Jak se vyhnout předčasnému úmrtí. Je káva po ránu riziková?

Otázku, jak předčasně neumřít, si ve vánočním čase položil americký list The New York Times. Smrt čeká každého, ale nikdo většinou nepředpokládá, že zemře právě dnes, napsal list. Recepty, jak se vyhnout předčasnému úmrtí, zahrnují rady týkající se dopravy, popíjení ranní kávy nebo mytí rukou.

Cesta do práce může být rizikem, pokud je dopravním prostředkem motocykl, píše NYT. Motorky jsou podle amerických statistik devětadvacetkrát nebezpečnější než osobní auta. Sedmnáctkrát bezpečnější než automobily jsou ale vlaky a autobusy jsou bezpečnější dokonce sedmašedesátkrát. Dopravní letadla jsou ve srovnání s motocykly bezpečnější 3000krát.

Ranní káva nepředstavuje větší riziko, i když jde vlastně o drogu, uvádí americký deník. Kafe si denně dá 90 procent Američanů. Kofein je stejně jako třeba kokain návykový, ale smrtelná dávka činí zhruba 50 až 100 šálků vypitých naráz. Pít kávu je podle listu bezpečné.

Další rada, jak se vyvarovat předčasnému úmrtí, se týká mytí rukou. I rychlé opláchnutí vodou a mýdlem může odstranit až 90 procent bakterií. Pokud si ruce budeme mýt dvacet vteřin, zničíme téměř všechny, tvrdí vědci. Podle nich může správné mytí rukou odvrátit ročně ve světě 1,4 milionu úmrtí. V USA umírá kvůli špatné hygieně ročně 80.000 lidí.

Rizikem může být i oběd, upozorňuje NYT. Otrava jídlem různého stupně intenzity postihne ročně 48 milionů Američanů: 128.000 z nich skončí v nemocnici a 3000 zemře. Nejrizikovější jsou mořské plody, které jsou například devatenáctkrát nebezpečnější než drůbež a šestkrát než syrová zelenina.

Podle doporučení amerických lékařů by děti mladší pěti let, těhotné ženy a senioři nad 65 let neměli vůbec jíst syrové ryby nebo maso, obsažené například v suši nebo v málo propečeném steaku.

Po práci si mnoho lidí zajde na drink, ale i tady samozřejmě číhá nebezpečí, varuje NYT. Auto je zapotřebí nechat doma, protože už půl promile legální ve většině států USA zvyšuje riziko havárie dvojnásobně. Osmnáct drinků týdně kromě toho podle vědecké studie zkracuje věk o čtyři až pět let.

"Život je drahocenná věc a řízení bez alkoholu nebo mytí rukou se netýká jen vašeho zdraví a bezpečnosti. Jde o ochranu dalších lidí a o to, že můžete strávit víc času se svými milovanými," uzavírá svá doporučení newyorský deník.

Související

Více souvisejících

zdraví smrt život káva Dopravní nehody USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy