Jak se projevuje nedostatek spánku? Tělo dá vědět, že něco není v pořádku

Možná nezíváte, ale krutě vám chybí spánek. Toužíte po teple, jste celí rozlámaní, trápí vás pocit hladu. Takové signály vysílá váš organismus, když to s vaším spánkem není v pořádku, píše francouzský deník Le Figaro.

"Během jednoho století se naše noci povážlivě zkrátily," zdůrazňuje lékařa a expert na problematiku spánku Philippe Beaulieu. Podle nedávné studie spí třetina Francouzů méně než šest hodin denně. A jestliže spíme méně, jsou naše noci také méně osvěžující. U některých lidí se akumuluje spánkový dluh, aniž si to uvědomují, a trpí proto různými neduhy. Jak zjistíme, zda jsou naše noci kvalitní?

Podle Philippa Beaulieua je nezbytné hned po probuzení mít pocit, že jsme se dobře vyspali. "Za běžných okolností malá ospalost velmi rychle zmizí, stačí začít něco dělat, abychom si to uvědomili," vysvětluje specialista. Jestliže tomu tak není, noc byla nepochybně špatná a důsledky rychle pocítíme. "V celém těle pozorujeme celkové zpomalení, zejména po psychické stránce," popisuje chronobioložka Claire Leconteová.

Když se nám těžko vstává, nejlepším lékem na lenivost je sprcha. Ale když jsme ve sprše, je nám tak příjemná teplá voda. "Naše biologické hodiny fungují tak, že se centrální teplota zvyšuje podle toho, jak se budíme. Po probdělé noci se tento proces rozvíjí méně rychle, a proto potřebujeme teplou vodu, abychom se probrali," říká Leconteová.

Když máme za sebou několik špatných nocí, tělo se ani fyzicky, ani psychicky neosvěží. Je půl desáté a vy ještě zíváte. Mozek tak reaguje na nudu, hlad nebo spánek. Jestliže zíváte několikrát denně, vaše tělo reaguje na intenzivní únavu. Stěží se udržíte přes den bdělí a může se vám stát, že vás přepadne spánek nebo zcela usnete, třeba při cestě vlakem, na pracovní schůzce nebo v kině.

Ke kávě si rádi dáte tabulku čokolády. "Narušený spánek vede k nerovnováze sekrece hormonů, které kontrolují chuť k jídlu," říká Beaulieu. Na zeleninu a ovoce takovou chuť nemáte, ale svádí vás kombinace tuku a cukru. "Cukr zlepšuje naši pozornost," podotýká chronobioložka Claire Leconteová. Je to jeho jediná výhoda, ale jen krátkodobá. Cukr přispívá ke vzniku nemocí jako je cukrovka druhého typu. Americké studie ukázaly, že epidemie obezity ve Spojených státech pochází nejen ze špatného stravování, ale i z narušení biologických rytmů.

Ačkoli nepijete alkohol, bolí vás ráno hlava. Nedostatek spánku dráždí nervy a neurony na úrovni mozku, a to může vést k nepříjemným bolestem. Claire Leconteová radí dát si deset minut odpočinku v tichu a tmě.

Mozek denně zpracovává tisíce informací. S příchodem noci není nečinný, spíše naopak: vybírá a třídí sebemenší vzpomínku. Nahromaděná únava však tento mechanismus brzdí. Poruchy spánku mají negativní dopady na naši schopnost koncentrace. A tak snadno zapomínáme, co jsme právě četli nebo slyšeli.

Během noci se tráví nejen večeře, ale také se zpracovávají emoce. Sny jsou bezpečnostní pojistkou, která umožňuje vyčistit naše podvědomí během spánku. Když špatně spíte, toto "trávení" je silně narušeno. "Sebekontrola, pokud jde o naše emoce, závisí na naší dobré formě. Bez ní je všechno silně vydrážděno, citlivost stejně jako agresivita," zdůrazňuje Leconteová.

Související

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Pro dobrou náladu je kvalitní spánek naprostou nezbytností. Dostatek odpočinku je důležitý pro zdraví. Mnoho lidí má přitom se spánkem problémy. Ty mohou být způsobeny různými faktory, jedním z těch nejdůležitějších je nevhodná matrace. Proto je důležité si postel pečlivě vybírat, abyste se v noci nepřevalovali.
Ilustrační fotografie.

Lidé zřejmě v zimě potřebují více spánku, vyplývá ze studie

Nelichotivé poznámky na adresu lidí, kteří v zimě mají problém vylézt z postele, podle vědců možná nejsou na místě. Nový výzkum naznačuje, že ačkoli lidé v chladných měsících nehibernují, možná potřebují více spánku a měli by své návyky uzpůsobit tomuto ročnímu období, napsal list The Guardian.

Více souvisejících

spánek zdraví život

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy