Bratři Grimmové podělili o šířící se městské legendy s Schelleyovou nevlastní matkou živící se překladatelstvím. Sama Schelleyová se do míst, kde stojí hrad vydala, v roce 1814, čtyři roky předtím než vyšel její bestseller. Není ale známo, že by jej kdykoliv navštívila, anebo se ptala místních obyvatel na Dippela. 

Dnešní Hrad Frankenstein je už pouhou zříceninou, kterou si mnoho lidí spojuje spíše s hororovým příběhem Mary Schelleyové o uměle stvořeném netvorovi. Ten totiž v sobě měl nejen strašidelné prvky, nýbrž i jistý nádech sentimentality a zamyšlením se nad lidskou pýchou, která byla v době industriální revoluce hojně probírána. Schelleyové s největší pravděpodobností nešlo ani tak o to dělat hrůzu jako spíš upozorňovat na nedomyšlené následky některých vědeckých pokusů, kdy se člověk staví do role Stvořitele. Proč jinak by její dílo neslo podtitul "Moderní Prometheus"?

Související

Příprava inscenace Frankenstein v Jihočeském divadle.

Doktor Frankenstein bude děsit diváky v Českých Budějovicích

České Budějovice - Jihočeské divadlo nastudovalo hororovou klasiku Mary Shelley Frankenstein, premiéru bude mít v Předvečer Všech svatých 31. října v Malém divadle v Českých Budějovicích. Scénograf Jan Brejcha pro představení vytvořil speciální loutku v životní velikosti.

Více souvisejících

film Frankenstein horor Literatura alchymie film Viktor Frankenstein

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy