Jak působí karanténa na vztahy? Párům přináší odloučení i strach o život

Vědce nezajímá pouze původ a možný způsob léčby nového koronaviru, ale také jeho dopad na vztahy mezi lidmi, kteří v mnoha zemích po celé světě skončili v domácí izolaci. Jaké problémy to přináší?

Když Velká Británie vyhlásila karanténu kvůli velkému nárustu počtu nakažených lidí, zástupkyně britského šéflékaře Jenny Harriesová nabádala páry, které žijí odděleně, aby tuto zkušenost braly jako „testování své lásky“, anebo zvážily sestěhování.

V případě, že se páry rozhodly zůstat v izolaci odděleně, přestaly mít fyzický kontakt, který je velmi důležitý. Jemný dotek, pohlazení kůže způsobuje vylučování hormonu štěstí - oxytocinu. Pokud jsme dlouhou dobu izolováni od doteků, dochází k fenoménu zvanému „hladová kůže“, který způsobuje stres, problémy se spánkem a deprese. Profesorka Katheryn Maguireová z Wayne State University radí, jak tento pocit odloučení zmírnit, a to ručně psaným dopisem. „Držíte v ruce to, co drželi vaši milovaní, papír byl v jejich rukou, vidíte jejich písmo, cítíte jejich parfém, to je velmi přítomné,“ dodala.

Výzkum ukazuje, že vztahy na dálku mají v době karantény mnoho přínosných věcí pro život. Naopak společný pobyt v domácnosti přináší spíše napětí. „Je těžké vědět, kdy končí práce a začíná budování vztahu“, řekla Maguire.

Pro lidi, kteří nejsou zvyklí trávit tolik času se svým partnerem jako nyní, má odbornice na rodinnou a manželskou komunikaci Erin Sahlstein Parcellová jedno doporučení. „Trávit čas v přítomnosti druhého, ale věnovat se také individuálním potřebám nebo vlastním zájmům,“ radí.

Psycholožka Samantha Brooksová zmínila studie o psychologických dopadech karantény. Většina výsledků vedla k závěru, že izolace způsobuje frustraci a hněv. Některé výzkumy zase naznačují, že v dlouhodobém horizontu může člověk v izolaci vykazovat posttraumatické stresové příznaky.

V mnoha zemích, které zavedly karanténu, roste domácí násilí. Ve Španělku se zvýšilo o pětinu, ve Francii o třetinu a také ve Velké Británii, USA nebo v Číně hlášení o domácím násilí přibývá. „Myslíme si, že zneužívání je vyšší kvůli nezaměstnanosti a nejistotě způsobené izolací. Znepokojuje nás omezený přístup k sociální podpoře. Nemůžete jen tak odejít,“ říká psycholog Renae Franiuk.

Charitativní organizace, které jsou kvůli izolaci zavřené, neposkytují osobní poradenství, ale Franiuk vyzývá oběti, které nemohou využívat telefon, aby kontaktovaly charitativní organizace pomocí online chatu nebo SMS. Ve Francii, Itálii a Španělku vláda poskytuje obětem domácího násilí hotelové pokoje a ve Velké Británii mají oběti možnost dům opustit a vyhledat pomoc.

Pro populaci, která se nemusí obávat domácího násilí, je období izolace také těžké. Mnozí z nás nejsou zvyklí trávit tolik času s rodinou, a tak málo s přáteli. S nejistotou, kdy se opatření budou zmírňovat, nevíme, jaký dopad to bude mít na lidskou psychiku.

Související

Lidé

Slovenská vláda navrhla posílení práv partnerů včetně LGBT+, kteří neuzavřeli sňatek

Slovenská vláda dnes schválila návrh zákona na zlepšení některých životních situací párů, které neuzavřely sňatek, včetně členů komunity LGBT+. Předlohu, která nepočítá se zavedením registrovaných partnerství, už dříve jako nedostatečnou kritizovaly některé nevládní organizace. Premiér Eduard Heger novinářům řekl, že cílem bylo připravit takový návrh, který sněmovna schválí. Vláda nemá většinu v parlamentu.

Více souvisejících

Láska, intimnosti, vztahy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

Česko spláchly bouřky. Hasiči měli přes tisíc výjezdů, místo vlaků jezdí autobusy

Česko v pátek spláchly velmi silné bouřky, před nimiž předem varovali meteorologové. Do akce museli zejména hasiči, kteří měli přes tisíc výjezdů po celé zemi. Počasí způsobilo problémy také v dopravě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy