Jak se vyhnout předčasnému úmrtí. Je káva po ránu riziková?

Otázku, jak předčasně neumřít, si ve vánočním čase položil americký list The New York Times. Smrt čeká každého, ale nikdo většinou nepředpokládá, že zemře právě dnes, napsal list. Recepty, jak se vyhnout předčasnému úmrtí, zahrnují rady týkající se dopravy, popíjení ranní kávy nebo mytí rukou.

Cesta do práce může být rizikem, pokud je dopravním prostředkem motocykl, píše NYT. Motorky jsou podle amerických statistik devětadvacetkrát nebezpečnější než osobní auta. Sedmnáctkrát bezpečnější než automobily jsou ale vlaky a autobusy jsou bezpečnější dokonce sedmašedesátkrát. Dopravní letadla jsou ve srovnání s motocykly bezpečnější 3000krát.

Ranní káva nepředstavuje větší riziko, i když jde vlastně o drogu, uvádí americký deník. Kafe si denně dá 90 procent Američanů. Kofein je stejně jako třeba kokain návykový, ale smrtelná dávka činí zhruba 50 až 100 šálků vypitých naráz. Pít kávu je podle listu bezpečné.

Další rada, jak se vyvarovat předčasnému úmrtí, se týká mytí rukou. I rychlé opláchnutí vodou a mýdlem může odstranit až 90 procent bakterií. Pokud si ruce budeme mýt dvacet vteřin, zničíme téměř všechny, tvrdí vědci. Podle nich může správné mytí rukou odvrátit ročně ve světě 1,4 milionu úmrtí. V USA umírá kvůli špatné hygieně ročně 80.000 lidí.

Rizikem může být i oběd, upozorňuje NYT. Otrava jídlem různého stupně intenzity postihne ročně 48 milionů Američanů: 128.000 z nich skončí v nemocnici a 3000 zemře. Nejrizikovější jsou mořské plody, které jsou například devatenáctkrát nebezpečnější než drůbež a šestkrát než syrová zelenina.

Podle doporučení amerických lékařů by děti mladší pěti let, těhotné ženy a senioři nad 65 let neměli vůbec jíst syrové ryby nebo maso, obsažené například v suši nebo v málo propečeném steaku.

Po práci si mnoho lidí zajde na drink, ale i tady samozřejmě číhá nebezpečí, varuje NYT. Auto je zapotřebí nechat doma, protože už půl promile legální ve většině států USA zvyšuje riziko havárie dvojnásobně. Osmnáct drinků týdně kromě toho podle vědecké studie zkracuje věk o čtyři až pět let.

"Život je drahocenná věc a řízení bez alkoholu nebo mytí rukou se netýká jen vašeho zdraví a bezpečnosti. Jde o ochranu dalších lidí a o to, že můžete strávit víc času se svými milovanými," uzavírá svá doporučení newyorský deník.

Související

Škola, ilustrační fotografie.

Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 
Ilustrační foto

Studie: Každodenní procházka může zabránit desetině předčasných úmrtí

Člověk nemusí být běžec nebo se aktivně věnovat nějakému sportu, aby mohl pocítit pozitivní dopady pravidelného pohybu. Dostačující by mohla být i rychlá každodenní procházka, vyplývá z britské studie. Pouhých 11 minut chůze denně by podle ní mohlo zabránit každému desátému předčasnému úmrtí, píše web BBC.

Více souvisejících

zdraví smrt život káva Dopravní nehody USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 38 minutami

Aktualizováno před 47 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 1 hodinou

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 2 hodinami

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jarní počasí se odmlčí až po víkendu. Dnes hrozí bouřky

Až po víkendu má přijít meteorology slibované ochlazení, takže dnes a zítra bude v Česku ještě panovat jarní počasí se vším všudy. Maxima dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhnou 15 stupňů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy